Aktiviteter



Sortering
Udskriftsvenlig version i PDF
Dato Arrangør/Tilmeld.adr Refnr/Type/Sted Dommere Tilmeld.dato
20.04.2019
20.04.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-19006
Retrievere Markprøve B
Sydjylland
Begynder: Hanne Søndenbroe og Michael Høj Worm
Åben: Kresten Henriksen og Morten Rossau
Vinder: Keld Jørgensen (OF) og Susanne Andersen

Frist 25.03.2019 kl. 23:59
 

Katalog
21.04.2019
21.04.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1 sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-19007
Retrievere Markprøve B
Golden Lolland
Begynder: Poul Erik Hansen
Åben: Birgitte Larsen
Vinder: Danny Fraser

Frist 01.04.2019 kl. 23:59
 

Katalog
21.04.2019
21.04.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1 sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
24-19001
Retrievere Vildtsporprøve
Gisselfeld, Sjælland (DM)
DM i vildtspor 2019, arrangeret af DRK

Prøveleder: Cherie Rottbøll

Der er plads til 16 tilmeldinger. Ved flere end 16, oprettes 2 kvalifikationsprøver, som afholdes sidst i marts.

Ved spørgsmål kontaktes DRK's sporudvalg: spor@d-r-klub.dk

Frist 31.12.2018 kl. 23:59
 
22.04.2019
22.04.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-19008
Retrievere Markprøve B
Midtsjælland
Begynder: Kaj Falk Andreasen og Gert W. Knudsen
Åben: Keld Jørgensen
Vinder: Thomas Plamboeck

Frist 25.03.2019 kl. 23:59
 

Katalog
27.04.2019
27.04.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-19009
Retrievere Workingtest
Centrum
Dommere:
Fl. Nøhr, Marianne Ankjær, Luise Rasmussen og Morten Rossau

Frist 01.04.2019 kl. 23:59
 
28.04.2019
28.04.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-19009
Retrievere Markprøve B
Midtjylland
Begynder: Boye Rasmussen og Lars Nørgaard
Åben: Jan Lorenzen og Lisa Nørgaard Poulsen
Vinder:

Frist 01.04.2019 kl. 23:59
 
28.04.2019
28.04.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
24-19003
Retrievere Vildtsporprøve
Sandbæk plantage, Videbæk
Championatprøve arrangeret af DRK

4 spor i alt, 1000m/20t

Prøveleder: Linda Laursen
Mobil 29203262

Dommer: Annette Kiørboe

Frist 04.04.2019 kl. 23:59
 
03.05.2019
03.05.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1. sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-19028
Retrievere Workingtest
Østjylland
Prøveleder: Michael Rosenlund
Dommere: Boye Rasmussen, Gert W. Knudsen +2

Frist 11.04.2019
 

Yderligere info
Tilmel.åbner : 21.03.2019
04.05.2019
04.05.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
24-19004
Retrievere Vildtsporprøve
Rønhøj plantage, nordjylland
Championatprøve arrangeret af DRK

8 spor i alt, 1000m/20t

Prøveleder: Karin Skyberg

Dommere: Martin Skyberg og Brian Seizberg

Frist 06.04.2019 kl. 23:59
 
04.05.2019
04.05.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-19011
Retrievere Markprøve B
Centrum
Begynder: Fl. Nøhr og Birgitte Larsen
Åben: Iben Pytlick og Morten Rossau
Vinder: Luise Rasmussen

Frist 08.04.2019 kl. 23:59
 
05.05.2019
05.05.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
34-19058
Schweissprøve
Danstrup Hegn
Schweissprøve 4 spor a 1000m/20t

Prøveleder: Charlotte Thomsen
Dommer: Lars Svendsen

Frist 27.04.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



11.05.2019
11.05.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-19012
Retrievere Markprøve B
Nordsjælland
Begynder: Jseper Bromerholm og Susanne Andersen
Åben: Michael Høj Wom
Vinder: Lars Nordenhog (OF) og Bent Müller

Frist 15.04.2019 kl. 23:59
 
25.05.2019
25.05.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-19012
Retrievere Workingtest
Lolland Falster
Dommere: Thomas Plamboeck, Susanne Andersen, Iben Pytlick, Morten Rossau, Annelise Johansen

Frist 29.04.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



29.05.2019
29.05.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1. sal
5250  Odense Sv
post@dansk-retriever-klub.dk
21-19021
Retrievere Markprøve B
Sydjylland, Hønning


Frist 06.05.2019 kl. 23:59
 

Yderligere info
Tilmel.åbner : 02.04.2019
Web tilmelding



31.05.2019
31.05.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-19013
Retrievere Markprøve B
Østjylland/ Fyraftensprøve
Dommere: Lisa Nørgaard Poulsen og Sanne Vig Jeppesen

DRK Region Østjylland afholder fyraftensprøve kun for begynderklasse.

Der kan forekomme lodtrækning ved for mange tilmeldte

Frist 06.05.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



01.06.2019
02.06.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1. sal
5250  Odense Sv
post@dansk-retriever-klub.dk
22-19030
Retrievere Workingtest
IWT2019-Holland
Hold 1-3 + free team

Frist 27.04.2019
 
09.06.2019
09.06.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-19013
Retrievere Workingtest
Golden Sjælland
Golden Raceledelsen afholder WT for alle 3 klasser

KUN for GOLDEN

Frist 20.05.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



15.06.2019
15.06.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-19014
Retrievere Markprøve B
Retrievermesterskab 2019
Retrievermesterskabet 2019

Afholdes over 2 dage, tilmelding til 1´dag via hundeweb
Dommere på 1´dagen: Lars Mertz, Lars Nørgaard, Gitte Jensen, Danny Fraser, Bent Müller og Hanne Søndenbroe

2´dagen er kun for kvalificeret fra 1 dagen

Frist 20.05.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



16.06.2019
16.06.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
34-19049
Schweissprøve
Gludsted Plantage
Schweissprøve i Gludsted Plantage (arrangør DRK)

Sportyper: 400m/3t, 400m/20t og 1000m/20t

Prøveleder: Erling Kruse, mobil nr.: 61304110
Dommere: Henriette Vincent, Per Christensen og Gert Sønderskov

Frist 19.05.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



22.06.2019
22.06.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-19015
Retrievere Markprøve B
Sydsjælland
Begynder: Marianne Ankjær
Åben: Kresten Henriksen og Gert W. Knudsen
Vinder: Walter Mygil

Frist 27.05.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



29.06.2019
29.06.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-19016
Retrievere Markprøve B
Bornholm


Frist 03.06.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



29.06.2019
29.06.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23, 1 sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
08-19007
D J U Apporteringsprøve
Auning (Golden)
DJU Apporteringsprøve kun for Golden

Frist 24.06.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



30.06.2019
30.06.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-19014
Retrievere Workingtest
Bornholm


Frist 03.06.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



05.07.2019
05.07.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1. sal
5250  Odense Sv
post@dansk-retriever-klub.dk
22-19029
Retrievere Workingtest
Sydjylland
WT vinderklasse Mocktrial for 16 hunde
Dommere: Keld Jørgensen + 3

Frist 10.06.2019 kl. 23:59
 

Yderligere info
Tilmel.åbner : 02.04.2019
Web tilmelding



06.07.2019
06.07.2019
Dansk Retriever Klub
Golden Raceledelsen
Hvidkærvej 23 A, 1 sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
08-19023
D J U Apporteringsprøve
Golden Sjælland
Golden Raceledelsen arrangerer DJU apporteringsprøve KUN for Goldens

Frist 01.06.2019
 
Web tilmelding



07.07.2019
07.07.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-19016
Retrievere Workingtest
Nordjylland
Dommere: Fl. Nøhr, Jan Lorenzen, Finn Mikkelsen, Peder Riemenschneider

Frist 11.06.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



19.07.2019
19.07.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1. sal
5250  Odense Sv
post@dansk-retriever-klub.dk
21-19019
Retrievere Markprøve B
Midtjylland
Jubilæumsweekend
Dommere:
Begynder: Lars Mertz, Birgitte Larsen og Morten Rossau
Åben klasse: Lars Nordenhof, Danny Fraser, Sanne Vig Jeppesen
Vinderklasse: Keld Jørgensen (o), Flemming Nøhr Christensen

Frist 11.06.2019 kl. 23:59
 
Tilmel.åbner : 05.03.2019
kl. 00:01
Web tilmelding



21.07.2019
21.07.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-19015
Retrievere Workingtest
Midtjylland
Jubilæumsweekend
Dommere: Lars Mertz, Jan Laursen, Kresten Henriksen, Birgitte Larsen

Frist 11.06.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



28.07.2019
28.07.2019
Dansk Retriever Klub
Golden Raceledelsen
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-19018
Retrievere Markprøve B
Golden Sjælland


Frist 01.07.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



28.07.2019
28.07.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
24-19002
Retrievere Vildtsporprøve
Sostrup skov ved Glesborg
Championatprøve afholdes af DRK

8 spor i alt, 1000m/20t

Prøveleder: Inger Mulbjerg
Mobil 23603349

Dommere: Brian Seitzberg og (info om dommer kommer senere)

Frist 28.06.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



03.08.2019
03.08.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-19019
Retrievere Workingtest
Fyn
Begynder og åben
Dommere: Peder Riemenschneider, Finn Mikkelsen

Frist 08.07.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



04.08.2019
04.08.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-19017
Retrievere Workingtest
Fyn
Vinderklasse:
Carsten Andersen, Peder Riemenschneider, Finn Mikkelsen

Frist 08.07.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



04.08.2019
04.08.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
24-19009
Retrievere Vildtsporprøve
UHM i Klosterheden
DRK arrangere UHM i Klosterheden
Regler for deltagelse se gældende reglement.

Prøveleder: Søren Krabbe

Frist 30.06.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



17.08.2019
17.08.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-19018
Retrievere Workingtest
Sydjylland
Dommere: Keld Jørgensen, Anders Mølgaard, Jan Laursen, Jesper Bromerholm og Gert W. Knudsen

Frist 22.07.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



14.09.2019
14.09.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-19020
Retrievere Workingtest
Sydsjælland/Lolland Falster
Dommere: Jan Lorenzen, Jan Laursen, Gert W. Knudsen og Morten Rossau

Frist 19.08.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



15.09.2019
15.09.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-19021
Retrievere Workingtest
WT Vinder for Hold
HOLD WT for vinderklasse
Dommere: Jan Lorenzen, Jan Laursen, Gert W. Knudsen og Morten Rossau

Frist 19.08.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



22.09.2019
22.09.2019
Dansk Retriever Klub
Flatcoated Raceledelsen
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-19022
Retrievere Workingtest
Jylland Flatcoated


Frist 02.09.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



28.09.2019
28.09.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-19025
Retrievere Workingtest
Centrum


Frist 02.09.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



29.09.2019
29.09.2019
Dansk Retriever Klub
Golden Raceledelsen
Hvidkærvej 23 A, 1sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-19023
Retrievere Workingtest
Jylland Golden


Frist 29.09.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



29.09.2019
29.09.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
24-19008
Retrievere Vildtsporprøve
Gludsted Plantage
DRK afholder Championatsporprøve I Gludsted Plantage.
6 X 1000m/20t spor.

Prøveleder: Erling Kruse (mobil: 61304110)
Dommere: Søren Krabbe og Henriette Vincents

Frist 01.09.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



27.10.2019
27.10.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A
5250  Odense Sv
arra2d-r-klub.dk
34-19029
Schweissprøve
Danstrup Hegn
DRK afholder schweissprøve.

8 spor fordelt på: 400m/3t, 400m/20t og 1000m/20t

Prøveleder: Charlotte Thomsen
Mobil 30585423

Dommer kommer senere

Frist 22.09.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



27.10.2019
27.10.2019
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
24-19007
Retrievere Vildtsporprøve
Kronborg Hegn
DRK afholder championatprøve.

4 x 1000m/20t

Prøveleder: Charlotte Thomsen
Mobil 30585423

Dommer kommer senere

Frist 22.09.2019 kl. 23:59
 
Web tilmelding



 

Udskriftsvenlig version i PDF