Aktiviteter



Sortering
Udskriftsvenlig version i PDF
Dato Arrangør/Tilmeld.adr Refnr/Type/Sted Dommere Tilmeld.dato
14.07.2020
14.07.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20076
Retrievere Markprøve B
Begynder, Fyraften, Centrum,
Region Centrum afholder begynderklasse fyraftensprøve, drive-in , prøve start kl. 15.00
Der er plads til 15 hunde, der vil blive foretaget lodtrækning ved for mange tilmeldte
Prøveleder Carsten Andersen

Dommer: Birgitte Larsen

Frist 29.06.2020 kl. 23:59
 
15.07.2020
15.07.2020
Dansk Retriever Klub
Region Midtjylland
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20030
Retrievere Workingtest
Herning, walkup, vinder
WT Walkup, for vinderklasse, 24 hunde.
Dommere: Lars Nordenhof, Luise Linnemann Rasmussen, Walter Mygil og John Juel Pedersen

Frist 22.06.2020 kl. 23:59
 
17.07.2020
17.07.2020
Dansk Retriever Klub
Region Sydsjælland
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20031
Retrievere Workingtest
Tybjerggård, Mocktrial, vinder
WT Walkup, for vinderklasse, 24 hunde.
Dommere: Jan Lorenzen, Gert W. Knudsen, Michael Schytt Christensen

Frist 11.07.2020
 
17.07.2020
17.07.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20072
Retrievere Markprøve B
Nordjylland, Åben, Fyraften
Åben B.prøve
Der kan blive tale om lodtrækning
Dommere: Lisa Nørgaard Poulsen og Niels Jørn Olesen

Frist 29.06.2020 kl. 23:59
 
18.07.2020
18.07.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20073
Retrievere Markprøve B
Nordjylland, vinder - 34 hunde
DRK Region Nordjylland afholder vinderklasse B.prøve ved Pandup
Lørdag den 18 juli
Der er plads til 34 hunde, så der kan komme evt. lodtrækning ved for mange tilmeldte
Dommere: Marianne Ankjær + 1 mere

Frist 06.07.2020 kl. 23:59
 
23.07.2020
23.07.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20082
Retrievere Markprøve B
Brabrand
Åbenklasse B.prøve Fyraftens, drive-in
Lodtrækning kan forekomme

Frist 13.07.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



25.07.2020
25.07.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20077
Retrievere Markprøve B
Vinderklasse, Midtsjælland
Region Midtsjælland afholder vinderklasse B.prøve.
Der er plads til 32 hunde, der kan forekomme lodtrækning

Prøveleder Rikke Lund
Dommere: Marianne Ankjær + 1 mere

Frist 13.07.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



25.07.2020
25.07.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20035
Retrievere Workingtest
Bække
Region Centrum afholder WT for begynder og åbenklasse.
Prøveleder: Keld Jørgensen
Dommere: Gert W. Knudsen, (elev Lars Mouritzen) Fin Hollerup Mikkelsen + 1 dommere mere

Frist 06.07.2020 kl. 23:59
 
26.07.2020
26.07.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20036
Retrievere Workingtest
Hedensted
Region Centrum afholder WT for vinderklasse ved Hedensted.
Prøveleder Pernille Lillevang
Dommere: Thomas Plamboeck, (elev Lars Mouritzen) Gert W. Knudsen og Chr. Brix Søndergaard

Frist 06.07.2020 kl. 23:59
 
01.08.2020
01.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20013
Retrievere Workingtest
Fyn
WT for alle klasser
Dommere: Jan Laursen (O), (elev Niels Henrik Hansen)Fin Mikkelsen, Peder Riemenschneider, Poul Erik Hansen, Gert W. Knudsen (elev Uffe Christensen)

Frist 06.07.2020 kl. 18:59
 
02.08.2020
02.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20016
Retrievere Markprøve B
Nordjylland, KUN beg og Vinder
Denne B.prøve er for alle retrieverracerne
Det er KUN for begynder og vinderklasse
Dommere:
Begynder: Michael S. Christensen, Trine Christensen og Niels Jørn Olesen

Vinder: Luise Linnemann Rasmussen (O) Thomas Plamboeck, og Gert W. Knudsen (elev)

Frist 06.07.2020 kl. 23:59
 
02.08.2020
02.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A
5250  Odense Sv
spor@d-r-klub.dk
24-20005
Retrievere Vildtsporprøve
UHM Bidstrup Skovene
DRK arrangere UHM i Bidstrup Skovene
Regler for deltagelse se gældende reglement.

Prøveleder: Anette Ilsøe
mail: ani@dlg.dk

Frist 13.07.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



04.08.2020
04.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20038
Retrievere Workingtest
Nordsjælland, Vinder Mocktrial
Denne WT Mocktrial er for vinderklasse (18 hunde)

Der kan blive tale om lodtrækning

Frist 20.07.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



07.08.2020
07.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20075
Retrievere Markprøve B
Begynder, Fyraften, Midtjyl
Region Midtjylland afholder begynderklasse for 30 hunde, som fyraftens, drive-in prøve

Prøveleder: Lars Krabbe

Dommere: Jesper Bromerholm og Birgitte Larsen

Frist 13.07.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



07.08.2020
07.08.2020
Dansk Retriever Klub
Region Lolland Falster
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20032
Retrievere Workingtest
Falster, Walkup, vinderkl.
WT Walkup, for vinderklasse, 30 hunde.
Da der er begrænset antal deltagere kan der forekomme lodtrækning. Du betaler først efter lodtrækningen er foretaget.
Dommere: Jan Lorenzen (Elev: Lars Mouritzen) Iben Pytlick og Michael Schytt Christensen

Frist 13.07.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



08.08.2020
08.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20017
Retrievere Markprøve B
Østjylland
Markprøve B i Region Østjylland lørdag den 8. august afvikles uden begynderklasse.
Dommere: Åben: Lars Nørgaard, Danny Fraser, Jan Lorenzen
Vinder: Hanne Søndenbroe (O) Lars Nordenhof

Frist 13.07.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



09.08.2020
09.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20018
Retrievere Markprøve B
UHM2020 Østjylland
Unghundemesterskab 2020
Se reglerne for deltagelse på DRK´s hjemmeside
Dommere: Lars Nørgaard (O), Jan Lorenzen, Danny Fraser, Hanne Søndenbroe og Poul Erik Hansen

Frist 13.07.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



14.08.2020
14.08.2020
Dansk Retriever Klub
Region Nordjylland
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20033
Retrievere Workingtest
Hadsund, walkup, vinder
WT Walkup, for vinderklasse, 30 hunde.
Da der er begrænset antal deltagere kan der forekomme lodtrækning. Du betaler først efter lodtrækningen er foretaget.
Dommere: Jan Laursen, Marianne Ankjær, Lars Nørgaard + 1 mere

Frist 20.07.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



15.08.2020
15.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20014
Retrievere Workingtest
Sydjylland WT alle klasser
WT for alle klasser
Dommere: Keld Jørgensen (O), Walter Mygil, Gert W. Knudsen, Iben Pytlick, Niels Jørn Olsen

Frist 20.07.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



15.08.2020
15.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20039
Retrievere Workingtest
WT Sydsjælland åben og Vinder
WT for åben og Vinder

Frist 20.07.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



16.08.2020
16.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20019
Retrievere Markprøve B
Midtsjælland, åben og vinderkl
Denne B.prøve er for alle retrieverracerne Kun for åben og vinder klasse
Dommere: Åben: Michael Schytt Christensen og Kresten Henriksen

Vinder: Hanne Søndenbroe (O)

Frist 20.07.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



18.08.2020
18.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20081
Retrievere Markprøve B
Horsens
Åbenklasse fyraftens, drive-in prøve, fra kl. 14.00 for 22 hunde

Lodtrækning kan forekomme

Frist 03.08.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



20.08.2020
20.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
6000  Kolding
5250
42-20007
Retrievernes Kvalifikationsprøve
Golden Sorø
Golden Raceledelsen afholder kvalifikationsprøve åben for de 5 retriever racer.
Dommere: Eksteriør Connie Svane
Praktisk: Bent Müller

Frist 03.08.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



20.08.2020
20.08.2020
Dansk Retriever Klub
Raceledelsen for Labrador
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
42-20004
Retrievernes Kvalifikationsprøve
Hornslet
Raceledelsen for Labrador afholder kvalifikationsprøve for alle 5 retrieverracer
Dommere:
Eksteriør: Inga Bonnez
Praktisk: Gitte Jensen

Frist 10.08.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



21.08.2020
21.08.2020
Dansk Retriever Klub
Anders Hegnet
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20080
Retrievere Markprøve B
Region Centrum
Region Centrum afholder begynderklasse B.prøve, som fyraftensprøve, drive-in
Med start kl. 16.00

Der kan blive tale om lodtrækning, ved mange tilmeldinger

Dommere: Kommer senere

Frist 03.08.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



22.08.2020
22.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20015
Retrievere Workingtest
Centrum
WT for alle klasser
Dommere: Lars Nordenhof (O), Fin Mikkelsen, Peder Riemenschneider, Niels Jørn Olsen

Frist 27.07.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



23.08.2020
23.08.2020
Dansk Retriever Klub
Golden Raceledelsen
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20020
Retrievere Markprøve B
Golden Sjælland
Denne B.prøve er KUN for Golden Retriever
Dommere:

Begynder: Gitte Jensen
Åben: Birgitte Larsen
Vinder: Chr. Brix Søndergaard (O)

Frist 03.08.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



28.08.2020
28.08.2020
Dansk Retriever Klub
Region Nordjylland
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20034
Retrievere Workingtest
Pandrup, walkup, vinder
WT Walkup, for vinderklasse, 30 hunde.
Da der er begrænset antal deltagere kan der forekomme lodtrækning. Du betaler først efter lodtrækningen er foretaget.
Dommere: Jan Laursen, Poul Erik Hansen, Luise L. Rasmussen og Michael Schytt Christensen

Frist 03.08.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



29.08.2020
29.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20021
Retrievere Markprøve B
Lolland Falster
Denne B.prøve er for alle retrieverracerne og alle klasser
Dommere:
Begynder: Niels Jørn Olsen
Åben: Birgitte Larsen
Vinder: Lars Nørgaard (O)

Frist 03.08.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



29.08.2020
29.08.2020
Dansk Retriever Klub
Flatcoated Raceledelsen
Hvidkærvej 23A. 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20022
Retrievere Markprøve B
Flatcoated Jylland
Denne B.prøve er KUN for Flatcoated

Dommere: Kaj Falk Andreasen, Boye Rasmussen og John Juel Pedersen

Frist 10.08.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



29.08.2020
29.08.2020
Dansk Retriever Klub
Raceledelsen for Flatcoated
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
42-20006
Retrievernes Kvalifikationsprøve
Bække,
Raceledelsen for Flatcoated afholder kvalifikationsprøve ved Bække den 29 august
Den er åben for alle 5 retrieverracer.
Dommere:
Eksteriør og praktisk:
Kaj Falk Andreasen

Frist 10.08.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



05.09.2020
05.09.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20079
Retrievere Markprøve B
RM 2020 Sydjylland
RM2020
Dommere: Lars Nordenhof, + 6 dommere mere

Frist 17.08.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



12.09.2020
12.09.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20078
Retrievere Markprøve B
Nordsjælland, åben og vinder
Region Nordsjælland afholder markprøve B KUN for åben og vinderklasse.
Dommere: Kommer senere

Frist 24.08.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



12.09.2020
12.09.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20016
Retrievere Workingtest
Regionerne M.Jyl & Centrum
WT for alle klasser
Dommere: Keld Jørgensen (O) Fin Mikkelsen, Peder Riemenschneider, Trine Christensen + 1 mere

Frist 17.08.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



13.09.2020
13.09.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20017
Retrievere Workingtest
Regionerne M.Jyl & Centrum
Denne WT er kun for vinderklasse, der skal tilmeldes som hold af 3 hunde

Dommere: Walter Mygil (O), Gert W. Knudsen, Peder Riemenschneider, + 2 mere

Frist 17.08.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



13.09.2020
13.09.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A
5250  Odense Sv
spor@d-r-klub.dk
24-20008
Retrievere Vildtsporprøve
DM Vildtspor Nordsjælland
DM2020 i Vildtspor
Regler for deltagelse se gældende reglement. Der er plads til 16 ekvipager

Prøveleder: Charlotte Thomsen
mail: halfdan@halfdan.dk

Frist 05.07.2020 kl. 23:59
 
19.09.2020
19.09.2020
Dansk Retriever Klub
Golden Raceledelsen
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20018
Retrievere Workingtest
Sjælland KUN for Golden
Denne WT er KUN for Golden

Frist 24.08.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



20.09.2020
20.09.2020
Dansk Retriever Klub
Flatcoated Raceledelsen
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20019
Retrievere Workingtest
Jylland KUN for Flatcoated
Denne WT er KUN for Flatcoated

Frist 24.08.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



23.09.2020
23.09.2020
Dansk Retriever Klub
Raceledelsen for Labrador
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
42-20005
Retrievernes Kvalifikationsprøve
Hornslet
Raceledelsen for Labrador afholder kvalifikationsprøve for alle 5 retrieverracer
Dommere:
Eksteriør: Inga Bonnez
Praktisk: Gitte Jensen

Frist 14.09.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



27.09.2020
27.09.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A
5250  Odense Sv
spor@d-r-klub.dk
34-20019
Schweissprøve
Nordsjælland
DRK Schweissprøve Danstrup/Krogenberg Hegn
10 spor fordelt på 1000m/20t og 1000m/40t

Prøveleder: kommer senere
Prøvelederassistent: Charlotte Thomsen - halfdan@halfdan.dk
Dommer: Kommer senere

Frist 23.08.2020 kl. 23:59
 
Tilmel.åbner : 01.07.2020
kl. 06:00
Web tilmelding



10.10.2020
10.10.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20025
Retrievere Markprøve B
Bornholm
Denne B.prøve er for alle retrieverracerne og alle klasser
Dommere:
Begynder: Kommer senere
Åben: Gitte Jensen
Vinder: Marianne Ankjær (O)

Frist 14.09.2020 kl. 23:59
 
Web tilmelding



11.10.2020
11.10.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20037
Retrievere Workingtest
Bornholm AFLYST


Frist 01.07.2020 kl. 23:59
 
25.10.2020
25.10.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A
5250  Odense Sv
spor@d-r-klub.dk
34-20020
Schweissprøve
Nordsjælland
DRK Schweissprøve Danstrup/Krogenberg Hegn
10 spor fordelt på 400m/20t, 1000m/20t og 1000m/40t

Prøveleder: Diana Birch dbbirch@vip.cybercity.dk
Dommer: Lars Svendsen og Charlotte Thomsen

Frist 20.09.2020 kl. 23:59
 
Tilmel.åbner : 01.08.2020
kl. 06:00
Web tilmelding



 

Udskriftsvenlig version i PDF