Tilbage

29 feb. 2020

Hundaræktarfelag Islands

International udstilling

Reiðhöllin Víðidal, Reykjavík

Best in show (Dommer Bo Skalin)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0250 Butterfly's Kisses Paradise Papillon Hrafnhildur Eggertsdóttir Island
2 0149 Guzzi Da Dama Di-Ala-D'Oro Bracco italiano Guðbjörg Guðmundsdóttir og Pétur Alan Guðmundsson Island
3 0110 Black Standard Glory Glory Man Unit Schnauzer, sort Sigrún Valdimarsdóttir Island
4 0434 Enigma Dreams Black Tie White Noise Afghansk mynde Anna Dís Arnarsdóttir Island
Bedste baby - Dag 1 (Dommer Tatjana Urek)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0194 Ísþoku Úlfur Korthåret hønsehund Bjarni Elfarsson Island
2 0312 Dark times Bacardí Fransk bulldog Árni Stefán Björnsson Island
3 0374 Winter Island Drama Queen Lhasa apso Alexandra Björg Eyþórsdóttir Island
4 0091 Berner Beauty A Dream Come True Berner sennenhund Thelma Björk Bjarkardóttir Island
Bedste baby - Dag 2 (Dommer Ligita Zake)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0721 Norðurdals Alive Samojedhund Andri Ágústsson Island
2 0763 Reykjavalla Íslands Sómi Islandsk fårehund Evelyn Ýr Kuhne Island
3 0843 Sunny Eve's In Mid September Amerikansk cocker spaniel Sunneva Svavarsdóttir, Erlendur Höskuldsson Island
4 0875 Stekkjardals Lofn Labrador retriever Erla Heiðrún Benendiktsdóttir, Guðmundur R. Árnason Island
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer Levente Miklos)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0441 Eldþoku Hèla Whippet Selma Olsen Island
2 0206 Þórshamrar Natalíu Freyja Cavalier king charles spaniel Fríða Björk Elíasdóttir Island
3 0195 Veiðimela Bjn Frosti Korthåret hønsehund Ingi Mar Jónsson Island
4 0014 True-West Omicron Star Dværgschnauzer, sort/sølv Snorri Victor Gylfason Island
Bedste hvalp - Dag 2 (Dommer Bo Skalin)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0855 Viktoría Von Frá Götu Engelsk cocker spaniel Edda Sigurðsson Island
2 0490 Gjósku Xtra Schæferhund, stockhåret Arna Rúnarsdóttir, Rúna Helgadóttir Island
3 0572 Islands Shelties Somebody To Love Shetland sheepdog Vignir Sigurðsson Island
4 0888 Hrísnes Alba Labrador retriever Þuríður Hilmarsdóttir Island
Bedste avlsklasse - Dag 1 (Dommer Ligita Zake)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0044 Skeggjastaða Eldjárn Úlfur Dværgschnauzer, sort/sølv Lára Bjarney Kristinsdóttir Island
2 0147 Lacrima Christi Could It Be Magic Dalmatiner Kristjana Knudsen Island
3 9000 Hrísnes Selma Cavalier king charles spaniel Anna Þórðardóttir Bachmann Island
Bedste avlsklasse - Dag 2 (Dommer Tatjana Urek)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0872 Cockergold So U Think U Can Dance Engelsk cocker spaniel Þórdís María Hafsteinsdóttir Island
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer Bo Skalin)
Nr. Kennelnavn
1 Tíbráar Tinda - Tibetan spaniel
2 Black Standard - Schnauzer, black
3 Bjarkeyjar - Boxer
4 Himna - Chihuahua, smooth-haired
Bedste opdrætsklasse - Dag 2 (Dommer Ligita Zake)
Nr. Kennelnavn
1 Leirdals - English cocker spaniel
2 Arkenstone - Irish soft coated wheaten terrier
3 Pom4you - Pomeranian
4 Gunnarsholts - White swiss shepherd dog
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Harry Tast)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
2 0336 Sommerlyst's Lha-Wa Zi-Las Tibetansk spaniel Guðrun Helga Hardardottir Island
4 0064 Svartwalds For Those About to Rock Dværgschnauzer, sort María Björg Tamimi Island
Bedste veteran - Dag 2 (Dommer Harry Tast)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0793 Snætinda Sómi Islandsk fårehund Sunna Hafthorsdottir Island
3 0871 Aska frá Götu Engelsk cocker spaniel Edda Janette Sigurðsson Island
Gruppe 1 (Dommer Levente Miklos)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0561 Memorylane May I Show U The Way Bearded collie Ástríður Magnúsdóttir Island
2 0517 Gjósku Una Buna Schæferhund, stockhåret Arna Runarsdottir, Runa Helgadóttir Island
3 0528 I-Major-Meiko Du Royaume Des Crocs Hvid schweizisk hyrdehund Hjördís H. Ágústsdóttir, Anna Þórunn Björnsdóttir Island
4 0560 Tindastóls Drangey Lucky Star Briard Ólína Valdís Rúnarsdóttir Island
Gruppe 2 (Dommer Ligita Zake)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0110 Black Standard Glory Glory Man Unit Schnauzer, sort Sigrún Valdimarsdóttir Island
2 0026 Svartwalds Jörmundur Jeppi Dværgschnauzer, sort/sølv Ellý Halldóra Guðmundsdóttir Island
3 0106 Kim Zonnenberg Renzina Dobermann Sandra Björk Ingadóttir Island
4 0077 Svartwalds Lay Lady Lay Dværgschnauzer, sort María Björg Tamimi Island
Gruppe 3 (Dommer Harry Tast)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0682 Arkenstone Driving Miss Daisy Irish softcoated wheaten terrier Helga Kristín Gunnarsdóttir Island
2 0658 Blå Skuggans Zilver Spirit Bedlington terrier Vigdís Elma Cates Island
3 0672 Bogarhazi Explosion West highland white terrier Laufey Ósk Christensen Island
4 0644 Pet Pursuit Hall Of Fame Australian silky terrier Maríanna Magnúsdóttir Island
Gruppe 4 (Dommer Harry Tast)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
3 0131 RavenDachs Hera Langhåret dværg gravhund Rafn Karlsson Island
4 0135 Kingsen's Finest Bassi Langhåret gravhund Sæunn Ýr Óskarsdóttir Island
Gruppe 5 (Dommer Ligita Zake)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0741 Múla Kaldi Siberian husky Eiríkur Karl Ólafsson Island
2 0793 Snætinda Sómi Islandsk fårehund Sunna Hafthorsdottir Island
3 0716 Pom4you Greatest Lover Of All Time Pomeranian Sigurlaug Sverrisdóttir Island
4 0739 Tiffany Chow chow Erna Margrét Magnúsdóttir Island
Gruppe 6 (Dommer Harry Tast)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0145 Lacrima Christi Could It Be Magic Dalmatiner Kristjana Knudsen Island
2 0139 Vatnsnes Þula Beagle Olga Lind Geirsdóttir Island
Gruppe 7 (Dommer Levente Miklos)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0149 Guzzi Da Dama Di-Ala-D'Oro Bracco italiano Guðbjörg Guðmundsdóttir og Pétur Alan Guðmundsson Island
2 0199 Veiðimela Jökull Korthåret hønsehund Friðrik G. Friðriksson Island
3 0158 Gaflara Rjúpa Gordon setter Guðrún Jónsdóttir, Ragnheiður Sigurgeirsdóttir, Sigmundur Friðþjófsson Island
4 0175 Magasparti Rutinos Káosz Vizsla,korthåret Edda S Thorlacius Island
Gruppe 8 (Dommer Tatjana Urek)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0954 Hrísnes Ugla II Labrador retriever Anna Ingvarsdóttir Island
2 0845 Æsku I See Fire Amerikansk cocker spaniel Ásta Arnardóttir Island
3 0868 Manlison Audrey Hepburn Engelsk cocker spaniel Mandy Edwards Skotland
4 0832 Golden Magnificent Do You Love Me Golden retriever Elizabeth Gammon Island
Gruppe 9 (Dommer Tatjana Urek)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0250 Butterfly's Kisses Paradise Papillon Hrafnhildur Eggertsdóttir Island
2 0349 Mow-Zow Halina Tibetansk spaniel Helga Kolbeinsdóttir og Auður Valgeirsdóttir Island
3 0220 Magic Charm's Artic Cavalier king charles spaniel María Tómasdóttir Island
4 0303 Ta Maria Athina Shih tzu Anja Björg Kristinsdóttir Island
Gruppe 10 (Dommer Harry Tast)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0434 Enigma Dreams Black Tie White Noise Afghansk mynde Anna Dís Arnarsdóttir Island
2 0447 Eldþoku Rigning Whippet Selma Olsen og Guðrún Finnbogadóttir Island
3 0437 Silvershadows Desert Gold Elessar Saluki Thorsteinn Thorsteinson Island
Utviklet av: