Tilbage

12 maj 2019

Dansk Kennel Klub

International udstilling

Roskilde

Best in show (Dommer Ramune Kazlauskaite)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1917 Remorker Something To Talk About Irsk setter Nana Strüwing, Camilla Strüwing 3460 Birkerød
2 1408 Cabaka's Danger Zone Samojedhund Gitte Morell, Kim Nordholm 8355 Solbjerg
3 1170 Shyloch Statement Kerry blue terrier Helge Kvivesen Norge
4 0609 Berningtons Widunder Berner sennenhund Cinzia Lundgren Sverige
Bedste baby - Dag 1 (Dommer José Zijlmans)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2545 Casa Dicotone's King of the Castle Coton de tulear Pernille Bulskov 4180 Sorø
2 0925 Rieskant's Jumping Jack Flash West highland white terrier Sofie Tønder 4682 Tureby
3 0649 Vi'skaly's Kasumi Pyreneerhund Karin Nilsson Sverige
4 1544 Bidachows Jade the Jewel Chow chow Birgit Dammann 4440 Mørkøv
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer Karin Sjöholm Östlund)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2084 Sieger's All Tight Up Engelsk springer spaniel Jessie Borregaard Madsen, Kaj Bauer Madsen, Vibe Marie Borregaard Madsen 8800 Viborg
2 0777 Ohoi's Queen Bee Newfoundland Kirsten Adler Jensen 3370 Melby
3 2817 Zhemchuzhina Sibiri Trofei Pudel,toy Ann-Mari Hattmyr Norge
4 1401 Cabaka's Grand Victory Samojedhund Gitte Morell, Kadia Nielsen 8990 Fårup
Bedste juniorhandling - Dag 1 (Dommer Svend Erik Løvenkjær)
Nr. Kat. Navn By
1 9005 Maya DeAngelis 3460 Birkerød
2 3027 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 3042 Camille Marie Saugmann Ørbæk 8382 Hinnerup
4 3033 Mathilde Bekker 6630 Rødding
Bedste avlsklasse - Dag 1 (Dommer Arne Foss)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1273 Sørils LB-Brusco Langhåret gravhund Anette Mogen Norge
2 0988 Angelic Staff Lap of Luxury Staffordshire bull terrier Camilla Millis Christiansen, Kenneth Nørager 2840 Holte
3 1308 Atempo's Kasamia Ruhåret gravhund Susanne Staal Nielsen 4640 Faxe
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer Gabriela Richard)
Nr. Kennelnavn
1 Ai-We-Sed-So - Shiba
2 Kämparglöd - Rottweiler
3 Trollflickans - Finsk Lapphund
4 Coton CPH's - Coton de tulear
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Ramune Kazlauskaite)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0794 Newetta's Uffe Royal Newfoundland Susanne Jensen, Michele Utke Ramsing, Johnny Jensen 2640 Hedehusene
2 0160 Bubbleton Told You So Puli, øvrige farver Jesper Ravn, Klaus Andersen 4690 Haslev
3 0287 Skärviks Rubin Cane da pastore bergamasco Pia Storm Pedersen 7100 Vejle
4 1942 Cora Ruhåret hønsehund Lone Jørgensen 6715 Esbjerg N
Gruppe 1 (Dommer Judit Korozs-Papp)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0032 Lönnerbergas Julia Anne Shetland sheepdog carina Karlsson Sverige
2 0142 Leading Angel's Waltz The Spotlight Australian shepherd Bitta Wöhliche, Marianne Thorsen 4683 Rønnede
3 0160 Bubbleton Told You So Puli, øvrige farver Jesper Ravn, Klaus Andersen 4690 Haslev
4 0304 Altin Tay Maverick Schipperke Svetlana Valoueva Litauen
Gruppe 2 (Dommer Juta Haranen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0609 Berningtons Widunder Berner sennenhund Cinzia Lundgren Sverige
2 0480 Kämparglöds Granit Rottweiler Angelica Göbel Sverige
3 0893 On Highway To Hell des Ming Way Shar pei Mette Krog Andersen, Emil Grønbæk Andersen 5300 Kerteminde
4 0651 Chenespace Came Saw Conquered Pyreneerhund Tuulia Salonen, Juulia Salonen, Tuulikki Tammiala-Salonen Finland
Gruppe 3 (Dommer Petter Fodstad)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1170 Shyloch Statement Kerry blue terrier Helge Kvivesen Norge
2 0939 Posh Precious West highland white terrier Anne Liljeberg Sverige
3 1026 Adorabel Dark Star Norfolk terrier Anne Johnsen Norge
4 0982 REDCHAIN MOONSHINE BLACKROSE Staffordshire bull terrier MIKA JAATINEN Finland
Gruppe 4 (Dommer Kim Vigsø Nielsen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1277 Ygeia Ultraviolet Langhåret miniature gravhund Dimitris Antonopoulos Sverige
2 1246 Vibes Thorbjørn Langhåret dværg gravhund Benny Bjørn Jensen 2860 Søborg
3 1296 Hodja's Crema Caramella Ruhåret gravhund Venche Ulvseth 4990 Sakskøbing
4 1335 Ygeia Watch Me Winning Korthåret miniature gravhund Dimitris Antonopoulos Sverige
Gruppe 5 (Dommer Bo Skalin)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1408 Cabaka's Danger Zone Samojedhund Gitte Morell, Kim Nordholm 8355 Solbjerg
2 1533 Damirazin Aito Ammattilainen Mittelspitz, orange/ulvegrå/andre farver Katja Perälä Finland
3 1481 Surtsey's S-Skolli Islandsk fårehund Wilfred Olsen, Ulrikke Olsen 5750 Ringe
4 1503 Nicoret 's Miss Goldilocks Pomeranian Heidi Häkkilä, Sari Jääskeläinen Finland
Gruppe 6 (Dommer Erja Nummi)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1887 Pete Puma V. Tum-Tums Vriendjes Petit basset griffon vendeen Renate de Geit Holland
2 1874 Curias I dress to Impress Dalmatiner Charlotte Maag Jenvall 3550 Slangerup
3 1746 Grandel Inwy Odszukac Wiatr Polsk støver Sofie Krigholm, Magnus Krigholm Sverige
4 1764 Gold Line's Green Jazz Singer Beagle Erik Lindgren-Christensen 2650 Hvidovre
Gruppe 7 (Dommer Gitte Finnich Pedersen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1917 Remorker Something To Talk About Irsk setter Nana Strüwing, Camilla Strüwing 3460 Birkerød
2 1896 Olympos Vieni Al Mio Carnevale Bracco italiano Kristine Skjold Svendsen Sverige
3 1904 Oliver at Stargang Engelsk pointer Simon Christensen 3700 Rønne
4 1962 Cosmo Tysk langhår Kim Nørgaard Hansen 9541 Suldrup
Gruppe 8 (Dommer Martin Johansson)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2098 Sieger's Nose For News Engelsk springer spaniel Natalia Tipsmark Hedevang, Kaj Bauer Madsen 8920 Randers Nv
2 2290 Aquafortis Robel The One Cao de agua portugues Runi Kristiansen Norge
3 2071 Cockerlykke Here Comes Trouble Engelsk cocker spaniel Mona-Lisa Liljenberg Sverige
4 2137 Semenzinas Use For Pleasure Lagotto romagnolo Mattias Stockheden Sverige
Gruppe 9 (Dommer Janusz Opara)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2347 Zuma's Legally Blond Mops Christel Ternström Sverige
2 2621 Vegamo's Clarise Tibetansk spaniel Marita Nordahl, Krister Söderstam Sverige
3 2438 Archa Von Samblebens Lady Gaga Boston terrier Jesper Bech Østerlev Sambleben, Michael Bech Østerlev Sambleben 8370 Hadsten
4 2803 Viva La Diva Sgt Pepper Pudel, stor, brun/hvid/sort Kirsten Jeppesen, Katrine Jeppesen 4050 Skibby
Gruppe 10 (Dommer Tomas Rohlin)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2886 Xenos Sandor Afghansk mynde Brett Hamilton Sverige
2 3015 Suna Regens Flower's Yasmin Whippet Christina Hagenes Norge
3 2911 Il Cagnolino Kenzo Italiensk mynde Susie Björch, Birthe Bjørch 5672 Broby
4 2925 Abu Al Khayar Khayyam Saluki Fredrik Gustafsson Sverige
Utviklet av: