Tilbage

11 maj 2019

Dansk Kennel Klub

International udstilling

Roskilde

Best in show (Dommer Hans van den Berg)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0704 Berningtons Widunder Berner sennenhund Cinzia Lundgren Sverige
2 0203 Leading Angel's Waltz The Spotlight Australian shepherd Bitta Wöhliche, Marianne Thorsen 4683 Rønnede
3 1561 Surtsey's S-Skolli Islandsk fårehund Wilfred Olsen, Ulrikke Olsen 5750 Ringe
4 1229 Shyloch Statement Kerry blue terrier Helge Kvivesen Norge
Bedste baby - Dag 1 (Dommer Einar Paulsen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0383 Ugly Duckling's Sealed With A Kiss Dværgschnauzer, peber/salt Pia Nissen 4573 Højby
2 1096 Rieskant's Jumping Jack Flash West highland white terrier Sofie Tønder 4682 Tureby
3 1297 Ruhår's Jussi Ruhåret gravhund Anne-Marie Kruse 2820 Gentofte
4 0980 Secret Star Forever Famous Staffordshire bull terrier Katarina Lillieholm Sverige
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer Birgit Seloy)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2192 Sieger's All Tight Up Engelsk springer spaniel Jessie Borregaard Madsen, Kaj Bauer Madsen, Vibe Marie Borregaard Madsen 8800 Viborg
2 3128 Suna Regens Flower's Afrodite Whippet Bjørg Brenne Norge
3 1216 Foxtan's Cold Case Fox terrier,ruhåret Zoli Sabo Sverige
4 1468 Great Correll's Blizzard American akita Bente Correll 4250 Fuglebjerg
Bedste juniorhandling - Dag 1 (Dommer Linea Søgaard)
Nr. Kat. Navn By
1 9003 Maya DeAngelis 3460 Birkerød
2 3186 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 3176 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 3173 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste avlsklasse - Dag 1 (Dommer Søren Wesseltoft)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1996 Curias You Can Call Me Candy Dalmatiner Charlotte Maag Jenvall 3550 Slangerup
2 1323 Atempo's Kasamia Ruhåret gravhund Susanne Staal Nielsen 4640 Faxe
3 1022 Angelic Staff Lap of Luxury Staffordshire bull terrier Camilla Millis Christiansen, Kenneth Nørager 2840 Holte
4 1367 Sørils Lb-Brusco Langhåret gravhund Anette Mogen Norge
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer Hanne Laine Jensen)
Nr. Kennelnavn
1 Cabaka - Samojedhund
2 Nimik - Porcelaine
3 Kämparglöd - Rottweiler
4 Local Hero's - Xoloitzcuintle standard
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Hans van den Berg)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0704 Berningtons Widunder Berner sennenhund Cinzia Lundgren Sverige
2 1745 Piuk Chow Possesses Black Passion Chow chow Stine Hjelme 4160 Herlufmagle
3 2432 Tajmadoran Ibero Cao de agua portugues Heini Käpynen, Merja Käpynen Finland
4 0059 Bubbleton Told You So Puli, øvrige farver Jesper Ravn, Klaus Andersen 4690 Haslev
Gruppe 1 (Dommer Hanne Laine Jensen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0203 Leading Angel's Waltz The Spotlight Australian shepherd Bitta Wöhliche, Marianne Thorsen 4683 Rønnede
2 0069 Apollo de Bruine Buck Groenendael Liisa Sarjanen Finland
3 0258 Glenspey Mr President Bearded collie James Nydahl, Frank Steen Jensen Sverige
4 0154 Jolee Of Trebons Berger Blanc Hvid schweizisk hyrdehund Anne Møller 3400 Hillerød
Gruppe 2 (Dommer Søren Wesseltoft)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0704 Berningtons Widunder Berner sennenhund Cinzia Lundgren Sverige
2 0830 Newf-Bear's Beloved Brandy Newfoundland Tine Dencker 2950 Vedbæk
3 0387 Natinskees Encore Dværgschnauzer, peber/salt Lena Hugestam Sverige
4 0534 Arpege's Dizzy Gillespie Engelsk bulldog Jytte Møller Tarnow 4700 Næstved
Gruppe 3 (Dommer Siret Lepasaar)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1229 Shyloch Statement Kerry blue terrier Helge Kvivesen Norge
2 1049 Finnsky Xtempore Skye terrier Teija Ahponen, Olavi Ahponen Finland
3 1018 Goldstaff's Kind Of A Big Deal Staffordshire bull terrier Camilla Millis Christiansen 2840 Holte
4 1222 Fransin Everybody Loves Somebody Fox terrier,ruhåret Francesca Cassin Norge
Gruppe 4 (Dommer András Korozs)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1338 Novastar's Dorado Langhåret dværg gravhund Rebecca Martis Sverige
2 1268 Grandgables Carpaccio In Red Korthåret dværg gravhund Dimitris Antonopoulos Sverige
3 1372 Ygeia Ultraviolet Langhåret miniature gravhund Dimitris Antonopoulos Sverige
4 1283 Zoldachs Only You Korthåret gravhund Roxana Liliana Birk 3230 Græsted
Gruppe 5 (Dommer Tino Pehar)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1561 Surtsey's S-Skolli Islandsk fårehund Wilfred Olsen, Ulrikke Olsen 5750 Ringe
2 1535 Dar Chingiza Enjoy Every Moment Shiba Elisabeth Noven Bäckström Sverige
3 1449 Minejas Bello Jai Ho Keeshond Taina Järvinen, Markku Järvinen Finland
4 1432 Bedarra Two Point Oh Siberian husky Shakaela Ward Sverige
Gruppe 6 (Dommer Cindy Kerssemeijer)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1814 Maple Ridge Northern Lights Beagle Madeleine Bäck Sverige
2 1868 Grandel Inwy Odszukac Wiatr Polsk støver Sofie Krigholm, Magnus Krigholm Sverige
3 1931 Fodnote Be My Guest Petit basset griffon vendeen Birgitte Winter Arildsen 4990 Sakskøbing
4 1912 Mylord's Malte Mintkola Basset fauve de bretagne Pernilla Olsson Sverige
Gruppe 7 (Dommer Svein Bjarne Helgesen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2106 Remorker Something To Talk About Irsk setter Nana Strüwing, Camilla Strüwing 3460 Birkerød
2 2003 Olympos Vieni Al Mio Carnevale Bracco italiano Kristine Skjold Svendsen Sverige
3 2034 Vanghytten's C. Cass Ruhåret hønsehund Cynthia Jensen 2630 Taastrup
4 2025 Buster Korthåret hønsehund Carl Kristian Thomsen 4460 Snertinge
Gruppe 8 (Dommer Mikael Tranholm)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2120 Galaksi ALL RIGHTS RESERVED Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Lotte Kristensen 4293 Dianalund
2 2438 Aquafortis Pandora Adventurers Box Cao de agua portugues Jaana Railamaa Finland
3 2237 Ea Evana Hollandsk kooikerhondje Chanette Fish Skjønberg Norge
4 2218 Curlicue's King Of The Rock Curly coated retriever Tuula Nummenpää Finland
Gruppe 9 (Dommer Marko Lepasaar)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2799 Snow-Lion's Joni Mitchell Lhasa apso Lis Kaufmann, Pi Rasmussen 4874 Gedser
2 2969 Ballentine's Happy Face Pudel, mellem, brun/hvid/sort Annette Kallevik Norge
3 2850 Shadeacre Glamour Gold And Glitz Tibetansk terrier Britt-Marie Edvardsson Sverige
4 2490 Sparvöga's Zilly Milly Mops Anneli Nilsson Sverige
Gruppe 10 (Dommer Leila Kärkäs)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3067 Soheil Nour Caspian Al Bhazim Saluki Christel Wunsch, Britta Airenne Finland
2 3141 Courtborne Shiva Whippet Kristin Hoff Norge
3 3100 Xenos Sandor Afghansk mynde Brett Hamilton Sverige
4 3035 Caritas Palesio Ojoghina Galgo espanol Marianne Samsø 4863 Eskilstrup
Utviklet av: