Tilbage

23 nov. 2019

Hundaræktarfelag Islands

Nordisk udstilling

Reykjavík

Best in show (Dommer Kurt Nilsson)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0562 Laufeyjar Álfgrímur Islandsk fårehund Linda Laufey Bragadóttír Island
2 0089 Ghazi von Nordsee Sturm Schæferhund, stockhåret Íris Hlín Bjarnadóttir Bjarnadóttir og Theodór Bjarnason Island
3 0290 Wonder Gold Atlas Golden retriever Helena Jónsdóttir Island
4 0729 Tíbráar Tinda Mudita Tibetansk spaniel Auður Valgeirsdóttir Island
Bedste baby - Dag 1 (Dommer Antonio Di Lorenzo)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0108 IsHruna Svala Australian shepherd Guðríður Eva Þórarinsdóttir Island
2 0259 Viktoría Von Frá Götu Engelsk cocker spaniel Edda Sigurðsson Island
3 0026 Gjósku QT Schæferhund,langstockh. m. underuld Kolbrún Sigurðardóttir Island
4 0311 Jökulrósar Lady Gaga Labrador retriever Rósa Kristín Jensdóttir Iceland
Bedste baby - Dag 2 (Dommer Kurt Nilsson)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0869 Tia Oroka Skýr Coton de tulear Sigríður Margrét Jónsdóttir Island
2 0536 Merkurlautar Pasco Dværgschnauzer, hvid Margret Asgeirsdottir Island
3 0846 Bifrastar Cindy-Lou Who Boston terrier Guðbjörg Arnardóttir Island
4 0600 Pom4you Perfoms Like A King Pomeranian Sigurlaug Sverrisdóttir Island
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer K. V. Gilliland)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0284 Majik You Are My Sunshine Golden retriever Sunna Birna Helgadóttir Island
2 0111 Víkur Dreams Do Come True Australian shepherd Maríanna Gunnarsdóttir, Ólafur Örn Ólafsson Island
3 0065 Request Classic Success Shetland sheepdog Guðrún Thoroddsen Guðmundsdóttir Island
4 0262 Leirdals Lóa Engelsk cocker spaniel Þórdís María Hafsteinsdóttir Island
Bedste hvalp - Dag 2 (Dommer Saija Juutilainen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0837 Atlas Shih tzu Jenný Olga Eggertsdóttir og Jenný Olga Eggertsdóttir og Gunnar Þór Þórmarsson Island
2 0702 Tíbráar Tinda Himalaya Tibetansk spaniel Auður Sif Sigurgeirsdóttir og Auður Sif Sigurgeirsdóttir og Auður Valgeirsdóttir Island
3 0645 Moonstone Samojedhund Sara Rún Róbertsdóttir Island
4 0746 Eldlukku Mjölnir Cavalier king charles spaniel Vilhjalmur Arnarsson Island
Bedste avlsklasse - Dag 1 (Dommer Hans van den Berg)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0281 Cockergold So U Think U Can Dance Engelsk cocker spaniel Þórdís M. Hafsteinsdóttir Island
2 0391 Sóltúns Artemis Rós Labrador retriever Sólrún Dröfn Helgadóttir, Árnmar J. Guðmundsson Island
Bedste avlsklasse - Dag 2 (Dommer K. V. Gilliland)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0445 Hagalíns One Reason Boxer Sandra Björk Ingadóttir Island
2 0505 Skeggjastaða Eldjárn Úlfur Dværgschnauzer, sort/sølv Lára Bjarney Kristinsdóttir Island
3 0638 Múla Tara Siberian husky Hjördís Hilmarsdóttir Island
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer Kurt Nilsson)
Nr. Kennelnavn
1 Æsku - American cocker spaniel
2 Leirdals - English cocker spaniel
3 Gunnarsholts - White swiss shepherd dog
4 Hrísnes - Labrador retriever
Bedste opdrætsklasse - Dag 2 (Dommer Hans van den Berg)
Nr. Kennelnavn
1 Bjarkeyjar - Boxer
2 Svartwalds - Miniature schnauzer, black
3 Himna - Chihuahua, long-haired
4 Tíbráar Tinda - Tibetan spaniel
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Antonio Di Lorenzo)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
2 0271 Cockergold So U Think U Can Dance Engelsk cocker spaniel Þórdís M. Hafsteinsdóttir Island
Bedste veteran - Dag 2 (Dommer )
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0713 Tíbráar Tinda Prayer Wheel Spinner Tibetansk spaniel Kolbrún Jónsdóttir Island
3 0796 Hálsakots Dream A Little Dream Papillon Jóna Karlotta Herbertsdóttir Island
4 0681 Himna Lotta Skotta Chihuahua, langhåret Sigurbjörg Vignisdóttir, Ásta María Karlsdóttir, Anna Guðjónsdóttir Island
Gruppe 1 (Dommer K. V. Gilliland)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0089 Ghazi von Nordsee Sturm Schæferhund, stockhåret Íris Hlín Bjarnadóttir Bjarnadóttir og Theodór Bjarnason Island
2 0135 Alcazar Dream (FCI) Antalya Australian shepherd Ásgerður Atla Atladóttir og Lára Birgisdóttir Island
3 0075 Islands Shelties Winter Wonder Shetland sheepdog Sóley Halla Möller Island
4 0019 Orku Icelandic Black Liquorice Border collie Birna S. Kristjónsdóttir, Kristinn Hákonarson Island
Gruppe 2 (Dommer Antonio Di Lorenzo)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0466 Svartwalds One of a Kind Dværgschnauzer, peber/salt Þórey S. Þórisdóttir Island
2 0434 Hetman Jurasic Bulls Engelsk bulldog Ólafur Örn Ólafsson Island
3 0518 Svartwalds For Those About to Rock Dværgschnauzer, sort María Björg Tamimi Island
4 0449 Black Standard Dearest Schnauzer, sort Sigrún Valdimarsdóttir Island
Gruppe 3 (Dommer Hans van den Berg)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0183 Bokellas Jubilant In January Yorkshire terrier Sigrún Gréta Einarsdóttir og Siv Ögren og Helené Fridh Island
2 0191 Bring The Wine, Please Bedlington terrier Monika Emilsdóttir Island
3 0178 Lancer Land Yummy Bull terrier, miniature Z. V. Shalaeva Rusland
4 0155 Musical's Border terrier Anna Vigdís Gísladóttir Island
Gruppe 4 (Dommer Kurt Nilsson)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
3 0544 Kingsen's Finest Kastor Langhåret dværg gravhund Elín Þorsteinsdóttir Island
4 0546 Kingsen's Finest Bassi Langhåret gravhund Sæunn Ýr Óskarsdóttir Island
Gruppe 5 (Dommer K. V. Gilliland)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0562 Laufeyjar Álfgrímur Islandsk fårehund Linda Laufey Bragadóttír Island
2 0632 Raq Na Rock's Úlfasaga Siberian husky Jóhannes Sigmundsson og Anna Ársælsdóttir Island
3 0610 Pom4you Greatest Lover Of All Time Pomeranian Sigurlaug Sverrisdóttir Island
4 0650 Let Me Steal Your Heart De Sanna Go Samojedhund Agnes Klara Jónsdóttir Island
Gruppe 6 (Dommer Kurt Nilsson)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0651 Red Hot Chili V. Tum-Tums Vriendjes Petit basset griffon vendeen Karen Ösp Guðbjartsdóttir Island
2 0657 Dalmo Ice And No More Shall We Part Dalmatiner Gróa Sturludóttir og Gróa Sturludóttir og Kristjana Knudsen Island
Gruppe 7 (Dommer Saija Juutilainen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0238 Loki Vizsla,korthåret Ragnar Már Þorgrímsson Island
2 0217 Legacyk Got Milk Korthåret hønsehund Hilda Bjork Fridriksdottir Island
3 0197 Amscot Gaflara Magic Mint Gordon setter Ragnheiður Sigurgeirsdóttir, Guðrún Jónsdóttir, Sigmundur Friðþjófsson Island
4 0226 Hlaðbrekku Grýla Ruhåret hønsehund Eiður Gísli Guðmundsson Island
Gruppe 8 (Dommer Antonio Di Lorenzo)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0290 Wonder Gold Atlas Golden retriever Helena Jónsdóttir Island
2 0278 Leirdals Sóley Engelsk cocker spaniel Þórdís M. Hafsteinsdóttir Island
3 0368 Sólstorms Don't Stop Dancing Labrador retriever Sólrún Dröfn Helgadóttir, Árnmar J Guðmundsson Island
4 0246 Sanparti's Fancy Vigie Pants Amerikansk cocker spaniel Eva Björk Ernudóttir Island
Gruppe 9 (Dommer Hans van den Berg)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0729 Tíbráar Tinda Mudita Tibetansk spaniel Auður Valgeirsdóttir Island
2 0805 Henrikville Leave It To Me Pekingeser Anja Björg Kristinsdóttir, Kristinn Grétarsson Island
3 0659 Fly Fly New York City Boy Lhasa apso Sigurbjörg Vignisdóttir, Anna Gudjonsdottir, Ásta María Karlsdóttir Island
4 0666 Freyr Chihuahua, langhåret Anna Gudjonsdottir, Sigurbjörg Vignisdóttir, Ásta María Karlsdóttir Island
Gruppe 10 (Dommer Saija Juutilainen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0410 Eldþoku Svala Whippet Selma Olsen, Berglind A. Zoega Magnúsdóttir Island
2 0415 Enigma Dreams Black Tie White Noise Afghansk mynde Anna Dís Arnarsdóttir Island
3 0417 Sunnusteins Juno Fortuna Saluki Thorsteinn Thorsteinson Island
Utviklet av: