Tilbage

25 aug. 2019

Hundaræktarfelag Islands

International udstilling

Víðistaðatún, Hafnarfirði

Best in show (Dommer Karl-Erik Johansson)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0265 Sunnusteins Einir Islandsk fårehund Linda Björk Jónsdóttir Island
2 0343 Red Hot Chili V. Tum-Tums Vriendjes Petit basset griffon vendeen Karen Ösp Guðbjartsdóttir Island
3 0685 Pendahr Preston Whippet Selma Olsen Island
4 0029 Kraftbrewd's Blossi At Heimsenda Australian shepherd Lára Birgisdóttir Island
Bedste baby - Dag 1 (Dommer Jouko Leiviskä)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0249 Kolsholts Fróði Islandsk fårehund Ingvar Kristjánsson Island
2 0585 Eldfjalla Frigg Shih tzu Kristín Þóra Sigurðardóttir Island
3 0434 Bergvíkur Double Trouble Labrador retriever Guðmundur Sigurðsson Island
4 0007 Undralands Three Times A Lady Shetland sheepdog Sóley Halla Möller Island
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer Tomas Rohlin)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0338 Dalmo Ice All Along The Watchtower Dalmatiner Fanney Ösp Finnsdóttir og Fanney Ösp Finnsdóttir og Hreiðar Örn Zoega Óskarsson Island
2 0149 Kolskeggs Baggalútur Dværgschnauzer, peber/salt Liney Ivarsdottir Island
3 0360 Hlaðbrekku Galdur Ruhåret hønsehund Sigrún R. Guðlaugardóttir Island
4 0526 Prettier Frank Mops Ingibjörg Austmann Ingadóttir Island
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer )
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0655 Tíbráar Tinda Prayer Wheel Spinner Tibetansk spaniel Kolbrún Jónsdóttir Island
2 0505 Hálsakots Dream Another Dream Papillon Sigrún Vilbergsdóttir Island
3 0078 Gjósku Mikki-Refur Schæferhund, stockhåret Haukur Birgisson Island
4 0479 Sóltúns Artemis Rós Labrador retriever Sólrún Helgadóttir og Sólrún Helgadóttir og Árnmar J. Guðmundsson Island
Gruppe 1 (Dommer Sonny Ström)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0029 Kraftbrewd's Blossi At Heimsenda Australian shepherd Lára Birgisdóttir Island
2 0083 Gjósku Rispa Schæferhund, stockhåret Guðmundur Þór Gunnarsson Island
3 0011 Louanda Time After Time Shetland sheepdog Lilja Dora Halldorsdottir Island
4 0040 Edward du Tchibo d'Ebéne Briard Ólína Valdís Rúnarsdóttir Island
Gruppe 2 (Dommer Jochen Eberhardt)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0182 Svartwalds Rebel, Rebel Dværgschnauzer, sort María Björg Tamimi Island
2 0114 Just Sankti-Ice's Dreams Become A R Sankt bernhardshund, korthåret Guðný Vala Tryggvadóttir Island
3 0110 Bjarkeyjar Dancing With The Stars Boxer Inga Björk Gunnarsdóttir Island
4 0119 Determination Anything Is Possible Grand danois, harlekin/sort Sigríður Jónsdóttir Island
Gruppe 3 (Dommer Ann Ingram)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0237 Blå Skuggans Zilver Spirit Bedlington terrier Vigdís Elma Cates Island
2 0244 Vait Kostel Victory Bull terrier, miniature E.V. Vermyeva Russia
3 0215 Wibrimic's Candy Cane Irish softcoated wheaten terrier Hilda Björk Friðriksdóttir Island
4 0225 Kometa Rossi Eden Skye terrier Rhonica Reynisson Island
Gruppe 4 (Dommer Francesco Cochetti)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
2 0247 Kingsen's Finest Bassi Langhåret gravhund Sæunn Ýr Óskarsdóttir Island
4 0246 Wagsmore´s Fascinating ML Langhåret miniature gravhund Rafn Karlsson Island
Gruppe 5 (Dommer Tomas Rohlin)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0265 Sunnusteins Einir Islandsk fårehund Linda Björk Jónsdóttir Island
2 0300 Pom4you Greatest Lover Of All Time Pomeranian Sigurlaug Sverrisdóttir Island
3 0331 Miðnætur Dancing In My Dreams Siberian husky Stefan Arnarson Island
4 0294 Norðurdals Pretty Hurts Samojedhund Hulda Björk Guðmundsdóttir Island
Gruppe 6 (Dommer Francesco Cochetti)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0343 Red Hot Chili V. Tum-Tums Vriendjes Petit basset griffon vendeen Karen Ösp Guðbjartsdóttir Island
3 0342 Hogwards Iz Terletskoy Dubravy Dalmatiner Kristjana Knudsen Island
Gruppe 7 (Dommer Eeva Rautala)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0355 Legacyk Got Milk Korthåret hønsehund Hilda Bjork Fridriksdottir Island
2 0372 Vatnsenda Karma Engelsk pointer Haukur Reynisson Island
3 0371 Vadászfai Veca Vizsla,korthåret Hildur Vilhelmsdóttir
4 0381 Eðal Kormákur Irsk setter Hreiðar Karlsson og Elín Gestsdóttir Island
Gruppe 8 (Dommer Ralph Dunne)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0432 Great North Golden Sunshine Hope Golden retriever Steinunn Guðjónsdóttir og Svava Guðjónsdóttir Island
2 0474 Hrísnes Ugla II Labrador retriever Anna Ingvarsdóttir Island
3 0414 Mountjoy Amble Action Engelsk springer spaniel Monika Jansson Island
4 0433 Heimsenda Öngull Nova scotia duck tolling retriever Kristjana Jónsdóttir Island
Gruppe 9 (Dommer Francesco Cochetti)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0614 Fly Fly New York City Boy Lhasa apso Sigurbjörg Vignisdóttir, Anna Gudjonsdottir, Ásta María Karlsdóttir Island
2 0528 Posh Boy De Los Ninios Mops T.V. Chetvergova Rusland
3 0496 Hálsakots Amabadama Papillon Helena Halldórsdóttir Island
4 0655 Tíbráar Tinda Prayer Wheel Spinner Tibetansk spaniel Kolbrún Jónsdóttir Island
Gruppe 10 (Dommer Arne Foss)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0685 Pendahr Preston Whippet Selma Olsen Island
2 0676 Enigma Dreams Black Tie White Noise Afghansk mynde Anna Dís Arnarsdóttir Island
3 0672 Sunnusteins Janus Jerico Saluki Thorsteinn Thorsteinson Island
Utviklet av: