Tilbage

11 maj 2018

Dansk Kennel Klub

Nordisk udstilling

Roskilde, Nordisk - Udstilling

Best in show (Dommer Paul Stanton)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0744 Ali Honey Dynasty Bullmastiff Mayanna J. Riis, Imran Durrani, Stig B. Pedersen 2700 Brønshøj
2 3284 Aziz Qitarah Saluki Nicklas Eriksson, Ingunn Solberg Eriksson Sverige
3 2828 Chic Choix Parti Celebris Lhasa apso Pi Rasmussen 4800 Nykøbing F
4 1324 Opalina's Des Moines Langhåret gravhund Vibeke Jensen 4640 Faxe
Bedste baby - Dag 1 (Dommer Leif Ragnar Hjorth)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1774 Cabaka's I`m Not The Only One Samojedhund Gitte Morell, Kim Jensen 8340 Malling
2 1362 Wervests Tyri Ruhåret dværg gravhund Vera Vestby Norge
3 2591 PurpleHeart's Magic Marvelous Star Fransk bulldog Peer Buchholz Thailand
4 1991 Swede Sun's Oxana Basset hound Paula Sunebring Sverige
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer Bo Skalin)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1777 Cabaka's Show Me A Miracle Samojedhund Gitte Morell, Kim Jensen 8340 Malling
2 0065 Frostice Makeover Shetland sheepdog Birgit Andersson Sverige
3 1731 Vaskurs Varenne Qiwison Pharaoh hound Jenny Hall Sverige
4 2185 Sieger's Mr. Madly Engelsk springer spaniel Birgit Brasch, Kaj Bauer Madsen 8450 Hammel
Bedste juniorhandling - Dag 1 (Dommer Kim Kjær)
Nr. Kat. Navn By
1 3348 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 3345 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 3339 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 3331 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste avlsklasse - Dag 1 (Dommer Herdis Hallmarsdóttir)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0909 The King and I Prince Arthur Grand danois, gul/tigret Maibritt Larsen 7200 Grindsted
2 1891 Flushtimes Hey You Woman Porcelaine Michael Allerup Nielsen 4600 Køge
3 0500 Harthin's Que Sera Sera Berner sennenhund Anni Smedsgaard 6823 Ansager
4 0200 Grizzly Dream Blaze of Glory Old english sheepdog Anette Englykke 8723 Løsning
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer Einar Paulsen)
Nr. Kennelnavn
1 Of Trebons Berger Blanc - Hvid schw
2 Team Airborn's
3 Angelic Staff - Staffordshire bull
4 Zuma's - Mops
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Paul Stanton)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0648 Newetta's Uffe Royal Newfoundland Susanne Jensen, Michele Utke Ramsing, Johnny Jensen 2640 Hedehusene
2 2753 Sagaland's Å-Chevy Tibetansk spaniel Sonja Dramstad Norge
3 2841 Medoc Incredible Kundo Lhasa apso Morten Nordskov Hansen 3200 Helsinge
4 0802 El Retorno Vito Cimarron uruguayo Jessica Snäcka Sverige
Gruppe 1 (Dommer Freddie Klindrup)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0330 Cseri-Suba's Csöre Puli, hvid Bodil Rüsz 9230 Svenstrup J
2 0005 Vilhelm Av Quantos Schæferhund, stockhåret Tor W. Johansen Norge
3 0389 Markýz Srdcové Eso Australian shepherd Linda & Zuzana Hodova Tjekkiet
4 0359 Berenike Gribedyr Ceskoslovenský Vlciak Monica Peterson Sverige
Gruppe 2 (Dommer Søren Wesseltoft)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0744 Ali Honey Dynasty Bullmastiff Mayanna J. Riis, Imran Durrani, Stig B. Pedersen 2700 Brønshøj
2 0917 Horsebjerg Pay Me Now Grand danois, harlekin/sort Jens Peter Christensen, Dorthe Christensen 7900 Nykøbing M
3 0650 Newf-Bear's Beloved Brandy Newfoundland Tine Dencker 2950 Vedbæk
4 0482 Werner Wix Xtraspecial Berner sennenhund Fie Basbøll, Christina Basbøll 4682 Tureby
Gruppe 3 (Dommer Tinna Grubbe)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1249 Dariant Hero Dandie dinmont terrier Tea Kultti Finland
2 1277 Bullstation's Kingly Crest Skotsk terrier Lonny Krægpøth 8920 Randers Nv
3 1113 House Of Softy Vargas Irish softcoated wheaten terrier Ulrike Rudolph Sverige
4 1031 Angelic Staff Sunshine Reggae Staffordshire bull terrier Alissa J.W. Bech 3210 Vejby
Gruppe 4 (Dommer Cindy Pettersson)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1324 Opalina's Des Moines Langhåret gravhund Vibeke Jensen 4640 Faxe
2 1367 Gozzytix Hiphurraa Ruhåret dværg gravhund Tiina Vuorio Finland
3 1316 Quincas Ois La Isla Bonita Langhåret dværg gravhund Vibeke Jensen 4640 Faxe
4 1358 Ygeia Adorado Korthåret miniature gravhund Lotte Jørgensen 3230 Græsted
Gruppe 5 (Dommer Markku Kipinä)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1585 Barkas Perrera Copyright Comma Siberian husky Bente Andersen, Rune Dalby Norge
2 1701 Kimwitu's Zolotaya Basenji Therese Kindberg Sverige
3 1783 Cabaka's Danger Zone Samojedhund Gitte Morell, Kim Nordholm 8355 Solbjerg
4 1493 Jarfa's Tsaikka Finsk lapphund Marianne Magnusson, Michael Magnusson 3700 Rønne
Gruppe 6 (Dommer Eva Nielsen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1997 RedCorner´s Francis Flawless Flyer Basset hound Susanne Slot, Carsten Christoffer Petersen 7500 Holstebro
2 1868 Around Another Bad Hair Day Petit basset griffon vendeen Annicka Löfgren Sverige
3 1911 Dynamic Flyer's Posh Teddy Beagle Britt Neumann Sverige
4 2058 Bjorg Ginger Arte Cassari Rhodesian ridgeback Jan Zdaril Tjekkiet
Gruppe 7 (Dommer Eeva Rautala)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2167 Weimaranus Sunrise Over Love Weimaraner, korthåret Joanna Stachura Polen
2 2104 Inspirations II Vino Fantastico Bracco italiano Hans Ole Stenbro Norge
3 2077 Charletan's Joker Gammel dansk hønsehund Rene Haagen 4490 Jerslev Sjælland
4 2157 Cosmo Tysk langhår Kim Nørgaard Hansen 9541 Suldrup
Gruppe 8 (Dommer Svein Helgesen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2182 Galaksi FREAKING FAMOUS Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Ruth Henny Kristensen 4293 Dianalund
2 2260 Dainty's Always In Style Golden retriever Filip Johnsson Sverige
3 2192 Sieger's Money Talks Engelsk springer spaniel Kaj Bauer Madsen 8800 Viborg
4 2297 KaStubbens DiNozzo Labrador retriever Tina Østergaard, Jesper Østergaard 7100 Vejle
Gruppe 9 (Dommer Gunnar Nymann)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2828 Chic Choix Parti Celebris Lhasa apso Pi Rasmussen 4800 Nykøbing F
2 3098 Kamians Here Comes The Hero Bichon frise Wivi-Anne Olsen Norge
3 3020 Frihedshåbs Chester Bichon havanais Pia Høiberg 4420 Regstrup
4 2870 Sem Zangbo's Amour De Chanel Tibetansk terrier Marina C Andersson Sverige
Gruppe 10 (Dommer Petter Fodstad)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3284 Aziz Qitarah Saluki Nicklas Eriksson, Ingunn Solberg Eriksson Sverige
2 3172 Cormacs Tariq Irsk ulvehund Odd Myhre, Gunn Marit Myhre Norge
3 3246 Siprex Oline Whippet Berit Lena Grøtterud Norge
4 3325 Scheztaya The Swing of Things Borzoi Tallak Johan Skogland Norge
Utviklet av: