Tilbage

04 nov. 2018

Dansk Kennel Klub

International udstilling

Herning

Best in show (Dommer Annette Bystrup)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2323 Frosty Snowman Grand basset griffon vendeen Gwen Huikeshoven Holland
2 2650 Galaksi ALL RIGHTS RESERVED Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Lotte Kristensen 4293 Dianalund
3 0487 Nordlandia Danes Sputnik Grand danois, gul/tigret Elisabeth Olsen Norge
4 0055 Cseri-Suba's Csöre Puli, hvid Bodil Rüsz 9230 Svenstrup J
Bedste baby - Dag 1 (Dommer Jurate Butkiene)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3623 Bullystyle's Luxurious Dresscode Fransk bulldog Tasha Andreasen, Gitte Mytysia 3230 Græsted
2 1405 Call IfYouNeedMe Moravia Campanella Skye terrier Petra Engebretsen Norge
3 1060 Dragon Tale's Bad Influence Pink Shar pei Mette Krog Andersen 5300 Kerteminde
4 1842 Cabaka's Top Of The World Samojedhund Gitte Morell, Dorte Pilsgaard 4690 Haslev
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer Svend Erik Løvenkjær)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2328 Banana Crunch van Tum-Tum's Vriendj Petit basset griffon vendeen Gwen Huikeshoven, Shellie Marshall Holland
2 0963 Divine Ones Prince Charming Dværgschnauzer, sort/sølv Veronica Seppola Norge
3 1843 Cabaka's Raw Power Samojedhund Gitte Morell, Lynette Blue, Yue Zhang 8340 Malling
4 3460 Chic Choix Black Panther Lhasa apso Steen Vonge 4640 Faxe
Bedste juniorhandling - Dag 1 (Dommer Tinna Grubbe)
Nr. Kat. Navn By
1 3981 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 9003 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 3975 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 3966 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste avlsklasse - Dag 1 (Dommer Per Kr Andersen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2426 Flushtimes Hey You Woman Porcelaine Michael Allerup Nielsen 4600 Køge
2 0508 Samlltall's Forever Yours Grand danois, gul/tigret Johan Ottersten, Rasmus Ottersten Sverige
3 3826 Randeros Melquiades Galgo espanol Ursula Evje Sverige
4 3558 Hin Chen's Jay-Walker Shih tzu Hege Mari Finnanger, Morten Ole Norge
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer Marleen Collins)
Nr. Kennelnavn
1 Bazinga - Pharaoh Hound
2 Hafferlaffen - Shar Pei
3 Of Trebons Berger Blanc - Hvid schw
4 Zuma's - Mops
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Annette Bystrup)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3484 Medoc Incredible Kundo Lhasa apso Morten Nordskov Hansen 3200 Helsinge
2 0629 Newetta's Uffe Royal Newfoundland Susanne Jensen, Michele Utke Ramsing, Johnny Jensen 2640 Hedehusene
3 2061 Vaskurs Obelix Qiwison Pharaoh hound Christina Hagen Madsen 7870 Roslev
4 1794 Surtsey's E-Eydis Islandsk fårehund Wilfred Olsen, Ulrikke Olsen 5750 Ringe
Gruppe 1 (Dommer Ramuné Kazlauskaite)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0055 Cseri-Suba's Csöre Puli, hvid Bodil Rüsz 9230 Svenstrup J
2 0331 Veshukan Yori Hvid schweizisk hyrdehund Tino Jalonen Finland
3 0042 Skärviks Rubin Cane da pastore bergamasco Pia Storm Pedersen 7100 Vejle
4 0320 Cash-Uschi V.D. Vanenblikhoeve Bouvier des flandres Hennie Bruintjes-Schaap Holland
Gruppe 2 (Dommer Elina Haapaniemi)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0487 Nordlandia Danes Sputnik Grand danois, gul/tigret Elisabeth Olsen Norge
2 0659 Fagergårds Chantel Newfoundland Sabina Holm Weber, Louise Holm Nielsen 5450 Otterup
3 0699 Nemupalan Bling Smack Chap Leonberger Jessika Junehall Sverige
4 0960 Estellet's Wanilla Dværgschnauzer, sort Catharina Alwall Svennefelt Sverige
Gruppe 3 (Dommer Vesa Lehtonen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1378 Katherina's Land Wish Me Luck Airedale terrier Jukka Kemppainen Finland
2 1394 Kajsenborg's Amazing Arizona Lakeland terrier Tenna Grenaae, Helle Grenaae 4690 Haslev
3 1598 Jaskarin Salvatore Australsk terrier Saija Reiman-Walldén, Marjaana Linnainmaa-Syrjänen Sverige
4 1301 Wildrunner's Catch The Game Terrier brasileiro Pirjo Ylosmaki, Anu Paarlahti Finland
Gruppe 4 (Dommer Lars Hjelmtvedt)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1689 Kung Karls Ralph Lauren Langhåret dværg gravhund Lone Driberg, Claudia Parnas 2670 Greve
2 1659 Sørils Bs-Jennie Langhåret gravhund Arvid Enggrav Norge
3 1702 Ygeia Quite Stunning Korthåret dværg gravhund Dimitris Antronopoulos Sverige
4 1671 Ygeia Ultraviolet Langhåret miniature gravhund Dimitris Antonopoulos Sverige
Gruppe 5 (Dommer Terje Lindstrøm)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2086 Tiny Fellow's U Got The Look Pomeranian Camilla Kristoffersen Norge
2 2180 Kenjaali Too Glam To Give A Damn Basenji Naranja Persson Sverige
3 1851 Cabaka's Kiss The Rain Samojedhund Gitte Morell, Nana Maibøll Qvist 3400 Hillerød
4 2061 Vaskurs Obelix Qiwison Pharaoh hound Christina Hagen Madsen 7870 Roslev
Gruppe 6 (Dommer Karl-Erik Johansson)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2323 Frosty Snowman Grand basset griffon vendeen Gwen Huikeshoven Holland
2 2333 Cookie Crunch V. Tum-Tums Vriendjes Petit basset griffon vendeen Gwen Huikeshoven Holland
3 2224 Starbuck Torbay Scandal At Woodland Beagle Toke Larsen 7100 Vejle
4 2419 Böjentan's Diva Bayersk bjergschweisshund Lena Johansson, Bo Johansson Sverige
Gruppe 7 (Dommer Erik Petersen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2530 Warrior's Song Imperium Star Weimaraner, korthåret Jeanette Spångberg, Lennart Högberg Sverige
2 2439 Kanix Irene Engelsk pointer Christine Sonberg Norge
3 2495 Skarsemsløkkja's Larris Ruhåret hønsehund Birgitt Westgård Norge
4 2564 Olympos La Mia Bellissima Piana Bracco italiano Gitte Finnich Pedersen, John Finnich Pedersen 2970 Hørsholm
Gruppe 8 (Dommer Susie Svoldgaard)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2650 Galaksi ALL RIGHTS RESERVED Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Lotte Kristensen 4293 Dianalund
2 2807 Höhrmann's Take A Chance On Me Golden retriever Camilla Walberg 9362 Gandrup
3 2863 Famous Crowd's Outlaw Gentleman Irish water spaniel Connie Hurup Philipsen, Einar Paulsen 7850 Stoholm Jyll
4 2715 KaStubbens DiNozzo Labrador retriever Tina Østergaard, Jesper Østergaard 7100 Vejle
Gruppe 9 (Dommer Jadranka Mijatovic)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2983 Canmoy's Courtisan Pudel, mellem, brun/hvid/sort Morten Nordskov Hansen 3200 Helsinge
2 3726 Coton CPH´s Caspian of Narnia Coton de tulear Bettina Martens 3210 Vejby
3 3247 Griffin JP Manny Pacquioa Papillon A. Okui Japan
4 3370 White Exquisite Ylis Malteser Alexandra Bülow Tyskland
Gruppe 10 (Dommer George Kostopoulos)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3908 Twyborn New Moon Whippet Camilla Heinze 2690 Karlslunde
2 3781 Aziz Qitarah Saluki Ingunn Solberg & Nicklas Eriksson Sverige
3 3944 Eikica Una Unica Irsk ulvehund Hanne Eikica Böckhaus 4894 Øster Ulslev
4 3914 Sobers Amadeus Karkati Greyhound Ina Koulermou, B. Ahrens, P. Primavera Tyskland
Utviklet av: