Tilbage

22 sep. 2018

Dansk Kennel Klub

International udstilling

Ballerup

Best in show (Dommer Claudio De Giuliani)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2459 Galaksi ALL RIGHTS RESERVED Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Lotte Kristensen 4293 Dianalund
2 1969 Bubbleton Told You So Puli, øvrige farver Jesper Ravn, Klaus Andersen 4690 Haslev
3 1379 Kimwitu's Zolotaya Basenji Therese Kindberg Sverige
4 3352 Chic Choix Parti Celebris Lhasa apso Pi Rasmussen 4800 Nykøbing F
Bedste baby - Dag 1 (Dommer Birgit Seloy)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1413 Ai-We-Sed-So Our Black Diamond Shiba Helle Röschard 7182 Bredsten
2 1242 Kokoro Go West Sciroiarashi Akita Michael West Kehler 4130 Viby Sjælland
3 0747 Blå Skuggans Another Victory Bedlington terrier Vivian Pilov 4862 Guldborg
4 0839 Wehlast Bull's Echo Echo Cho Bull terrier June Stakston Wehlast, Silje Stakston Wehlast 8983 Gjerlev J
Bedste baby - Dag 2 (Dommer Tamás Jakkel)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3347 Chic Choix Black Panther Lhasa apso Steen Vonge 4640 Faxe
2 3365 Store Linde's Magdelaine Fransk bulldog Anne-Marie Nielsen 4653 Karise
3 1900 Bound-to-Bounce Blue-Blooded Bearded collie Susanne Lindberg Norge
4 1962 Bubbleton Double Bubble Trouble Puli, øvrige farver Jesper Ravn, Klaus Andersen 4690 Haslev
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer Christine Rossier)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1339 Cabaka's Raw Power Samojedhund Gitte Morell, Lynette Blue 8340 Malling
2 1436 Cebali 's Sweet Alabama American akita Dinna Kristensen 9530 Støvring
3 1138 Tiny Fellow`s Absolutely Marvellous Pomeranian Kine Coucheron Bjerkan Norge
4 0758 Danwelsh Electric Star Wars Welsh terrier Inga Hyldahl 3460 Birkerød
Bedste hvalp - Dag 2 (Dommer Ann Ingram)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3009 Zuma's Joyrider Mops Annette Roesskov, Allan Roesskov 5450 Otterup
2 1838 Belrosa Always On My Mind Collie Anne-Marie Drougge Sverige
3 2623 Charmarq's Watch Me Now Engelsk springer spaniel Charlotte Marqvartsen 4281 Gørlev
4 1823 Augusteas Bono Hvid schweizisk hyrdehund Anne Møller 3400 Hillerød
Bedste juniorhandling - Dag 1 (Dommer Tenna Bihlet Dahl)
Nr. Kat. Navn By
1 1735 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 1738 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 1725 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 1739 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste juniorhandling - Dag 2 (Dommer Nada Nikolic)
Nr. Kat. Navn By
1 3417 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 3418 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 3412 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 3415 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste avlsklasse - Dag 1 (Dommer Leif Ragnar Hjorth)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0406 Harthin's Que Sera Sera Berner sennenhund Anni Smedsgaard 6823 Ansager
2 1720 Magic Colour Cyber Babe Whippet Jeannette Lindblad Sverige
Bedste avlsklasse - Dag 2 (Dommer Birte Scheel)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2244 Flushtimes Hey You Woman Porcelaine Michael Allerup Nielsen 4600 Køge
2 2353 Gold Line's Global Dark Horse Beagle Annette Pedersen 4000 Roskilde
3 2847 Just Staffmania Dark Passion Petit brabancon Ulla Kjær Hansen 3230 Græsted
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer Kresten Scheel)
Nr. Kennelnavn
1 Special Effect - Siberian Husky
2 Eikica - Irsk Ulvehund
3 Costalot Dreams - Pomeranian
4 Magic Colour - Whippet
Bedste opdrætsklasse - Dag 2 (Dommer Matti Tuominen)
Nr. Kennelnavn
1 Of Trebons Berger Blanc - Hvid schw
2 Zuma's - Mops
3 Nimik - Porcelaine
4 Wervests - Ruhåret dværg gravhund
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Claudio De Giuliani)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1379 Kimwitu's Zolotaya Basenji Therese Kindberg Sverige
2 1354 Cabaka's Miss Jodie of Mick Jagger Samojedhund Gitte Morell, Kim Jensen 8340 Malling
3 0525 Newetta's Uffe Royal Newfoundland Susanne Jensen, Michele Utke Ramsing, Johnny Jensen 2640 Hedehusene
4 1461 Vaskurs Obelix Qiwison Pharaoh hound Christina Hagen Madsen 7870 Roslev
Bedste veteran - Dag 2 (Dommer Claudio De Giuliani)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1969 Bubbleton Told You So Puli, øvrige farver Jesper Ravn, Klaus Andersen 4690 Haslev
2 2913 Frihedshåbs Chester Bichon havanais Pia Høiberg 4420 Regstrup
3 2261 Hazinas 5th Abuya Rhodesian ridgeback Anne Julie K. Lorentzen, Lena Carlsson 3210 Vejby
4 2017 Leading Angel's Gondola Courtship Australian shepherd Bitta Wöhliche 3670 Veksø Sjælland
Gruppe 1 (Dommer Leif Ragnar Hjorth)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1969 Bubbleton Told You So Puli, øvrige farver Jesper Ravn, Klaus Andersen 4690 Haslev
2 1991 D'Azumoon Fatal Attraction Australian shepherd Linda Textor 4780 Stege
3 1980 Angeyja's Babiche Pyrenæisk hyrdehund Monica Westerberg, Ulrika Lundh Sverige
4 2053 Qazy Av Quantos Schæferhund, stockhåret Tor W Johansen Norge
Gruppe 2 (Dommer Paula Rekiranta)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0555 Mierla's Robbie W Affenpinscher Erik Laub 3300 Frederiksværk
2 0629 Napoleon Kontaktas Sort russisk terrier Annette Christensen 6000 Kolding
3 0213 Ali Honey Dynasty Bullmastiff Mayanna J. Riis, Imran Durrani, Stig B. Pedersen 2700 Brønshøj
4 0119 Crafts Masters Horus Dværgschnauzer, sort Lena Sköld Sverige
Gruppe 3 (Dommer Lillian Lleton)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0688 Foxtan's Cut Like A Diamond Fox terrier,ruhåret Petra Wagenknecht Sverige
2 0822 Angelic Staff Sunbeam Bobbie Staffordshire bull terrier Alissa J.W. Bech 3210 Vejby
3 0751 Skyewalker's Player Skye terrier Tina Toft Bergstrøm 6818 Årre
4 0906 Ding-A-Ling Good Speed West highland white terrier Anders Holmgaard Nielsen 4030 Tune
Gruppe 4 (Dommer Munthe Bium)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2172 Opalina's Des Moines Langhåret gravhund Vibeke Jensen 4640 Faxe
2 2211 Kretzmann's Edgar Degas Ruhåret gravhund Jeanette Kretzmann, Camilla Hübbe 6400 Sønderborg
3 2133 Sundsdal's Dancing In The Dark Korthåret dværg gravhund Gitte Juul Sundsdal, Kent Sundsdal, Josefine Juul Sundsdal 4281 Gørlev
4 2194 Sweetax Zsa Zsa Zupernova Ruhåret dværg gravhund Lotta Söderberg Sverige
Gruppe 5 (Dommer Leif-Herman Wilberg)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1379 Kimwitu's Zolotaya Basenji Therese Kindberg Sverige
2 1450 Senseo The World Is Not Enough American akita Anders Johansen, Heidi Thomsen 3400 Hillerød
3 1345 Cabaka's Danger Zone Samojedhund Gitte Morell, Kim Nordholm 8355 Solbjerg
4 1461 Vaskurs Obelix Qiwison Pharaoh hound Christina Hagen Madsen 7870 Roslev
Gruppe 6 (Dommer Lenka Frncova)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2306 Sweet Courage Apollo Beagle Britt Neumann Sverige
2 2390 Gucci Gloomy Clown Basset hound Ann Kristin Rygge Norge
3 2411 Skvå Luxury Item Dalmatiner Thomas Frandsen 6100 Haderslev
4 2369 Macon de Vellemont Basset fauve de bretagne Uffe Jørgensen 5772 Kværndrup
Gruppe 7 (Dommer Knud V. Jensen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1485 Analog Ci Lord Arthur Engelsk pointer Rasmus Jacobsen, Louise Vendelin Jacobsen, Christine Sonberg 9982 Aalbæk
2 1562 Nattaset True Welcome Engelsk setter Anneli Granath Sverige
3 1512 Borregaards Amazing Luie Kleiner münsterländer Mette Agerbak Trøiborg 6830 Nørre Nebel
4 1583 Cora Ruhåret hønsehund Lone Jørgensen 6715 Esbjerg N
Gruppe 8 (Dommer Jessie Borregaard Madsen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2459 Galaksi ALL RIGHTS RESERVED Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Lotte Kristensen 4293 Dianalund
2 2483 Poole's Ide Here I Am- This is Me.. Irish water spaniel Connie Hurup Philipsen, Einar Paulsen, Gregory Siner 7850 Stoholm Jyll
3 2626 Art-Wave's Cash In Hand Engelsk springer spaniel Jens Karlsson Sverige
4 2512 Starworkers You Keep Surprising Me Flat coated retriever Helle Nielsen 4250 Fuglebjerg
Gruppe 9 (Dommer Svante Frisk)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3352 Chic Choix Parti Celebris Lhasa apso Pi Rasmussen 4800 Nykøbing F
2 3185 Bonvivants Starfighter Pudel,toy Susanne Værnholt Preisler, Christine Værnholt Preisler 8700 Horsens
3 2817 Manticorns Enrico Griffon bruxellois Joakim Ohlsson Sverige
4 3142 Kaltekhan Big Boss Tibetansk spaniel Kirsten Pedersen, Wesley Mccrum, Adeline Mccrum 8740 Brædstrup
Gruppe 10 (Dommer Orietta Zilli)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1627 Eikica Una Unica Irsk ulvehund Hanne Eikica Böckhaus 4894 Øster Ulslev
2 1633 Pramya Call To Fame Afghansk mynde Anne-Maj Suominen Finland
3 1713 Redcomet Pursuit Of Perfection Whippet Han-Min Lee Syd Korea
4 1658 Yalameh Radija Tahmina Saluki Marie Palmqvist Sverige
Utviklet av: