Tilbage

19 aug. 2018

Dansk Kennel Klub

International udstilling

Bornholm

Best in show (Dommer Birte Scheel)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1119 Remorker Something To Talk About Irsk setter Nana Strüwing, Camilla Strüwing 3460 Birkerød
2 1289 Galaksi ALL RIGHTS RESERVED Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Lotte Kristensen 4293 Dianalund
3 0105 Fly Over The Moon De La Noval Australian shepherd Linda Textor 4780 Stege
4 0942 Cabaka's Danger Zone Samojedhund Gitte Morell, Kim Nordholm 8355 Solbjerg
Bedste baby - Dag 1 (Dommer Hanne Laine Jensen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1461 Chic Choix Black Panther Lhasa apso Steen Vonge 4640 Faxe
2 0964 Sakumas Summer Rose Chow chow Merete Kvetny 2800 Kgs. Lyngby
3 0434 U-Turns U R Number Fourty-Seven Engelsk bulldog Maj-Britt Gimbel 4700 Næstved
4 0223 Broholmerskogens Luna Broholmer Anniken Sander Norge
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer Luís M. C. Catalan)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0937 Cabaka's Raw Power Samojedhund Gitte Morell, Kim Jensen 8340 Malling
2 0117 Augusteas Bono Hvid schweizisk hyrdehund Anne Møller 3400 Hillerød
3 1298 Retzina's Heart Wont Forget Engelsk cocker spaniel Gerd Krzywinski Dahl Norge
4 1374 Zuma's Joyrider Mops Annette Roesskov, Allan Roesskov 5450 Otterup
Bedste juniorhandling - Dag 1 (Dommer Jeanette Ammentorp Bengtsen)
Nr. Kat. Navn By
1 1884 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 1886 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 1889 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 1879 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste avlsklasse - Dag 1 (Dommer Kresten Scheel)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1037 Flushtimes Hey You Woman Porcelaine Michael Allerup Nielsen 4600 Køge
2 1871 Magic Colour Cyber Babe Whippet Jeannette Lindblad Sverige
3 0812 Surtsey's E-Eydis Islandsk fårehund Wilfred Olsen, Ulrikke Olsen 5750 Ringe
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer Hans Almgren)
Nr. Kennelnavn
1 Angelic Staff - Staffordshire bull
2 Magic Colour - Whippet
3 Av Quantos - Schæferhund,stockhåret
4 Irtokarvan - Leonberg
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Birte Scheel)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1725 Awesome Always Give And Take Pudel, stor, brun/hvid/sort Carol Edholm Sverige
2 0023 Yeza av Quantos Schæferhund, stockhåret Tor W. Johansen Norge
3 0207 Newetta's Uffe Royal Newfoundland Susanne Jensen, Michele Utke Ramsing, Johnny Jensen 2640 Hedehusene
4 0557 Angel Pollentia's Amy Angelic Irish softcoated wheaten terrier Gunn Kari Skauge Norge
Gruppe 1 (Dommer Hans van den Berg)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0105 Fly Over The Moon De La Noval Australian shepherd Linda Textor 4780 Stege
2 0124 Cseri-Suba's Csöre Puli, hvid Bodil Rüsz 9230 Svenstrup J
3 0079 Danish Delight Yasmina Old english sheepdog Birgitte Schjøth, Lisa Thielfoldt Nielsen 4623 Lille Skensved
4 0020 Qazy Av Quantos Schæferhund, stockhåret Tor W. Johansen Norge
Gruppe 2 (Dommer Kurt Nilsson)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0261 Ali Honey Dynasty Bullmastiff Mayanna J. Riis, Imran Durrani, Stig B. Pedersen 2700 Brønshøj
2 0345 Zkrubbe's Heartbreaker Dansk/Svensk gårdhund Linda Kristiansen 4632 Bjæverskov
3 0355 Asenka's Basco Rottweiler Vivi Jensen, René Jensen 4173 Fjenneslev
4 0203 Cannon Bear's Wichita Warrior Newfoundland Knut Olav Øverby Norge
Gruppe 3 (Dommer Carole Garhoefer)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0495 Merrymac Edition Of Gold Irsk terrier G&T Hagström Sverige
2 0589 Dinnyesvarosi Orion Kerry blue terrier Rita Johansen Norge
3 0698 Blå Skuggans You Win Again Bedlington terrier Vivian Pilov 4862 Guldborg
4 0673 Cale Hill's Dont Mess With Me Cairn terrier Katrine Belahcene 8830 Tjele
Gruppe 4 (Dommer Alessandro Zeppi)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0718 Kung Karls Ralph Lauren Langhåret dværg gravhund Lone Driberg, Claudia Parnas 2670 Greve
2 0712 Sundsdal's Forrest Gump Korthåret dværg gravhund Gitte Juul Sundsdal, Kent Sundsdal, Josefine Juul Sundsdal 4281 Gørlev
3 0747 Sweetax Zsa Zsa Zupernova Ruhåret dværg gravhund Lotta Söderberg Sverige
4 0735 Sørils Bs-Jennie Langhåret gravhund Arvid Enggrav Norge
Gruppe 5 (Dommer Jørgen Hindse)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0942 Cabaka's Danger Zone Samojedhund Gitte Morell, Kim Nordholm 8355 Solbjerg
2 0806 Surtsey's S-Skolli Islandsk fårehund Wilfred Olsen, Ulrikke Olsen 5750 Ringe
3 0768 Can't Help Falling In Love American akita Mette Jensen, Kenneth Dupont 3230 Græsted
4 0932 Juneau's Golden Dream Alaskan malamute Marianne Neldeberg, Flemming Neldeberg 4050 Skibby
Gruppe 6 (Dommer Arne Foss)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1040 Maple Bay Basil Instinct Blodhund Anna-Maria Linder Sverige
2 1069 Fodnote You're My Favorite Petit basset griffon vendeen Birgitte Winter Arildsen 4990 Sakskøbing
3 1105 Whistlewood's Creme De La Creme Basset fauve de bretagne Elisabeth Strömberg Sverige
4 1094 RedCorner´s Flutterby Feel Free Basset hound David Johannes Øbro-Hansen 7620 Lemvig
Gruppe 7 (Dommer Tanya Ahlman-Stockmari)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1119 Remorker Something To Talk About Irsk setter Nana Strüwing, Camilla Strüwing 3460 Birkerød
2 1140 Sødalen's Alvin Ruhåret hønsehund Connie Riecke 6040 Egtved
3 1111 Capriel From Magnificos Kingdom Bracco italiano Tina Gavling Sverige
4 1115 Storskogens Amor Grandiose Artemis Gordon setter Peter Johansson, Jeanette Johansson Sverige
Gruppe 8 (Dommer Ozan Belkis)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1289 Galaksi ALL RIGHTS RESERVED Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Lotte Kristensen 4293 Dianalund
2 1196 Enjoy Nygaard's Pingus Labrador retriever Henning Pedersen, Birgit Pedersen 4750 Lundby
3 1172 Dirk Destu Uit De Stukke Pot Hollandsk kooikerhondje Birgitta Lindblad Sverige
4 1320 Retzina's For Your Eyes Only Engelsk cocker spaniel Hege Marie Fismen Solberg Norge
Gruppe 9 (Dommer Denis Kuzelj)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1725 Awesome Always Give And Take Pudel, stor, brun/hvid/sort Carol Edholm Sverige
2 1645 Halsakots Shooting Star Papillon Asta Gudbergsdottir Sverige
3 1702 Coton CPH´s Caspian of Narnia Coton de tulear Bettina Martens 3210 Vejby
4 1680 Afair's Curtis Tibetansk spaniel Kirsten Pedersen, Jens Pedersen 8740 Brædstrup
Gruppe 10 (Dommer Eli-Marie Klepp)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1817 Abu Al Khayar Khayyam Saluki Fredrik Gustafsson Sverige
2 1795 Magh Itha's Belinda Galgo espanol Marianne Samsø 4793 Bogø By
3 1866 Sinsline Rich Girl Whippet Rudi Brandt 4720 Præstø
4 1808 Il Cagnolino Kenzo Italiensk mynde Susie Björch, Birthe Bjørch 5672 Broby
Utviklet av: