Tilbage

18 aug. 2018

Dansk Kennel Klub

International udstilling

Bornholm

Best in show (Dommer Markku Kipinä)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0071 Cseri-Suba's Csöre Puli, hvid Bodil Rüsz 9230 Svenstrup J
2 0564 Merrymac Edition Of Gold Irsk terrier G&T Hagström Sverige
3 1310 Galaksi ALL RIGHTS RESERVED Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Lotte Kristensen 4293 Dianalund
4 1047 Maple Bay Basil Instinct Blodhund Anna-Maria Linder Sverige
Bedste baby - Dag 1 (Dommer Hans Almgren)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1565 Chic Choix Black Panther Lhasa apso Steen Vonge 4640 Faxe
2 0924 Hjelme Can't Stop The Feeling! Chow chow Stine Hjelme, Lene Vinther Hjelme, Ole Vinther Hjelme 4160 Herlufmagle
3 0826 Kokoro West Go Shiroiarashi Akita Michael West 4130 Viby Sjælland
4 1819 Akhoej Comin' Back For More Whippet Mette Akhøj Ussingkær 4862 Guldborg
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer Hans van den Berg)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0956 Cabaka's Raw Power Samojedhund Gitte Morell, Kim Jensen 8340 Malling
2 0038 Augusteas Bono Hvid schweizisk hyrdehund Anne Møller 3400 Hillerød
3 1319 Retzina's Heart Wont Forget Engelsk cocker spaniel Gerd Krzywinski Dahl Norge
4 1688 Kaisy vom Cotonfeeling Coton de tulear Pia Wehler 4000 Roskilde
Bedste juniorhandling - Dag 1 (Dommer Michael Laub)
Nr. Kat. Navn By
1 1926 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 1919 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 1925 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 1921 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste avlsklasse - Dag 1 (Dommer Ozan Belkis)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1085 Flushtimes Hey You Woman Porcelaine Michael Allerup Nielsen 4600 Køge
2 0842 Surtsey's E-Eydis Islandsk fårehund Wilfred Olsen, Ulrikke Olsen 5750 Ringe
3 1848 Magic Colour Cyber Babe Whippet Jeannette Lindblad Sverige
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer Anthony Kelly)
Nr. Kennelnavn
1 Angelic Staff - Staffordshire bull
2 Av Quantos - Schæferhund,stockhåret
3 Coton CPH's - Coton de tulear
4 Nimik - Porcelaine
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Markku Kipinä)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0985 Pal-Of-Mine Bubblicious Siberian husky Jannicke Johansson Sverige
2 0552 Finnsky Nefertiti Skye terrier Marita Utter, Kalevi Mikkola Finland
3 0151 Yeza av Quantos Schæferhund, stockhåret Tor W. Johansen Norge
4 0835 Geislandi Bessi Islandsk fårehund Anne Marie Vanderhoef 9230 Svenstrup J
Gruppe 1 (Dommer Jørgen Hindse)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0071 Cseri-Suba's Csöre Puli, hvid Bodil Rüsz 9230 Svenstrup J
2 0150 Kiiraa Av Quantos Schæferhund, stockhåret Tor W. Johansen Norge
3 0122 Eagermind Remember The Best Australian shepherd Caroline Mauseth Norge
4 0101 Shetlanas Fawn Fighter Thasts Me Bearded collie Jimmi Patrich Nielsen 4941 Bandholm
Gruppe 2 (Dommer Monika Blaha)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0426 Brooklynbear Ambassador Newfoundland Anne Søndergaard Ejby 5871 Frørup
2 0241 Steadwyn Reccon Me Dværgschnauzer, peber/salt Mia Irene Ejerstad Conti Italien
3 0470 Bullystyle's Lasting Love Engelsk bulldog Pia Jeanette Andreasen, Tasha Andreasen 4682 Tureby
4 0166 Proud Danish I'm Return of the Jedi Dobermann Helena Strøbæk Glarborg, Thomas Glarborg 4300 Holbæk
Gruppe 3 (Dommer Hanne Laine Jensen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0564 Merrymac Edition Of Gold Irsk terrier G&T Hagström Sverige
2 0606 Angelic Staff Sunshine Reggae Staffordshire bull terrier Alissa J.W. Bech 3210 Vejby
3 0660 Nanasilk Me Myself And I Australian silky terrier Tom Clausen Norge
4 0543 Cragsmoor Good Fellow Skye terrier Carina Kitti, Thea Dahlbom Finland
Gruppe 4 (Dommer Kresten Scheel)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0744 Sundsdal's Forrest Gump Korthåret dværg gravhund Gitte Juul Sundsdal, Kent Sundsdal, Josefine Juul Sundsdal 4281 Gørlev
2 0728 Sørils GF-Olly Langhåret gravhund Eva & Rolf Ellingsen Norge
3 0722 Opalina's Jason Statham Langhåret dværg gravhund Vibeke Jensen 4640 Faxe
4 0747 Sundsdal's Tinker Bell Korthåret miniature gravhund Gitte Juul Sundsdal, Kent Sundsdal, Josefine Juul Sundsdal 4281 Gørlev
Gruppe 5 (Dommer Torbjörn Skaar)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0932 Piuk Chow Pirates Boy Of Phantasy Chow chow Dennis Hessner, Vivian Brudlykke 4600 Køge
2 0961 Cabaka's Danger Zone Samojedhund Gitte Morell, Kim Jensen 8340 Malling
3 0845 Kenjaali In It To Win It Basenji Naranja Persson Sverige
4 0813 Paraiso de Viamonte Podengo portugues,korthåret dværg Helle Dan 4534 Hørve
Gruppe 6 (Dommer Karl-Erik Johansson)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1047 Maple Bay Basil Instinct Blodhund Anna-Maria Linder Sverige
2 1033 CloseToYou Basset hound David Johannes Øbro-Hansen 7620 Lemvig
3 1045 Whistlewood's Creme De La Creme Basset fauve de bretagne Elisabeth Strömberg Sverige
4 1038 Around Ultra Powerful Petit basset griffon vendeen Bo Olofsson Sverige
Gruppe 7 (Dommer Luís M. C. Catalan)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1121 Falkereden's Hr. Railton Spinone Tina Andersen, Niels Rasmussen 5683 Haarby
2 1129 Dubliner Alejandro Irsk setter Jenny Ronnebro Sverige
3 1170 Capriel From Magnificos Kingdom Bracco italiano Tina Gavling Sverige
4 1168 Cora Ruhåret hønsehund Lone Jørgensen 6715 Esbjerg N
Gruppe 8 (Dommer Ramuné Kazlauskaite)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1310 Galaksi ALL RIGHTS RESERVED Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Lotte Kristensen 4293 Dianalund
2 1217 Sunny Delight's Say It Out Loud Golden retriever Åsa Cederlund Sverige
3 1295 Aquagruaz Nueva Esperanza Spansk vandhund Topi Ruuskanen Finland
4 1279 Starworkers You Keep Surprising Me Flat coated retriever Helle Nielsen 4250 Fuglebjerg
Gruppe 9 (Dommer Hassi Assenmacher-Feyel)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1423 Ahlehoff's Up to Date Mops Zita Ahlehoff 2680 Solrød Strand
2 1570 Askja Jinkatude Lhasa apso Mr. R Church England
3 1638 Cachas Claudia Pudel, mellem, brun/hvid/sort Helene Wahlgren Sverige
4 1465 West Lund Forever In T' Heart Happy Boston terrier Michael West Kehler 4130 Viby Sjælland
Gruppe 10 (Dommer Hans Almgren)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1899 Celestian I Want It All Afghansk mynde Ulrika Ljungberg Sverige
2 1857 Vaya Con Dios Dances With Wolfs Greyhound Hanne Eikica Böckhaus 4894 Øster Ulslev
3 1843 Oscarberg Get Yo Groove On Whippet Trine Schippers Norge
4 1891 Jonsabik Djaal Lhilal Saluki Katja Tommila Finland
Utviklet av: