Tilbage

17 jun. 2018

Dansk Kennel Klub

International udstilling

Vejen

Best in show (Dommer Tino Pehar)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1784 Galaksi ALL RIGHTS RESERVED Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Lotte Kristensen 4293 Dianalund
2 2321 Qirmizi Parsifal Saluki Lena Persson, Jan-Åke Carlsson Sverige
3 1133 Piuk Chow Possesses Black Passion Chow chow Stine Hjelme 4160 Herlufmagle
4 0723 Blaaholms Romance Grand danois, gul/tigret Camilla Staunskjær Birk, Tove Staunskjær 3250 Gilleleje
Bedste baby - Dag 1 (Dommer Marianne Birte Baden)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1175 Cabaka's Raw Power Samojedhund Gitte Morell, Kim Jensen 8340 Malling
2 2058 Tangetoppen's Rich And Famous Mops Helle Mortensen 5631 Ebberup
3 1308 Curias Known for the Kisses Dalmatiner Charlotte Maag Jenvall 3550 Slangerup
4 0884 Bonnie Ann's Fantasia West highland white terrier Ann Kragholm 7000 Fredericia
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer Laurent Pichard)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1180 Cabaka's Show Me A Miracle Samojedhund Gitte Morell, Kim Jensen 8340 Malling
2 0778 Goldstaff's Kind Of A Big Deal Staffordshire bull terrier Camilla Millis Christiansen 2840 Holte
3 1730 Sieger's Play The Game Engelsk springer spaniel Anni Nørtoft Bull 6950 Ringkøbing
4 2059 Ahlehoff's X-Men Apocalypse Mops Zita Ahlehoff 2680 Solrød Strand
Bedste juniorhandling - Dag 1 (Dommer )
Nr. Kat. Navn By
1 2399 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 2390 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 2384 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 2389 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste avlsklasse - Dag 1 (Dommer Rony Doedijns)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0727 The King and I Prince Arthur Grand danois, gul/tigret Maibritt Larsen 7200 Grindsted
2 1378 Flushtimes Hey You Woman Porcelaine Michael Allerup Nielsen 4600 Køge
3 0676 Harthin's Que Sera Sera Berner sennenhund Anni Smedsgaard 6823 Ansager
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer Lilian Christensen)
Nr. Kennelnavn
1 Nimik - Porcelaine
2 Angelic Staff - Staffordshire bull
3 Zuma's - Mops
4 Ob-La-Di's - Beagle
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Tino Pehar)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0944 Sanderfield Shake Before Use Cairn terrier Anne Heikkinen Finland
2 1109 Surtsey's E-Eydis Islandsk fårehund Wilfred Olsen, Ulrikke Olsen 5750 Ringe
3 0745 Norwinstars Jedi Anakin Skywalker Dværgpinscher Vivi Gogstad Thorsen Norge
4 1902 Hardy-Flap's Cyclone Eye Bichon frise Helena Leinehed Sverige
Gruppe 1 (Dommer Claus-Peter Fricke)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0177 Paxy Av Quantos Schæferhund, stockhåret Tor W Johansen Norge
2 0003 Crowncor Bolt To Rio Welsh corgi cardigan Kim Vigsø Nielsen 6800 Varde
3 0202 Kiss'n Hug Fantazija Collie Natalja Skalin Sverige
4 0262 Fly Over The Moon De La Noval Australian shepherd Linda Textor 4780 Stege
Gruppe 2 (Dommer Andrzej Kazmierski)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0723 Blaaholms Romance Grand danois, gul/tigret Camilla Staunskjær Birk, Tove Staunskjær 3250 Gilleleje
2 0302 Ali Honey Dynasty Bullmastiff Mayanna J. Riis, Imran Durrani, Stig B. Pedersen 2700 Brønshøj
3 0553 Newetta's Uffe Royal Newfoundland Susanne Jensen, Michele Utke Ramsing, Johnny Jensen 2640 Hedehusene
4 0429 Mohner's Ariel Ala Alpha Schnauzer, peber/salt Frits Thomassen 8310 Tranbjerg J
Gruppe 3 (Dommer Kevin Brown)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0863 Kajsenborg's Shameless Jack russell terrier Tenna Grenaae, Helle Grenaae 4690 Haslev
2 0880 Nisyros American Dream Fox terrier,glathåret Tenna Grenaae 4690 Haslev
3 0813 Angelic Staff Sunbeam Bobbie Staffordshire bull terrier Alissa J.W. Bech 3210 Vejby
4 0928 Finnsky Xsandra Skye terrier Gunn Anita Husby Hegseth, Gunn Tronstadhagen Norge
Gruppe 4 (Dommer Leif Lehmann Jørgensen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1041 Opalina's Des Moines Langhåret gravhund Vibeke Jensen 4640 Faxe
2 1012 Sundsdal's Tinker Bell Korthåret miniature gravhund Gitte Juul Sundsdal, Kent Sundsdal, Josefine Juul Sundsdal 4281 Gørlev
3 1052 Rodels Viva La Diva Langhåret miniature gravhund Laura & Viva Ruotsalainen Finland
4 0994 Wervest's Ty Ruhåret dværg gravhund Vera Vestby Norge
Gruppe 5 (Dommer Erna Upmeijer)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1133 Piuk Chow Possesses Black Passion Chow chow Stine Hjelme 4160 Herlufmagle
2 1159 Special Effect Queen Amidala Siberian husky Sanne Jensen 4600 Køge
3 1058 Vaskurs Dominic Toretto Qiwison Pharaoh hound Christina Hagen Madsen 7870 Roslev
4 1197 Cahppes Triaz Svensk lapphund Jette Israelsen 4534 Hørve
Gruppe 6 (Dommer Tuula Savolainen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1317 Skvå Luxury Item Dalmatiner Thomas Frandsen 6100 Haderslev
2 1413 Symposions Eddie The Eagle Beagle Rikke Sørensen 7100 Vejle
3 1369 RedCorner´s Flutterby Feel Free Basset hound David Johannes Øbro-Hansen 7620 Lemvig
4 1394 Akizuri Chumani by Argos Rhodesian ridgeback Stinne Elgaard 8700 Horsens
Gruppe 7 (Dommer Inga Siil)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1503 Cosmo Tysk langhår Kim Nørgaard Hansen 9541 Suldrup
2 1505 Remorker Something To Talk About Irsk setter Nana Strüwing, Camilla Strüwing 3460 Birkerød
3 1463 Olympos Il Mio Nuovo Carnevale Bracco italiano John Finnich Pedersen 2970 Hørsholm
4 1482 Charletan's Mikkel Gammel dansk hønsehund Niels Bertram Mikkelsen, Jenny Mikkelsen 8400 Ebeltoft
Gruppe 8 (Dommer Joyce O'Connor)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1784 Galaksi ALL RIGHTS RESERVED Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Lotte Kristensen 4293 Dianalund
2 1749 Sieger's Never Walk Alone Engelsk springer spaniel Dorte Jensen, Kim Jensen 8800 Viborg
3 1760 Oakbeach Make Hearts Go Bom-Bom Engelsk cocker spaniel Maria Ekstrand Sverige
4 1568 Höhrmann's Take A Chance On Me Golden retriever Camilla Walberg 9362 Gandrup
Gruppe 9 (Dommer Liliane De Ridder-Onghena)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2184 Chic Choix Parti Celebris Lhasa apso Pi Rasmussen 4800 Nykøbing F
2 1888 Bonvivants Starfighter Pudel,toy Susanne Værnholt Preisler, Christine Værnholt Preisler 8700 Horsens
3 2046 Mdac's Hit The Road Jack Petit brabancon Lone Jørgensen 6715 Esbjerg N
4 2072 Zuma's Glossy Box Mops Susanne Andersson Sverige
Gruppe 10 (Dommer Tony Moran)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2321 Qirmizi Parsifal Saluki Lena Persson, Jan-Åke Carlsson Sverige
2 2283 Abica's Firefly Afghansk mynde Marianne Grothe Nielsen, Fredrik Nilsson, Mikael Nilsson 4171 Glumsø
3 2372 Twyborn New Moon Whippet Camilla Heinze 2690 Karlslunde
4 2271 Il Cagnolino Kenzo Italiensk mynde Susie Björch, Birthe Bjørch 5672 Broby
Utviklet av: