Tilbage

16 jun. 2018

Dansk Kennel Klub

International udstilling

Vejen

Best in show (Dommer Eva Borg)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1087 Piuk Chow Possesses Black Passion Chow chow Stine Hjelme 4160 Herlufmagle
2 2317 Jet's Just The Way U Are Greyhound Espen Engh, Åge Gjetnes Norge
3 0719 Ali Honey Dynasty Bullmastiff Mayanna J. Riis, Imran Durrani, Stig B. Pedersen 2700 Brønshøj
4 1499 Olympos Il Mio Nuovo Carnevale Bracco italiano John Finnich Pedersen 2970 Hørsholm
Bedste baby - Dag 1 (Dommer George Kostopoulos)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1056 Wervests Tyri Ruhåret dværg gravhund Vera Vestby Norge
2 1931 Silkebris Do It Again Bichon havanais Louise Nielsen 9510 Arden
3 0313 Vi'Skaly's Wp Voysey Gold Pyreneerhund Fie Basbøll, Christina Basbøll 4682 Tureby
4 0714 TEAM-AHLEHOFFs Seal the Deal Bullmastiff Henrik Storr Wandel, Kassia Wandel 4160 Herlufmagle
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer Hans Almgren)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0658 Jutlander's All Rise Grand danois, gul/tigret Maibritt Larsen, Kim Larsen 7200 Grindsted
2 1497 Olympos La Mia Bellissima Piana Bracco italiano Gitte Finnich Pedersen, John Finnich Pedersen 2970 Hørsholm
3 1218 Cabaka's Show Me A Miracle Samojedhund Gitte Morell, Kim Jensen 8340 Malling
4 1810 Sieger's Play The Game Engelsk springer spaniel Anni Nørtoft Bull 6950 Ringkøbing
Bedste juniorhandling - Dag 1 (Dommer )
Nr. Kat. Navn By
1 2429 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 2427 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 2419 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 2411 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste avlsklasse - Dag 1 (Dommer Birgit Seloy)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0688 The King and I Prince Arthur Grand danois, gul/tigret Maibritt Larsen 7200 Grindsted
2 1345 Flushtimes Hey You Woman Porcelaine Michael Allerup Nielsen 4600 Køge
3 1515 Finnone Amarcord Spinone Rita Jokinen 8230 Åbyhøj
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer Wenche Eikeseth)
Nr. Kennelnavn
1 Angelic Staff - Staffordshire bull
2 Nimik - Porcelaine
3 Ob-La-Di's - Beagle
4 Sweetax - Ruhåret dværg gravhund
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Eva Borg)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0521 Newetta's Uffe Royal Newfoundland Susanne Jensen, Michele Utke Ramsing, Johnny Jensen 2640 Hedehusene
2 1137 Surtsey's E-Eydis Islandsk fårehund Wilfred Olsen, Ulrikke Olsen 5750 Ringe
3 2192 Medoc Incredible Kundo Lhasa apso Morten Nordskov Hansen 3200 Helsinge
4 1981 Hardy-Flap's Cyclone Eye Bichon frise Helena Leinehed Sverige
Gruppe 1 (Dommer Tamás Jakkel)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0217 Kiss'n Hug Fantazija Collie Natalja Skalin Sverige
2 0058 Pilisi-Kocos Notas Pumi Lena Johansson Sverige
3 0083 Cseri-Suba's Csöre Puli, hvid Bodil Rüsz 9230 Svenstrup J
4 0204 SweetCaileanz Blazing Beauty Bea Collie, korthåret Marianne Andersen Norge
Gruppe 2 (Dommer Stefan Sinko)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0719 Ali Honey Dynasty Bullmastiff Mayanna J. Riis, Imran Durrani, Stig B. Pedersen 2700 Brønshøj
2 0468 My Leogrif Barthez Leonberger Yulia Tsybulnikova Rusland
3 0554 Velvet Dandy´s Fiddlesticks Affenpinscher Veronica Lange Sverige
4 0753 Sir Stuart Strange Av Wesbasian Engelsk bulldog Line Beate Gareid Norge
Gruppe 3 (Dommer Hans Erhard Grüttner)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0982 Saliva's 3 Coins In The Fountain Cairn terrier Tine Mathari, Margit Mars 4000 Roskilde
2 0935 Nisyros American Dream Fox terrier,glathåret Tenna Grenaae 4690 Haslev
3 0949 Watercroft Pop Idol Norfolk terrier Birte Wollesen Tyskland
4 1016 Red Wire Sky's The Limit Irsk terrier Birgitta Sköld, Arne Sköld Sverige
Gruppe 4 (Dommer Jeanette Kretzmann)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1064 Sweetax Zsa Zsa Zupernova Ruhåret dværg gravhund Lotta Söderberg Sverige
2 1037 Nimik Rocker by Choise Korthåret gravhund Michael Allerup Nielsen 4600 Køge
3 1023 Sundsdal's Forrest Gump Korthåret dværg gravhund Gitte Juul Sundsdal, Kent Sundsdal, Josefine Juul Sundsdal 4281 Gørlev
4 1044 Kung Karls Ralph Lauren Langhåret dværg gravhund Lone Driberg, Claudia Parnas 2670 Greve
Gruppe 5 (Dommer Børge Espeland)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1087 Piuk Chow Possesses Black Passion Chow chow Stine Hjelme 4160 Herlufmagle
2 1186 Barkless Xtreme Dimension Basenji Emma Prahl , Mattias Prahl Sverige
3 1227 Cabaka's Danger Zone Samojedhund Gitte Morell, Kim Nordholm 8355 Solbjerg
4 1247 Vaskurs Dominic Toretto Qiwison Pharaoh hound Christina Hagen Madsen 7870 Roslev
Gruppe 6 (Dommer John Wauben)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1360 Skvå Luxury Item Dalmatiner Thomas Frandsen 6100 Haderslev
2 1409 Akizuri Chumani by Argos Rhodesian ridgeback Stinne Elgaard 8700 Horsens
3 1388 Väntans Qära Qerstin Petit basset griffon vendeen Inge Hansen Pettersson Sverige
4 1440 Nagyhegyi Pajkos Gambler Basset hound Gert Bossen, Anna Szydlowska 6372 Bylderup-Bov
Gruppe 7 (Dommer Martin Johansson)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1499 Olympos Il Mio Nuovo Carnevale Bracco italiano John Finnich Pedersen 2970 Hørsholm
2 1569 Cosmo Tysk langhår Kim Nørgaard Hansen 9541 Suldrup
3 1500 Charletan's Mikkel Gammel dansk hønsehund Niels Bertram Mikkelsen, Jenny Mikkelsen 8400 Ebeltoft
4 1577 Luna Kleiner münsterländer Malene Krarup, Cecilie von Bruhn Krarup 3370 Melby
Gruppe 8 (Dommer Harto Stockmari)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1718 Aquafortis Latino Lover Cao de agua portugues Ragnhild Bjørnstad Norge
2 1712 Lab Fairytale's Daylight Labrador retriever Anne Egense 6971 Spjald
3 1795 Galaksi ALL RIGHTS RESERVED Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Lotte Kristensen 4293 Dianalund
4 1747 Vitovani's Imillo D´gabhi Hollandsk kooikerhondje Ginnie Folkvardsen 4220 Korsør
Gruppe 9 (Dommer Nina Karlsdotter)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1888 Bonvivants Starfighter Pudel,toy Susanne Værnholt Preisler, Christine Værnholt Preisler 8700 Horsens
2 2185 Chic Choix Parti Celebris Lhasa apso Pi Rasmussen 4800 Nykøbing F
3 2166 El'mambee's Cold Play Pekingeser Brit Varhaug Norge
4 2035 Cavanzas Northern Sun Cavalier king charles spaniel Ulla Egebrant Sverige
Gruppe 10 (Dommer Henrik Johansson)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2317 Jet's Just The Way U Are Greyhound Espen Engh, Åge Gjetnes Norge
2 2309 Qirmizi Parsifal Saluki Lena Persson, Jan-Åke Carlsson Sverige
3 2404 Twyborn New Moon Whippet Camilla Heinze 2690 Karlslunde
4 2345 Il Cagnolino Jazetta Italiensk mynde Susie Björch, Birthe Bjørch 5672 Broby
Utviklet av: