Tilbage

10 feb. 2018

Dansk Kennel Klub

International udstilling

Fredericia

Best in show (Dommer Jean-Jacques Dupas)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2929 Cabaka's Sweet Surrender Samojedhund Gitte Morell, Lasse Melgaard Burke, Janni Melgaard Burke 8722 Hedensted
2 3444 Scheztaya Trans-Europe Express Borzoi Helena M Håkansson Sverige
3 3138 Galaksi FREAKING FAMOUS Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Ruth Henny Kristensen 4293 Dianalund
4 0528 Mount Pearl's Kickstarter Newfoundland Einar Paulsen, Riccardo Quartiglia 4571 Grevinge
Bedste baby - Dag 1 (Dommer Gunnar Nymann)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1263 Only Dolls Za-Zombie Chihuahua, korthåret Louise Neuman Sverige
2 0884 Bjørnegården Easy Energy Emma Basset hound Lise Thorsø Christensen, Martin Isaksen 7752 Snedsted
3 0172 Dobergaarden Forever Hector Dobermann Filip Gertz Lysdal, Nadia Gertz Lysdal 9220 Aalborg Øst
4 1123 Sannie's S-Anke Nellie Rose Shih tzu Sannie Merete Petersen 4671 Strøby
Bedste baby - Dag 2 (Dommer Kurt Nilsson)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2913 Cabaka's Show Me A Miracle Samojedhund Gitte Morell, Kim Jensen 8340 Malling
2 2706 Sumichow´s Someting To Talk About Chow chow Susanne A. Dammann 3660 Stenløse
3 3409 Hamingjor Aura Italiensk mynde Anne Ljouba Pedersen 6830 Nørre Nebel
4 2004 Faarup Victory Welsh corgi cardigan Britta Fabrin Schaadt 4300 Holbæk
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer Carsten Birk)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0705 Noble Hound's Now or Never Beagle Tine Wirenfeldt Rasmussen 8680 Ry
2 0158 Nero Argento's Calina Rose Affenpinscher Annelise Lange 7480 Vildbjerg
3 1509 Coton Heartmade's Milan Coton de tulear Anna Bay Nielsen 8260 Viby J
4 0868 Enemossens Heart of Iva Grand basset griffon vendeen Catrin Hultén Sverige
Bedste hvalp - Dag 2 (Dommer Ann Cuthbert)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2451 Daisy Blossom's Lancaster Jack russell terrier Kirsten Majgaard Watts 6700 Esbjerg
2 2184 Gold Monarh Cho-Oyu Skye terrier Birgitta Birgisdottir Norge
3 2288 Modny Style Ulela For HouseOfSofty Irish softcoated wheaten terrier Ulrike Rudolph Sverige
4 1790 D'Azumoon Fatal Attraction Australian shepherd Linda Textor 4780 Stege
Bedste juniorhandling - Dag 1 (Dommer Conni Jakobsen)
Nr. Kat. Navn By
1 1751 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 1764 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 1753 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 1765 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste juniorhandling - Dag 2 (Dommer Antoan J. Hlebarov)
Nr. Kat. Navn By
1 3453 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 3468 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 3466 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 3454 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste avlsklasse - Dag 1 (Dommer Kari Granaas Hansen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0126 The King and I Prince Arthur Grand danois, gul/tigret Maibritt Larsen, Belinda Nielsen 7200 Grindsted
2 0811 Flushtimes Hey You Woman Porcelaine Michael Allerup Nielsen 4600 Køge
3 0755 Gold Line's Global Dark Horse Beagle Annette Pedersen 4000 Roskilde
4 1217 ANewKhela Tibetansk terrier Maj-Britt Christensen 5471 Søndersø
Bedste avlsklasse - Dag 2 (Dommer Leif Lehmann Jørgensen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2446 Jay's Joy's Ella Fitzgerald Cairn terrier Camilla Berit Jay, Kirsten Gade, John Christian Gade 5700 Svendborg
2 2670 Surtsey's E-Eydis Islandsk fårehund Wilfred Olsen, Ulrikke Olsen 5750 Ringe
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer Rune Fagerström)
Nr. Kennelnavn
1 Zuma's - Mops
2 Gold Line - Beagle
3 Nimik - Porcelaine
4 Coton CPH's - Coton de tulear
Bedste opdrætsklasse - Dag 2 (Dommer Knut Sigurd Wilberg)
Nr. Kennelnavn
1 Jay's Joy's -Cairn terrier
2 Angelic Staff - Staffordshire bull
3 Senseo - American akita
4 Wervests - Ruhåret dværg gravhund
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Jean-Jacques Dupas)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1632 Medoc Incredible Kundo Lhasa apso Morten Nordskov Hansen 3200 Helsinge
2 0524 Newetta's Uffe Royal Newfoundland Susanne Jensen, Michele Utke Ramsing, Johnny Jensen 2640 Hedehusene
3 0153 El Retorno Vito Cimarron uruguayo Jessica Snäcka Sverige
4 1703 Body Rocks Westlife Tibetansk spaniel Kirsten Pedersen, Marie-Louise Christensen 8740 Brædstrup
Bedste veteran - Dag 2 (Dommer Jean-Jacques Dupas)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3450 Ischyma Olivia Borzoi Helena M Håkansson Sverige
2 2122 Cordmaker Hurdy Gurdy Puli, øvrige farver Bodil Rüsz, Sue C Huebner, Michael Laub 9230 Svenstrup J
3 2536 Wervest's Winn Ruhåret dværg gravhund Vera Vestbye Norge
4 2042 Blondie's Grand Slam Welsh corgi cardigan Lis Møller Nielsen, Camilla Nielsen 9500 Hobro
Gruppe 1 (Dommer Leni Finne)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1975 Shetlanas Fawn Fighter Thasts Me Bearded collie Jimmi Patrich Nielsen 4941 Bandholm
2 2109 Eymji Mahalo Hvid schweizisk hyrdehund Nicholas Warden, Ulla Warden 6535 Branderup J
3 2118 Rackaörzö Zala Puli, øvrige farver Kati Taipale Finland
4 1803 Fly Over The Moon De La Noval Australian shepherd Linda Textor 4780 Stege
Gruppe 2 (Dommer Hassi Assenmacher-Feyel)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0528 Mount Pearl's Kickstarter Newfoundland Einar Paulsen, Riccardo Quartiglia 4571 Grevinge
2 0122 Blaaholms Romance Grand danois, gul/tigret Camilla Staunskjær Birk, Tove Staunskjær 3250 Gilleleje
3 0595 Estellet´s Wanilla Dværgschnauzer, sort Catharina Alwall Svennefelt Sverige
4 0414 Aleshanee Bullmastiff Louise Sø, Ulrik Søgaard Hansen 4160 Herlufmagle
Gruppe 3 (Dommer Kresten Scheel)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2389 Big Lady's Micro-Soulman Lakeland terrier Pirjo Hjelm, Ann Hunt, Bert Hunt Finland
2 2306 Gunpowder's One And Only Kerry blue terrier Lena Jönsson Sverige
3 2276 Foxtan`s Limited Edition Fox terrier,ruhåret Zoli Sabo Sverige
4 2424 Nordcairn's Power of Love Cairn terrier Lotte Thomsen, Susanne Lynge Jensen 9000 Aalborg
Gruppe 4 (Dommer Gitte Juul Sundsdal)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2534 Wervest's Ty Ruhåret dværg gravhund Vera Vestby Norge
2 2524 Nimik Rocker by Choise Korthåret gravhund Michael Allerup Nielsen 4600 Køge
3 2510 Petronellastar Korthåret dværg gravhund Görel Hilborg Sverige
4 2547 Hodja's Ørkenstorm Anton Ruhåret gravhund Lene Birgit Larsen 2970 Hørsholm
Gruppe 5 (Dommer Hanne Laine Jensen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2929 Cabaka's Sweet Surrender Samojedhund Gitte Morell, Lasse Melgaard Burke, Janni Melgaard Burke 8722 Hedensted
2 2633 Akidan Cold As Ice American akita Allan Pedersen, Anette Pedersen 6630 Rødding
3 2837 Tiny Jewel's All About Chanel Pomeranian Nadine Brenden Johansen Norge
4 2669 Surtsey's E-Eydis Islandsk fårehund Wilfred Olsen, Ulrikke Olsen 5750 Ringe
Gruppe 6 (Dommer Kim Vigsø Nielsen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0904 RedCorner´s Flutterby Feel Free Basset hound David Johannes Øbro-Hansen 7620 Lemvig
2 0875 Fodnote You're My Favorite Petit basset griffon vendeen Birgitte Winter Arildsen 4990 Sakskøbing
3 0804 Nimik Nonchalance de Blanc Porcelaine Maybritt Helene Boesen 4850 Stubbekøbing
4 0721 Dynamic Flyer's Posh Teddy Beagle Britt Neumann Sverige
Gruppe 7 (Dommer Tuula Savolainen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0975 Larchwold Star Quest At Kanix Engelsk pointer Christine Sonberg, Rasmus Jacobsen Norge
2 0989 Remorker Something To Talk About Irsk setter Nana Strüwing, Camilla Strüwing 3460 Birkerød
3 1004 Nei's Tex Af Ängsö Gammel dansk hønsehund Tina Nielsen 7160 Tørring
4 0985 Inouk de l'Ardour Breton Jens Ole Nielsen 8500 Grenaa
Gruppe 8 (Dommer Frank Kane)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3138 Galaksi FREAKING FAMOUS Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Ruth Henny Kristensen 4293 Dianalund
2 3162 Sieger's Never Walk Alone Engelsk springer spaniel Dorte Jensen, Kim Jensen 8800 Viborg
3 3167 Poole's Ide Here I Am- This is Me.. Irish water spaniel Connie Hurup Philipsen, Einar Paulsen, Gregory Siner 7850 Stoholm Jyll
4 3252 Sofiehill's Milla Monila Lagotto romagnolo Sofie Glimberg Sverige
Gruppe 9 (Dommer Annette Bystrup)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1431 Expana's Lucky Man Malteser Manon W. Lauritsen, Pongkrit Yaprom 4623 Lille Skensved
2 1493 Bonvivants Starlet Pudel,toy Susanne Værnholt Preisler, Christine Værnholt Preisler 8700 Horsens
3 1411 Lulu Fransk bulldog Helena Johansson Sverige
4 1737 Melody Of Love Arwin Boston terrier Michael Jensen, Lone Hansen 6800 Varde
Gruppe 10 (Dommer Jussi Liimaitainen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3444 Scheztaya Trans-Europe Express Borzoi Helena M Håkansson Sverige
2 3382 MaLa's Amal Amir Arijan Ibn Jato Saluki Johan Grönborg, Ulrika Pettersson Sverige
3 3425 Agha Djari's Lionheart Afghansk mynde Karin Hessling Tyskland
4 3339 Wolfhouse Acapella Irsk ulvehund Pernille B. Monberg 3480 Fredensborg
Utviklet av: