Tilbage

04 nov. 2017

Dansk Kennel Klub

International udstilling

Herning

Best in show (Dommer Hanne Laine Jensen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2676 Sieger's Money Talks Engelsk springer spaniel Kaj Bauer Madsen 8800 Viborg
2 0338 Leading Angel's Eclipse of The Moon Australian shepherd Bitta Wöhliche, Tine Schulz Nielsen 3670 Veksø Sjælland
3 2415 Frosty Snowman Grand basset griffon vendeen Gwen Huikeshoven, Phil Reid Holland
4 2612 Neptun Gammel dansk hønsehund Jens Peder Saugstrup 7362 Hampen
Bedste baby - Dag 1 (Dommer András Korozs)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3442 Merriott's Jet Fighter Lhasa apso Jette Skov Yeoman 6818 Årre
2 0464 U-Turns U R Number Thirty-Nine Engelsk bulldog Maj-Britt Gimbel 4700 Næstved
3 1956 Cabaka's I Just Love You Samojedhund Gitte Morell, Kim Jensen 8340 Malling
4 1580 Danchester's The One And Only Magic Dandie dinmont terrier Lotta Ravaska, Hanne Tuomenoksa Finland
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer Birgit Seloy)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1008 Cannon Bear's Play The Game Newfoundland Einar Paulsen 4571 Grevinge
2 2426 Abricot van Tum-Tum's Vriendjes Petit basset griffon vendeen Gwen Huikeshoven Holland
3 2102 Senseo Supernova American akita Heidi Thomsen, Anders Johansen 3080 Tikøb
4 1479 Blå Skuggans You Win Again Bedlington terrier Vivian Pilov 4862 Guldborg
Bedste juniorhandling - Dag 1 (Dommer Viktoría Jensdóttir)
Nr. Kat. Navn By
1 4052 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 4055 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 4061 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 4038 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste avlsklasse - Dag 1 (Dommer Benny Blid Von Schedvin)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3227 Whispering Love's Mr Sexy Face Shih tzu Maria Højlund Jørgensen
2 1893 Freddygårdens Natural Star Japansk spids Jostein Vermundsen Norge
3 1194 The King and I Prince Arthur Grand danois, gul/tigret Maibritt Larsen, Belinda Nielsen 7200 Grindsted
4 0193 Treasure Collies Beyond Limits Collie Birthe Fensten Madsen 8355 Solbjerg
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer Karl-Erik Johansson)
Nr. Kennelnavn
1 Sieger's - Engelsk springer spaniel
2 Larhjelm - Ruhåret gravhund
3 Leading Angel's - Australian shephe
4 Finnsky - Skye Terrier
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Hanne Laine Jensen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2110 Senseo It Feels So Right American akita Heidi Thomsen, Anders Johansen 3080 Tikøb
2 1826 Surtsey's E-Eydis Islandsk fårehund Wilfred Olsen, Ulrikke Olsen 5750 Ringe
3 3457 Medoc Imagination Lhasa apso Anni og Steen Jensen 4300 Holbæk
4 0392 Bubbleton Feel The Spirit Puli, øvrige farver Steen Vonge 4640 Faxe
Gruppe 1 (Dommer Marie K. Due Petersen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0338 Leading Angel's Eclipse of The Moon Australian shepherd Bitta Wöhliche, Tine Schulz Nielsen 3670 Veksø Sjælland
2 0035 Bojojamile Behind The News Welsh corgi pembroke Rita Tilley Wilberg Norge
3 0391 Hungary White Puli Doki Puli, hvid Bodil Rüsz, Ven Grasso 9230 Svenstrup J
4 0285 Clingstone's Lap Dog Collie, korthåret Satu Nurmikari, Annemari Gröhn Finland
Gruppe 2 (Dommer Annette Bystrup)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0840 Mandalay's Wild One Dværgschnauzer, sort/sølv Monica Andersson Sverige
2 0554 Ali Honey Dynasty Bullmastiff Mayanna J. Riis, Imran Durrani, Stig B. Pedersen 2700 Brønshøj
3 0597 Calvin Klein Della Cappastorta Boxer Anne Rikkilä Finland
4 1186 Blaaholms Romance Grand danois, gul/tigret Camilla Staunskjær Birk, Tove Staunskjær 3250 Gilleleje
Gruppe 3 (Dommer Tino Pehar)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1626 Modny Style Loverboy At Seamrog Irish softcoated wheaten terrier Christina Uneholt Sverige
2 1586 Danchester's No Doubt Dandie dinmont terrier Hanne Tuomenoksa Finland
3 1249 Harrystaff's Yukon Staffordshire bull terrier David Hermansson Sverige
4 1331 Nisyros American Dream Fox terrier,glathåret Tenna Grenaae 4690 Haslev
Gruppe 4 (Dommer Horst Kliebenstein)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1694 Seabiscuit Del Wanhelsing Ruhåret dværg gravhund Wenja Rui Norge
2 1658 Kung Karls Ralph Lauren Langhåret dværg gravhund Lone Driberg, Claudia Parnas 2670 Greve
3 1755 Sundsdal's Forrest Gump Korthåret dværg gravhund Gitte Juul Sundsdal, Kent Sundsdal, Josefine Juul Sundsdal 4281 Gørlev
4 1724 Treis Pinheiros Faberge Ruhåret gravhund Camilla Hübbe, Jeanette Kretzmann 4000 Roskilde
Gruppe 5 (Dommer K. V. Gilliland)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1922 Chai Tea Av Nixenspitze Siberian husky Hege Krogh Norge
2 2122 Barkless Xtreme Dimension Basenji Emma Prahl Sverige
3 1944 Rivendell Mals Shining Star Alaskan malamute Stefano Ladolfi Italien
4 1826 Surtsey's E-Eydis Islandsk fårehund Wilfred Olsen, Ulrikke Olsen 5750 Ringe
Gruppe 6 (Dommer Leif-Herman Wilberg)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2415 Frosty Snowman Grand basset griffon vendeen Gwen Huikeshoven, Phil Reid Holland
2 2454 Curias Handsome Hamilton Dalmatiner Charlotte Maag Jenvall, Ulla Overgaard, Bjarne Overgaard 3550 Slangerup
3 2366 Akizuri Titi Bizi Rhodesian ridgeback Mads Roed Rasmussen 8940 Randers Sv
4 2294 Alotorius Old Glory Dynamic Beauty Beagle Faruk Mujanic Norge
Gruppe 7 (Dommer Marianne Holmli)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2612 Neptun Gammel dansk hønsehund Jens Peder Saugstrup 7362 Hampen
2 2561 Cosmo Tysk langhår Kim Nørgaard Hansen 9541 Suldrup
3 2581 Paulssons Boss Ruhåret hønsehund Pernille Saltnes Norge
4 2572 Warrior's Song Imperium Star Weimaraner, korthåret Jeanette Spångberg, Lennart Högberg Sverige
Gruppe 8 (Dommer Tuire Okkola)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2676 Sieger's Money Talks Engelsk springer spaniel Kaj Bauer Madsen 8800 Viborg
2 2912 Castlerock Simply Magic Flat coated retriever Anette Dyrén Sverige
3 2727 Galaksi FREAKING FAMOUS Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Ruth Henny Kristensen 4293 Dianalund
4 2874 WildSwans Hollandsk kooikerhondje Nanna Klok Ankersen 8961 Allingåbro
Gruppe 9 (Dommer Petru Muntean)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3787 El'mambee's Cold Play Pekingeser Brit Varhaug Norge
2 3450 Chic Choix Parti Celebris Lhasa apso Pi Rasmussen 4800 Nykøbing F
3 3505 Straight Fire Push The Luck Malteser Laila Westeng Norge
4 3784 Winterlude's She Belongs To Me Bichon frise Ester Stray Norge
Gruppe 10 (Dommer Monika Blaha)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3917 Librium's Remarkable Festival Whippet Katharina Voss-Ehlers Tyskland
2 3936 Hajnali Zivatar Magyar agar Anne Mäkinen Finland
3 3982 Randeros Melquiades Galgo espanol Ursula Evje Sverige
4 4027 Phaedra Tamerlane JC Borzoi Simo Jyrkinen Finland
Utviklet av: