Tilbage

23 sep. 2017

Dansk Kennel Klub

International udstilling

Ballerup

Best in show (Dommer Jochen Eberhardt)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3044 Kimwitu's Zolotaya Basenji Therese Kindberg Sverige
2 2505 Ali Honey Dynasty Bullmastiff Mayanna J. Riis, Imran Durrani, Stig B. Pedersen 2700 Brønshøj
3 3479 Amiyat Darth Vader Saluki Jan-Åke Hagforsen Sverige
4 2892 Shyloch Statement Kerry blue terrier Helge Kvivesen Norge
Bedste baby - Dag 1 (Dommer Juha Putkonen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1685 Cattivo's Boom Boom Fransk bulldog Anja Mortensen 2750 Ballerup
2 1178 Afair's Danish Design Tibetansk spaniel Lene Willumsen 5474 Veflinge
3 1218 Hjertefryd's Herkules Mops Tine Jepsen 8830 Tjele
4 0710 Odgårdens Enya Dalmatiner Mette Christensen 5700 Svendborg
Bedste baby - Dag 2 (Dommer Thomas M. Hehir)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1871 Broddways Twitter Storm Dværgschnauzer, peber/salt Caroline Björklund Sverige
2 3004 Easy To Enjoy`s Nobodys Bad Dream Kleinspitz, brun/sort Kathrine Karlson Norge
3 3241 Cabaka's I Just Love You Samojedhund Gitte Morell, Kim Jensen 8340 Malling
4 3170 Senseo Mr Grey American akita Nikolai Bråthen 3250 Gilleleje
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer Ricky Lochs-Romans)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0547 Saimon´s Praide Hypnotic Rhodesian ridgeback Caroline Larsen 2980 Kokkedal
2 1150 Archa Von Samblebens Kato Boston terrier May-Britt K. Riggelsen, Peter Lockwood 6100 Haderslev
3 0891 Blue joy Sweet as a lollipop Engelsk cocker spaniel Claus Balsig, Tina Balsig 4450 Jyderup
4 0141 Swinger Love Walked In Collie Charlotte Høier, Jens Halby 4390 Vipperød
Bedste hvalp - Dag 2 (Dommer Eva Borg)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3292 Shinbi Ouke Kirinji Billie Japansk spids Anette Homilius 6230 Rødekro
2 2827 Cairnsters One Way Or Another Cairn terrier Lilian Østergaard, Sebastian Dammark 8732 Hovedgård
3 2022 SOCATHAN'S Built Like A Bear Newfoundland Jesper Petersen 4773 Stensved
4 2748 Scartop What a magic Lakeland terrier Ann & Bert Hunt Sverige
Bedste juniorhandling - Dag 1 (Dommer Maija Sylgrén)
Nr. Kat. Navn By
1 1820 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 1822 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 1812 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 1818 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste juniorhandling - Dag 2 (Dommer Vibeke Rørdam)
Nr. Kat. Navn By
1 3581 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 3578 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 3580 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 3570 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste avlsklasse - Dag 1 (Dommer Rob Douma)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1596 Whispering Love's Mr Sexy Face Shih tzu Maria Højlund Jørgensen
2 0692 Gold Line's Global Dark Horse Beagle Annette Pedersen 4000 Roskilde
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer Roger Vanhoenacker)
Nr. Kennelnavn
1 Wervests - Ruhåret dværg gravhund
2 Of Trebons Berger Blanc - Hvid schw
3 La Maison de Manon - Malteser
4 Rus N´ Riv - Nova scotia duck tolli
Bedste opdrætsklasse - Dag 2 (Dommer Kitty Sjong)
Nr. Kennelnavn
1 Little Denmark - Dansk/Svensk gårdh
2 Vaskurs - Pharaoh hound
3 skyewalker's - Skye terrier
4 Azravi's - Greyhound
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Jochen Eberhardt)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0289 Bubbleton Feel The Spirit Puli, øvrige farver Steen Vonge 4640 Faxe
2 0253 Windcrest On The Move Shetland sheepdog Carin Åkesson Sverige
3 0691 Ob-La-Di's Speed Up Wendy Beagle Lone Hansen 4230 Skælskør
4 0400 Dellyy av Quantos Schæferhund,langstockh. m. underuld Sverre Caspersen Norge
Bedste veteran - Dag 2 (Dommer Jochen Eberhardt)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3530 Sea Leopard's Olathe Whippet Lærke Eifler 8832 Skals
2 2968 Surtsey's E-Eydis Islandsk fårehund Wilfred Olsen, Ulrikke Olsen 5750 Ringe
3 2770 Hopla Big Foot Bobo Irish softcoated wheaten terrier Annette Christensen 6000 Kolding
4 2088 Pa-Di Sinclair's Eternity Berner sennenhund Lasse Olsen 3390 Hundested
Gruppe 1 (Dommer Birgitte Schjøth)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0003 Lusati formula One`s Fox Welsh corgi pembroke Ingrid Höcky 4060 Kirke Såby
2 0114 Leading Angel's Esteemed Australian shepherd Toke Winther, Bitta Wöhliche, Naja Julie Baaring 3670 Veksø Sjælland
3 0292 Bubbleton Stjarna Puli, øvrige farver Steen Vonge 4640 Faxe
4 0166 Pahlex Dream Baby Collie Henriette Pahl 2980 Kokkedal
Gruppe 2 (Dommer Kresten Scheel)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2505 Ali Honey Dynasty Bullmastiff Mayanna J. Riis, Imran Durrani, Stig B. Pedersen 2700 Brønshøj
2 2312 Vi'Skaly's Harlem Shake Pyreneerhund Nina Danielsson Sverige
3 2490 Hafferlaffen Never say Never Shar pei Mette Krog Andersen 5370 Mesinge
4 2236 North-End Bordeauxs Batroc Dogue de bordeaux Kristine Schoubye 9900 Frederikshavn
Gruppe 3 (Dommer Mette Sørum)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2892 Shyloch Statement Kerry blue terrier Helge Kvivesen Norge
2 2930 Forlegd Zazzy-Severus Sealyham terrier Fredrik Åhs, Olga Katarzyna Forlicz Sverige
3 2840 Saliva's 3 Coins In The Fountain Cairn terrier Tine Mathari, Margit Mars 4000 Roskilde
4 2590 Nisyros American Dream Fox terrier,glathåret Tenna Grenaae 4690 Haslev
Gruppe 4 (Dommer Camilla Hübbe)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0406 Sundsdal's Dancing In The Dark Korthåret dværg gravhund Gitte Juul Sundsdal, Kent Sundsdal, Josefine Juul Sundsdal 4281 Gørlev
2 0446 Fam. Hofman's Mango Langhåret gravhund Lone Hofman 4100 Ringsted
3 0416 Nimik Rocker by Choise Korthåret gravhund Michael Allerup Nielsen 4600 Køge
4 0511 Toftekæret's Irma la Douce Ruhåret gravhund Poul Poulsen, Inger Lise Poulsen 4000 Roskilde
Gruppe 5 (Dommer Birte Scheel)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3044 Kimwitu's Zolotaya Basenji Therese Kindberg Sverige
2 2976 Victory's Flame Luxury Man Pomeranian Kjell Rune Røstberg Norge
3 3302 Minnlett's Xmas Joy Japansk spids Birgitte Ramskov Hardam 2000 Frederiksberg
4 3091 Piuk Chow Possesses Black Passion Chow chow Stine Hjelme 4160 Herlufmagle
Gruppe 6 (Dommer Thomas M. Hehir)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0720 Curias Ivanhoe it is Dalmatiner Karin Schulz, Charlotte Maag Jenvall 3300 Frederiksværk
2 0659 Ob-La-Di's Tristan of Stardust Beagle Pia Ahlen, Knud H. Pedersen 7100 Vejle
3 0560 Kangelani's Qadir Herman By Akili Rhodesian ridgeback Alexander Lund Norge
4 0621 Gucci Gloomy Clown Basset hound Ann Kristin Bratsberg Rygge Norge
Gruppe 7 (Dommer Hannele Jokisilta)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3342 Inspirations II Vino Fantastico Bracco italiano Hans Ole Stenbro Norge
2 3391 Wingmark's Cesar Korthåret hønsehund Bo Thorlin, Paula Sunebring Sverige
3 3430 Jagthyttens Hejmaxi Kleiner münsterländer Mona Storgaard 6731 Tjæreborg
4 3382 Weimaranus Sunrise Over Love Weimaraner, korthåret Joanna Stachura Polen
Gruppe 8 (Dommer Nina Karlsdotter)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0761 Holckenhus' Kingmaker Chesapeake bay retriever Gitte Mortensen, Bjarne Rønnow 4200 Slagelse
2 0789 Dutch Consolidation Songwriter Golden retriever Kirsten Laugesen 6630 Rødding
3 0938 Clumbus Etched In Ice Clumber spaniel Hans Peter Brohus, Randi Kristensen 9550 Mariager
4 1063 Moonstruck First Lady Flat coated retriever Gudrun Brunnström Sverige
Gruppe 9 (Dommer Birgitta Svarstad)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1075 Pitfour Pele Pudel, stor, brun/hvid/sort Mr Andrew & Mrs Debora Elrick Sverige
2 1770 Manticorns Enrico Griffon bruxellois Joakim Olsson Sverige
3 1591 Art Made Hollywood Frame Of Mind Shih tzu Linda Lindkvist Sverige
4 1176 Canmoy´s Boston Girlie Tour Boston terrier Mari Rämänen Finland
Gruppe 10 (Dommer Rudi Brandt)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3479 Amiyat Darth Vader Saluki Jan-Åke Hagforsen Sverige
2 3493 Oshanameh's Maybe Yes Maybe No Afghansk mynde Steen Vonge 4640 Faxe
3 3500 Jineau Off-Icer Whippet Lise-Lotte Knudsen, Leif Knudsen 9440 Aabybro
4 3546 Il Cagnolino Kenzo Italiensk mynde Susie Björch, Birthe Bjørch 5672 Broby
Utviklet av: