Tilbage

20 aug. 2017

Dansk Kennel Klub

International udstilling

Bornholm

Best in show (Dommer Hassi Assenmacher-Feyel)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0317 Ali Honey Dynasty Bullmastiff Mayanna J. Riis, Imran Durrani, Stig B. Pedersen 2700 Brønshøj
2 0920 Cabaka's Sweet Surrender Samojedhund Gitte Morell, Lasse Melgaard Burke, Janni Melgaard Burke 8722 Hedensted
3 1243 Galaksi I HAVE A DREAM Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Lotte Kristensen 4293 Dianalund
4 1326 Medoc Imagination Lhasa apso Anni og Steen Jensen 4300 Holbæk
Bedste baby - Dag 1 (Dommer Claudio De Giuliani)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0080 Sound Solution Just a Saga Old english sheepdog Henriette Trimarchi, Dortemarie Nielsen 2400 København Nv
2 0508 Blå Skuggans You Win Again Bedlington terrier Vivian Pilov 4862 Guldborg
3 1426 Cattivo's Aha Aha I Like It Fransk bulldog Anja Mortensen 2750 Ballerup
4 0285 Newetta's Tatooed As A Masterpiece Newfoundland Michele Utke Ramsing 4130 Viby Sjælland
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer Christine Rossier)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0867 Diamond Shen Te Chow Chow chow Mette Maj Lindorff 4190 Munke Bjergby
2 1102 Olympos Il Mio Babo Natale Bracco italiano John Finnich Pedersen, Ingrid Larsen 2970 Hørsholm
3 0022 Harregaard´s Blue Blobby Welsh corgi cardigan Mona Ager Harregaard 7500 Holstebro
4 0795 Alina's Kingo Shiba Katrine Larsen 4000 Roskilde
Bedste juniorhandling - Dag 1 (Dommer Leif Lehmann Jørgensen)
Nr. Kat. Navn By
1 1816 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 1814 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 1815 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 1812 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste avlsklasse - Dag 1 (Dommer Svend Erik Løvenkjær)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1808 Magic Colour Cyber Babe Whippet Jeannette Lindblad Sverige
2 1018 Gold Line's Global Dark Horse Beagle Annette Pedersen 4000 Roskilde
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer Helge Kvivesen)
Nr. Kennelnavn
1 Coton CPH's - Coton de tulear
2 skyewalker's - Skye terrier
3 Gold Line - Beagle
4 Leading Angel's - Australian shephe
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Hassi Assenmacher-Feyel)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1326 Medoc Imagination Lhasa apso Anni og Steen Jensen 4300 Holbæk
2 0243 Sennetta's Columbo Berner sennenhund Nicole Hecksher Olsen 2840 Holte
3 0812 Surtsey's E-Eydis Islandsk fårehund Wilfred Olsen, Ulrikke Olsen 5750 Ringe
4 0993 Gold Line's Global Dark Horse Beagle Annette Pedersen 4000 Roskilde
Gruppe 1 (Dommer Kim Vigsø Nielsen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0151 Leading Angel's Zen Master Australian shepherd Bitta Wöhliche, Gitte Westen Breaum 3670 Veksø Sjælland
2 0121 La-Min-So's Ladies Knight Shetland sheepdog Vera Schjølberg Norge
3 0037 Faarup Mitzie Welsh corgi cardigan Erik Faarup, Ilse Faarup 8660 Skanderborg
4 0067 Bubbleton Stjarna Puli, øvrige farver Steen Vonge 4640 Faxe
Gruppe 2 (Dommer Svein Helgesen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0317 Ali Honey Dynasty Bullmastiff Mayanna J. Riis, Imran Durrani, Stig B. Pedersen 2700 Brønshøj
2 0243 Sennetta's Columbo Berner sennenhund Nicole Hecksher Olsen 2840 Holte
3 0313 Epic Elliot v. Tani Kazari Affenpinscher Lone Lindbaum 2630 Taastrup
4 0357 Spirit Of Moria's Balrog Tysk pinscher Iselin Larsen Norge
Gruppe 3 (Dommer Anne Klaas)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0498 Kajsenborg's Special Offer Lakeland terrier Tenna Grenaae, Helle Grenaae 4690 Haslev
2 0538 Angelic Staff Lap of Luxury Staffordshire bull terrier Camilla Millis Christiansen, Kenneth Nørager 2840 Holte
3 0504 Skyewalker's Made In Italy Skye terrier Tina Toft Bergstrøm 6818 Årre
4 0621 Declan`s Globetrotter Yorkshire terrier Markku Toivanen Finland
Gruppe 4 (Dommer Hans Van Den Berg)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0756 E Se Domani del Lago Prile Ruhåret dværg gravhund Christina & Klas Åkerlindh Sverige
2 9000 Rågsvedens Råka Langhåret dværg gravhund Mikael Molin Sverige
3 0719 Nimik Rocker by Choise Korthåret gravhund Michael Allerup Nielsen 4600 Køge
4 0712 Energy Elegance Eros Ramazzotti Korthåret dværg gravhund Satu Eloranta Finland
Gruppe 5 (Dommer Jørgen Hindse)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0920 Cabaka's Sweet Surrender Samojedhund Gitte Morell, Lasse Melgaard Burke, Janni Melgaard Burke 8722 Hedensted
2 0803 Surtsey's S-Skolli Islandsk fårehund Wilfred Olsen, Ulrikke Olsen 5750 Ringe
3 0933 Juneau's Golden Dream Alaskan malamute Marianne Neldeberg, Flemming Neldeberg 4050 Skibby
4 0836 Katchinas Piece Of Heaven Pomeranian Irlin Elleri Norge
Gruppe 6 (Dommer Leni Finne)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1083 Juani Aisha Jelani Rhodesian ridgeback Dorthe Kristensen 6800 Varde
2 1066 Solbo's Linette Dalmatiner jennie odhlin Sverige
3 1000 Sweet Courage Aphrodite Beagle Per Hergott Petersen 6800 Varde
4 1077 Matine de l'Ouari de Combescure Porcelaine Michael Allerup Nielsen 4600 Køge
Gruppe 7 (Dommer Diane Stewart-Ritchie)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1114 Frinan Entertaining Coppers Irsk setter Camilla Östman Sverige
2 1097 Berggreen Stabyhoun Jan Kofoed Johansen, Kitt Blomgaard Johansen 4000 Roskilde
3 1104 Olympos Il Mio Nuovo Carnevale Bracco italiano John Finnich Pedersen 2970 Hørsholm
4 1094 Falkereden's Hr. Railton Spinone Tina Andersen, Niels Rasmussen 5683 Haarby
Gruppe 8 (Dommer Wera Hübenthal)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1243 Galaksi I HAVE A DREAM Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Lotte Kristensen 4293 Dianalund
2 1181 Dewmist Dawson Creek Golden retriever Annica Rydell Sverige
3 1284 Sennendoa's Fagus De Kooi Hollandsk kooikerhondje Charlotte Schulz Kristensen 3320 Skævinge
4 1306 Tollergrenda's X-Mas Winther Dream Nova scotia duck tolling retriever Christine Høiden Norge
Gruppe 9 (Dommer E. Senashenko)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1326 Medoc Imagination Lhasa apso Anni og Steen Jensen 4300 Holbæk
2 1521 Tjelland's Jerry-Lee Bichon havanais Inger-Marie Eliassen Norge
3 1633 Rosine Vivevanette Phalene Ann-Kristin Lindgren Sverige
4 1349 Lions of Denmark Key to the Castle Löwchen Isabella Olsen 9370 Hals
Gruppe 10 (Dommer Peter Harsanyi)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1803 Magic Colour Cosmo Chanel Whippet Jeannette Lindblad Sverige
2 1757 Eikica Una Unica Irsk ulvehund Hanne Eikica Böckhaus 4894 Øster Ulslev
3 1735 Sylvan Elance Summerlane Spellbound Borzoi Lena Hamel Sverige
4 1746 Estet Classic White Amber Greyhound Satu Kankainen, Jarmo Kankainen Finland
Utviklet av: