Tilbage

19 aug. 2017

Dansk Kennel Klub

International udstilling

Bornholm

Best in show (Dommer Svend Erik Løvenkjær)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0444 Ali Honey Dynasty Bullmastiff Mayanna J. Riis, Imran Durrani, Stig B. Pedersen 2700 Brønshøj
2 1392 Chic Choix Parti Celebris Lhasa apso Pi Rasmussen 4800 Nykøbing F
3 0799 Cabaka's Sweet Surrender Samojedhund Gitte Morell, Lasse Melgaard Burke, Janni Melgaard Burke 8722 Hedensted
4 0719 Energy Elegance Eros Ramazzotti Korthåret dværg gravhund Satu Eloranta Finland
Bedste baby - Dag 1 (Dommer E. Senashenko)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0622 Blå Skuggans You Win Again Bedlington terrier Vivian Pilov 4862 Guldborg
2 0981 Ob-La-Di's From Russia With Gold Beagle Morten Roslyng Johansson 4180 Sorø
3 0264 Newetta's Tatooed As A Masterpiece Newfoundland Michele Utke Ramsing 4130 Viby Sjælland
4 0325 U-Turns U R Number Fourty-Three Engelsk bulldog Maj-Britt Gimbel 4700 Næstved
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer Diane Stewart-Ritchie)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0817 Diamond Shen Te Chow Chow chow Mette Maj Lindorff 4190 Munke Bjergby
2 1105 Olympos Il Mio Babo Natale Bracco italiano John Finnich Pedersen, Ingrid Larsen 2970 Hørsholm
3 0658 Whistlewood's You Are The One Jack russell terrier Elisabeth Strömberg Sverige
4 0267 Newf-Bear's Beat The Best-BOB Newfoundland Helle Sinclair, Hans Peter Sinclair 8585 Glesborg
Bedste juniorhandling - Dag 1 (Dommer Michael West Kehler)
Nr. Kat. Navn By
1 1837 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 1838 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 1831 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 1833 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste avlsklasse - Dag 1 (Dommer Anne Klaas)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1828 Magic Colour Cyber Babe Whippet Jeannette Lindblad Sverige
2 1026 Gold Line's Global Dark Horse Beagle Annette Pedersen 4000 Roskilde
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer Claudio De Giuliani)
Nr. Kennelnavn
1 Leading Angel's - Australian shephe
2 Gold Line - Beagle
3 Spirit Of Moria - Tysk pinscher
4 skyewalker's - Skye terrier
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Svend Erik Løvenkjær)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1401 Medoc Imagination Lhasa apso Anni og Steen Jensen 4300 Holbæk
2 0815 Surtsey's E-Eydis Islandsk fårehund Wilfred Olsen, Ulrikke Olsen 5750 Ringe
3 1001 Gold Line's Global Dark Horse Beagle Annette Pedersen 4000 Roskilde
4 1232 Don's Three Strange Loves Welsh springer spaniel Andreas Forslund , Peter Johansson Sverige
Gruppe 1 (Dommer K. V. Gilliland)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0171 Brinkley Will I Am Old english sheepdog Dortemarie Nielsen, Torben Nielsen 2730 Herlev
2 0011 La-Min-So's Ladies Knight Shetland sheepdog Vera Schjølberg Norge
3 0032 Leading Angel's Esteemed Australian shepherd Toke Winther, Bitta Wöhliche, Naja Julie Baaring 3670 Veksø Sjælland
4 0161 La-Faja's Mindfullnes Bearded collie Line Haugen Norge
Gruppe 2 (Dommer Christine Rossier)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0444 Ali Honey Dynasty Bullmastiff Mayanna J. Riis, Imran Durrani, Stig B. Pedersen 2700 Brønshøj
2 0311 Epic Elliot v. Tani Kazari Affenpinscher Lone Lindbaum 2630 Taastrup
3 0360 Smalltall's Gentle Touch Grand danois, gul/tigret Wenche Elgesem Norge
4 0334 Valby Bulldogs Holly Copenhagengirl Engelsk bulldog Kim Kjær 2650 Hvidovre
Gruppe 3 (Dommer Falk-Ruediger Siewert)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0556 Angelic Staff Lap of Luxury Staffordshire bull terrier Camilla Millis Christiansen, Kenneth Nørager 2840 Holte
2 0637 Nicla Zeta Juno Azumi Skotsk terrier Jane Juel Hansen 3660 Stenløse
3 0632 Kajsenborg's Special Offer Lakeland terrier Tenna Grenaae, Helle Grenaae 4690 Haslev
4 0579 Cale Hill's Dont Mess With Me Cairn terrier Katrine Belahcene 8830 Tjele
Gruppe 4 (Dommer Erwin Deutscher)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0719 Energy Elegance Eros Ramazzotti Korthåret dværg gravhund Satu Eloranta Finland
2 0760 Lamark Rover Ruhåret dværg gravhund Markku Lampero Finland
3 0746 Fam. Hofman's Mango Langhåret gravhund Lone Hofman 4100 Ringsted
4 0725 Nimik Rocker by Choise Korthåret gravhund Michael Allerup Nielsen 4600 Køge
Gruppe 5 (Dommer Hassi Assenmacher-Feyel)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0799 Cabaka's Sweet Surrender Samojedhund Gitte Morell, Lasse Melgaard Burke, Janni Melgaard Burke 8722 Hedensted
2 0895 Vaskurs Roman Pearce Qiwision Pharaoh hound Sonja Tørres Norge
3 0809 Surtsey's P-Poki Islandsk fårehund Randi Johansen 5800 Nyborg
4 0974 Kuukai Go Etchuu Akanesou Shiba Helle Röschard 7182 Bredsten
Gruppe 6 (Dommer Diane Stewart-Ritchie)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1101 Solbo's Linette Dalmatiner jennie odhlin Sverige
2 1045 Whistlewood's Six Shooter Basset fauve de bretagne Elisabeth Strömberg Sverige
3 1087 CloseToYou Basset hound David Johannes Øbro-Hansen 7620 Lemvig
4 0999 Dynamic Flyer's Posh Teddy Beagle Britt Neumann Sverige
Gruppe 7 (Dommer J. Schepers)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1116 Hot Sensation's Fair 'n'square Irsk setter Catherine gauffin Sverige
2 1102 Oliver at Stargang Engelsk pointer Simon Christensen 3700 Rønne
3 1134 Acko Kleiner münsterländer Ejnar Bro Brandt 6851 Janderup Vestj
4 1158 Halston Get On My Feet Weimaraner, korthåret Agnes Nacsa Sverige
Gruppe 8 (Dommer Leni Finne)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1308 Santonja Mister Majestic Cao de agua portugues Stina Elveberg Sverige
2 1321 Art-Wave's Pop A Top Again Engelsk springer spaniel Eva-Marie Bergstrand, Jens Karlsson Sverige
3 1177 Galaksi I HAVE A DREAM Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Lotte Kristensen 4293 Dianalund
4 1166 Cockergold ALL ABOUT ATTITUDE Engelsk cocker spaniel Lotte Kristensen 4293 Dianalund
Gruppe 9 (Dommer Hanne Laine Jensen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1392 Chic Choix Parti Celebris Lhasa apso Pi Rasmussen 4800 Nykøbing F
2 1374 Chien Feerique's Dare To Be Me Chinese crested/powder puff Klaudia Basaraba Sverige
3 1455 Coton CPH´s Dream On Baby Coton de tulear Jacqueline Dunkel Tyskland
4 1603 Vätten`s Mid`Night Pudel, stor, brun/hvid/sort Lillian Høgsberg Kjeldgaard Renaldi, Ronni Renaldi 7160 Tørring
Gruppe 10 (Dommer Tapio Eerola)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1760 Eikica Silky Sweetness Greyhound Hanne Eikica Böckhaus 4894 Øster Ulslev
2 1813 Magic Colour Sheldons Amy Fowler Whippet Annette Andersson Sverige
3 1754 Marelden's Boscjanka Janina Borzoi Helene Hedman Sverige
4 1783 Eikica Una Unica Irsk ulvehund Hanne Eikica Böckhaus 4894 Øster Ulslev
Utviklet av: