Tilbage

11 jun. 2017

Dansk Kennel Klub

International udstilling

Vejen

Best in show (Dommer Rony Doedijns)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1307 Piuk Chow Possesses Black Passion Chow chow Stine Hjelme 4160 Herlufmagle
2 0204 Leading Angel's Zen Master Australian shepherd Bitta Wöhliche, Gitte Westen Breaum 3670 Veksø Sjælland
3 1494 Olympos Il Mio Nuovo Carnevale Bracco italiano John Finnich Pedersen 2970 Hørsholm
4 0988 Sundsdal's Forrest Gump Korthåret dværg gravhund Gitte Juul Sundsdal, Kent Sundsdal, Josefine Juul Sundsdal 4281 Gørlev
Bedste baby - Dag 1 (Dommer )
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1429 Saimon´s Praide Hypnotic Rhodesian ridgeback Caroline Larsen 2980 Kokkedal
2 1120 Lapinkaunis Porthos Finsk lapphund Brian Binnerup, Emma Brunsgaard Binnerup 8462 Harlev J
3 0713 Frølund's Newfhome Boas Newfoundland Heidi Frølund, Mogens Frølund, Boanna Stig Frølund 7600 Struer
4 1829 Dauløkke's O´Meyer Fransk bulldog Tove Rasmussen 5471 Søndersø
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer )
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1103 Cabaka's Just A Dream Samojedhund Gitte Morell, Lasse Melgaard Burke 8722 Hedensted
2 1492 Olympos Il Mio Babo Natale Bracco italiano John Finnich Pedersen, Ingrid Larsen 2970 Hørsholm
3 1474 Oliver At Stargang Engelsk pointer Simon Christensen 3700 Rønne
4 0721 Mount Pearl's Luscious Lemonade Newfoundland Sabine,Peter,Gianna Niemann Tyskland
Bedste juniorhandling - Dag 1 (Dommer )
Nr. Kat. Navn By
1 2371 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 2359 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 2368 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 2377 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste avlsklasse - Dag 1 (Dommer )
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0430 The King and I Prince Arthur Grand danois, gul/tigret Maibritt Larsen, Belinda Nielsen 7200 Grindsted
2 1416 Gold Line's Global Dark Horse Beagle Annette Pedersen 4000 Roskilde
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer )
Nr. Kennelnavn
1 Av Quantos - Schæferhund,stockhåret
2 skyewalker's - Skye terrier
3 Blaaholms - Grand danois
4 Harthin's - Berner sennenhund
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Rony Doedijns)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0205 Leading Angel's Esteemed Australian shepherd Toke Winther, Bitta Wöhliche, Naja Julie Baaring 3670 Veksø Sjælland
2 1933 Medoc Imagination Lhasa apso Anni og Steen Jensen 4300 Holbæk
3 0152 Shetlanas Fawn Fighter Thasts Me Bearded collie Jimmi Patrich Nielsen 7323 Give
4 0056 Bubbleton Feel The Spirit Puli, øvrige farver Steen Vonge 4640 Faxe
Gruppe 1 (Dommer Hans Erik Pedersen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0204 Leading Angel's Zen Master Australian shepherd Bitta Wöhliche, Gitte Westen Breaum 3670 Veksø Sjælland
2 0133 Andvol Iolanta Welsh corgi pembroke Elena Melnikova Rusland
3 0051 Hungary White Puli Doki Puli, hvid Bodil Rüsz, Ven Grasso 9230 Svenstrup J
4 0088 Fanica Tinka Tulipa Schapendoes Inge Bysted 7000 Fredericia
Gruppe 2 (Dommer Birgit Seloy)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0421 Blaaholms Romance Grand danois, gul/tigret Camilla Staunskjær Birk, Tove Staunskjær 3230 Græsted
2 0749 Fagergårds Chantel Newfoundland Sabina Holm Weber 5450 Otterup
3 0578 Unicus di Re Manfredi Cane corso italiano Emelie Claeskens Belgien
4 0270 Siverholm`s Carla Broholmer Mia Følbæk, Dines Holm 6650 Brørup
Gruppe 3 (Dommer Rajic Branislav)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0867 Copperstone Lady's Evening Gown Norwich terrier Marianne Isaksen Norge
2 0831 L'End Show Mavis Spotless Choice Bedlington terrier Vivian Pilov 4862 Guldborg
3 0879 Skyewalker's No More Tears Skye terrier Tina Toft Bergstrøm 6818 Årre
4 0812 Art Direkt Airedale Bodyguard Airedale terrier Åke Sandin Sverige
Gruppe 4 (Dommer Hanne Laine Jensen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0988 Sundsdal's Forrest Gump Korthåret dværg gravhund Gitte Juul Sundsdal, Kent Sundsdal, Josefine Juul Sundsdal 4281 Gørlev
2 1023 Kung Karls Ralph Lauren Langhåret dværg gravhund Lone Driberg, Claudia Parnas 2670 Greve
3 0992 Buevang Valentin Korthåret gravhund Johanne Andreasen, Leif Andreasen 8700 Horsens
4 1037 Fam. Hofman's Mango Langhåret gravhund Lone Hofman 4100 Ringsted
Gruppe 5 (Dommer Kirsi Honkanen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1307 Piuk Chow Possesses Black Passion Chow chow Stine Hjelme 4160 Herlufmagle
2 1110 Cabaka's Sweet Surrender Samojedhund Gitte Morell, Lasse Melgaard Burke, Janni Melgaard Burke 8722 Hedensted
3 1260 Senseo The World Is Not Enough American akita Anders Johansen, Heidi Thomsen 3080 Tikøb
4 1083 Zaltana Champagne Mohito Siberian husky Bente Anderden Norge
Gruppe 6 (Dommer Gunnar Nymann)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1383 Dynamic Flyer's Posh Teddy Beagle Britt Neumann Sverige
2 1453 Skvå Luxury Item Dalmatiner Thomas Frandsen 6100 Haderslev
3 1346 Swede Sun's Bertil Basset hound Marcus Nordlund Sverige
4 1427 Horpyna El-halem Polsk støver Eva & Trond Yssen, Michal Szynszecki Norge
Gruppe 7 (Dommer Wenche Eikeseth)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1494 Olympos Il Mio Nuovo Carnevale Bracco italiano John Finnich Pedersen 2970 Hørsholm
2 1533 Lille Skovbo's Gilbert Ruhåret hønsehund Morten Kaas Jespersen 4653 Karise
3 1499 Indra Theogonia Black Spinone Rita Jokinen 8230 Åbyhøj
4 1515 Charletan's Joker Gammel dansk hønsehund Rene Haagen 4490 Jerslev Sjælland
Gruppe 8 (Dommer Erling Kjær Pedersen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1563 Galaksi I HAVE A DREAM Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Lotte Kristensen 4293 Dianalund
2 1622 Sieger's Show Me The Money Honey Engelsk springer spaniel Kaj Bauer Madsen 8800 Viborg
3 1578 Cockergold ALL ABOUT ATTITUDE Engelsk cocker spaniel Lotte Kristensen 4293 Dianalund
4 1792 Tanishtagh Dancing in the Rain Golden retriever Simone Studer, Guido Studer Tyskland
Gruppe 9 (Dommer Ramuné Kazlauskaite)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1969 Tangetoppen's Never Been Kissed Mops Mona Paulsen Norge
2 1880 Linus Del Viale Dei Platani Bolognese Johanna Norrlid Sverige
3 1865 Mad House Pétité Nitouché Fransk bulldog Dorthe Gertsen 9293 Kongerslev
4 2258 Expana's Lucky Man Malteser Manon W. Lauritsen, Pongkrit Yaprom 4683 Rønnede
Gruppe 10 (Dommer Luis Pinto Teixeira)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2293 Frontrunner's Italian Desire Whippet Mette Blach 8543 Hornslet
2 2320 Beauty Of Sicilia Valentino Italiensk mynde Daniela Meguet Ungarn
3 2355 Oshanameh's Maybe Yes Maybe No Afghansk mynde Steen Vonge 4640 Faxe
4 2311 Brimwulf's Anadune Rammas Irsk ulvehund Erling Birk 7480 Vildbjerg
Utviklet av: