Tilbage

11 feb. 2017

Dansk Kennel Klub

International udstilling

Fredericia

Best in show (Dommer Annette Bystrup)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1079 Galaksi I HAVE A DREAM Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Ruth Henny Kristensen 4293 Dianalund
2 2589 Whispering Love's Mr Sexy Face Shih tzu Maria Højlund Jørgensen
3 1506 Ali Honey Dynasty Bullmastiff Mayanna J. Riis, Imran Durrani, Stig B. Pedersen 2700 Brønshøj
4 0948 Cabaka's Everything I Do Samojedhund Gitte Morell, Nana Maibøll Qvist 3400 Hillerød
Bedste baby - Dag 1 (Dommer Birgitta Svarstad)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0928 Cabaka's Let It Be Samojedhund Gitte Morell, Kim Jensen 8340 Malling
2 1116 Perchwater Queen Of Dreams Engelsk cocker spaniel Frida Ankerson Sverige
3 1353 Windmeister's Heavenly Holiday Whippet Vibeke Ellesøe 9900 Frederikshavn
4 0895 Mittelbymittel Dixie Lee Mittelspitz, orange/ulvegrå/andre farver Laila Kruse Marcussen 4070 Kirke Hyllinge
Bedste baby - Dag 2 (Dommer Marie K. Due Petersen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 3014 Buus ´Gelong Tibetansk spaniel Lisbeth Buus Jørgensen 7620 Lemvig
2 2420 Chesterhope Orange is T new black Engelsk pointer Ttenna Bihlet 4690 Haslev
3 2238 RedCorner´s Francis Flawless Flyer Basset hound Susanne Slot, Carsten Christoffer Petersen 7500 Holstebro
4 1663 Kaimon Gerheil Earth Wind & Fire Berner sennenhund Nicole Hecksher Olsen 2840 Holte
Bedste hvalp - Dag 1 (Dommer Hilkka Salohalla)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0498 Jay's Joy's James Bond Cairn terrier Camilla Jay 4736 Karrebæksminde
2 0277 Røndesminde's Dexter Schipperke D.N. Lænø 8560 Kolind
3 0978 Kiaraz Design's Like A Butterfly American akita Julie Jensby 5540 Ullerslev
4 0290 Si-Si's Red Hot Chili Collie Poul Freudenthal 8541 Skødstrup
Bedste hvalp - Dag 2 (Dommer John J Walsh)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2573 Scirocco's Touch Of Pride-N-Joy Shih tzu Annegrete Maldal, Frank Maldal 4030 Tune
2 1936 Hafferlaffen Mississippi Punch Shar pei Mette Krog Andersen 5370 Mesinge
3 1867 Torres von den Black Diamond Dværgschnauzer, sort Rosita Plyming Sverige
4 2919 Ryacinthe Maison De Princepaute Fransk bulldog H.B.H Vos Holland
Bedste juniorhandling - Dag 1 (Dommer Vibe Marie Borregaard Madsen)
Nr. Kat. Navn By
1 1482 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 1471 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 1480 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 1477 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste juniorhandling - Dag 2 (Dommer Carsten Birk)
Nr. Kat. Navn By
1 3121 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
2 3125 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
3 3127 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
4 1468 Juniorhandleren ønsker ikke sit navn offentliggjort
Bedste avlsklasse - Dag 2 (Dommer Svein E. Bjørnes)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2119 The King and I Prince Arthur Grand danois, gul/tigret Maibritt Larsen, Belinda Nielsen 7200 Grindsted
2 2219 Gold Line's Global Dark Horse Beagle Annette Pedersen 4000 Roskilde
Bedste opdrætsklasse - Dag 1 (Dommer Jessie Borregaard Madsen)
Nr. Kennelnavn
1 Vaskurs - Pharaoh hound
2 Leading Angel's - Australian shephe
3 Surtsey's - Islandsk fårehund
4 skyewalker's - Skye terrier
Bedste opdrætsklasse - Dag 2 (Dommer Jan Sonne-Schmidt)
Nr. Kennelnavn
1 Blaaholms - Grand danois
2 Little Denmark - Dansk/Svensk gårdh
3 Harthin's - Berner sennenhund
4 Ob-La-Di's - Beagle
Bedste veteran - Dag 1 (Dommer Annette Bystrup)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0229 Leading Angel's Esteemed Australian shepherd Toke Winther, Bitta Wöhliche, Naja Julie Baaring 3670 Veksø Sjælland
2 0201 Yeza av Quantos Schæferhund, stockhåret Tor Johansen Norge
3 0778 Kersins Dúna Islandsk fårehund Nete Trorup 4000 Roskilde
4 0942 Cabaka's Robbie of Cool Cat Samojedhund Gitte Morell, Nana Maibøll Qvist 3400 Hillerød
Bedste veteran - Dag 2 (Dommer Annette Bystrup)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2507 Troppola Next Generation Mops Zita Ahlehoff, Per Ahlehoff, Sandie Ahlehoff 2680 Solrød Strand
2 2441 Dubliner Mac Adamia Irsk setter Nana Strüwing, Camilla Strüwing 3460 Birkerød
3 1832 Qashiwas Casino Royal Newfoundland Michele Utke Ramsing 4130 Viby Sjælland
4 2364 Spotty Buddy Mon Chéri Dalmatiner Tenna Johansen 6600 Vejen
Gruppe 1 (Dommer Gunilla Skallman)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0271 Bubbleton Told You So Puli, øvrige farver Jesper Ravn, Klaus Andersen 4690 Haslev
2 0069 Andvol Marshal Welsh corgi pembroke Rita Tilley Wilberg Norge
3 0198 Babzy Av Quantos Schæferhund, stockhåret Tor Johansen Norge
4 0140 Edglonian Sweet Dreams Shetland sheepdog Johnny Andersson Sverige
Gruppe 2 (Dommer Saija Juutilainen)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1506 Ali Honey Dynasty Bullmastiff Mayanna J. Riis, Imran Durrani, Stig B. Pedersen 2700 Brønshøj
2 2054 Namupalan Bling Smack Chap Leonberger Jessika Junehall Sverige
3 2111 Blaaholms Romance Grand danois, gul/tigret Camilla Staunskjær Birk, Tove Staunskjær 3230 Græsted
4 1828 Cannon Bear's Nobody's Man Newfoundland Henning Plassmann 4450 Jyderup
Gruppe 3 (Dommer V.M. Soleckyj Szpunar)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0530 Tribuns Jelly Bean Cairn terrier Ewa Söderwall, Louise Dufwa Sverige
2 0491 Keepsake's Timtara Pure Bliss Irish softcoated wheaten terrier Ulrike Rudolph Sverige
3 0354 Red Wire Point Of View Irsk terrier Birgitta Sköld, Arne Sköld Sverige
4 0369 Kajsenborg's Dirty Secret Jack russell terrier Tenna Grenaae 4690 Haslev
Gruppe 4 (Dommer Leif Ragnar Hjorth)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0654 Sørils Oc-Lamborghini Ruhåret miniature gravhund Eva A-W og Rolf Ellingsen Norge
2 0672 Ygeia Adorado Korthåret miniature gravhund Lotte Jørgensen 3230 Græsted
3 0623 Wervest's Henny Ruhåret dværg gravhund Line Haakonsen Norge
4 0699 Fam. Hofman's Mango Langhåret gravhund Lone Hofman 4100 Ringsted
Gruppe 5 (Dommer Tapio Eerola)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 0948 Cabaka's Everything I Do Samojedhund Gitte Morell, Nana Maibøll Qvist 3400 Hillerød
2 0996 Vashurs Gisela Harabo Qiwidotter Pharaoh hound Jenny Hall Sverige
3 1028 Piuk Chow Paradise A Place On Earth Chow chow Michael Lunau, Susanne Kildegaard Lunau 4262 Sandved
4 0741 Euro'Jou Capaya Eurasier Tine Greiffenberg 4490 Jerslev Sjælland
Gruppe 6 (Dommer Eli-Marie Klepp)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2323 Happy New Year Hazba Bayersk bjergschweisshund Jeanette Spångberg, Lennart Högberg Sverige
2 2277 CloseToYou Basset hound David Johannes Øbro-Hansen 7620 Lemvig
3 2363 Bell-A-Mir's Honolulu Hotshot Dalmatiner Pia Sevelsted Jensen 7100 Vejle
4 2331 Spåra Hannoveransk schweisshund Carina Olsson, Stefan Olsson Sverige
Gruppe 7 (Dommer Horst Kliebenstein)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2435 Silvanus Tiziano -Tullio Engelsk setter Thomas Hoerig Tyskland
2 2445 Jagthyttens Heiko Kleiner münsterländer Mogens Halkjær Pedersen, Pia Kristiansen 6857 Blåvand
3 2370 Jaeger Theogonia Black Spinone Anette Bach Schmidt 6740 Bramming
4 2438 Hot Sensation's Sherry Cobbler Irsk setter Kicki Petersson Sverige
Gruppe 8 (Dommer Hans Almgren)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1079 Galaksi I HAVE A DREAM Amerikansk cocker spaniel Michael Kristensen, Ruth Henny Kristensen 4293 Dianalund
2 1192 Boss In Motion De Ria Vela Golden retriever Laila Ager 6990 Ulfborg
3 1089 Clumbus Etched In Ice Clumber spaniel Hans Peter Brohus, Randi Kristensen 9550 Mariager
4 1289 Mementos Eugene Labrador retriever Torunn Sørbye, Liv Snoen Norge
Gruppe 9 (Dommer Irina Poletaeva)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 2589 Whispering Love's Mr Sexy Face Shih tzu Maria Højlund Jørgensen
2 2747 Expana's Lucky Man Malteser Manon W. Lauritsen, Pongkrit Yaprom 4683 Rønnede
3 3009 Perle Papillon Marianne Hansen 4690 Haslev
4 3056 Bebella's Nightwish Pudel, dværg, brun/hvid/sort Birgitte Christensen 3230 Græsted
Gruppe 10 (Dommer Liliane De Ridder-Onghena)
Nr. Kat. Navn Race Ejer
1 1430 Brimwulf's Anadune Rammas Irsk ulvehund Erling Birk 7480 Vildbjerg
2 1458 Joyofdabka Djaal Lhilal Saluki Carina Drätting Sverige
3 1400 Frontrunner's Universe Love Whippet Vibeke Ellesøe 9900 Frederikshavn
4 1445 Jemma des Princes de Minos Italiensk mynde Anne Ljouba Pedersen 6830 Nørre Nebel
Utviklet av: