Prøveresultater



Sortering
Udskriftsvenlig version i PDF
Dato Arrangør/Tilmeld.adr Refnr/Type/Sted Dommere Resultater
01.08.2020
01.08.2020
Newfoundlandklubben I Danmark
Vandgruppe Fyn

 
75-20004
Vandprøve (new Foundland)
Davinde



Resultater
01.08.2020
01.08.2020
Dansk Kennel Klub
Jørgen Metzdorff

 
jorgen@metzdorff.net
87-20035
Mentalbeskrivelse
Gjern
Tilmelding og kontakt:
Jørgen metzdorff
jorgen@metzdorff.net


Resultater
01.08.2020
01.08.2020
Sydkystens Hundeskole
Paul Lysholdt
Fuglesangsvej 21
2680  Solrød Strand
pl@lysh.dk
17-20038
Rally Lydighed
Osted skole / Udendørs
Prøven tæller til ÅH
Dommere: Conni Hansen (C,S,E), Anita Jakobsson (B,J,Ø)


Resultater
01.08.2020
01.08.2020
Sydkystens Hundeskole
Paul Lysholdt
Fuglesangsvej 21
2680  Solrød Strand
pl@lysh.dk
17-20048
Rally Lydighed
Osted skole - AFLYST
NORDISK KLASSE
Dommer: Amanda Jakobsson


Resultater
01.08.2020
01.08.2020
Specialklubben For Belgiske Hyrdehu
Per Safft
Strandvejen 175
3700  Rønne
80-20064
Brugshundeprøve
Sdr. Landevej 1B , 3700 Rønne



Resultater
01.08.2020
01.08.2020
Danmarks Jægerforbund
Mødested: Stenlille Jagtforening
Plantagevej 1 c Døjringe
4180  Sorø
kennelfredensvejs@privat.dk
57-20011
Jægerforbundets Udvidet Apporteringsprøve
STENLILLE
Mødetid kl. 8.30
PL: Arne Nielsen, 57 80 50 82/24 69 08 19
Der kan købes forplejning hele dagen.


Resultater
01.08.2020
01.08.2020
Danmarks Jægerforbund
Mødested: Stenlille Jagtforening
Plantagevej 1 c Døjringe
4180  Sorø
Sorø
08-20015
S J D Apporteringsprøve
STENLILLE
Mødetid: kl. 8.30
PL: Arne Nielsen, 57 80 50 82/24 69 08 19
Der kan købes forplejning hele dagen.


Resultater
01.08.2020
01.08.2020
Dansk Gordon Setter Klub
Prøveleder: Allan Bak

 
allanbak@cool.dk
08-20041
S J D Apporteringsprøve
Rødhus Klit Camping
Alle racer er velkomne til at deltage.
På prøven afgøres klubmesterskaberne/Bedste hund for DGSK, DISK og ESK.
Alle spørgsmål besvares af prøveleder Allan Bak : allanbak@cool.dk


Resultater
01.08.2020
01.08.2020
Dansk Ruhår Klub
Peter Jensen

 
peter@egemosens.dk
34-20044
Schweissprøve
Gludsted Plantage



Katalog
Resultater
01.08.2020
01.08.2020
Dansk Pointer Klub
Mødested: Højbjerggårdsvej 61

4683  Rønnede
pduens@gmail.con
08-20058
S J D Apporteringsprøve
SJÆLLAND
Mødetid: 10:00
PL. Peter Due
Tlf.: 2680 1146
Dommer: Bjarne Kleis


Resultater
01.08.2020
01.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20013
Retrievere Workingtest
Fyn
WT for alle klasser
Dommere: Jan Laursen (O), (elev Niels Henrik Hansen)Fin Mikkelsen, Peder Riemenschneider, Poul Erik Hansen, Gert W. Knudsen (elev Uffe Christensen)


Resultater
01.08.2020
01.08.2020
Danmarks Jægerforbund
Mødested: Skørping Jagtforening
Gerdingvej 52
9520  Skørping
danvestergaard@hotmail.com
34-20109
Schweissprøve
SKØRPING
Mødetid kl. 8.00
PL: Dan S. Vestergaard, tlf. 30 63 39 56
Max antal hunde: 2 hold
3t/400m; 20t/400m; 20t/1000m; 40t/1000m


Katalog
Resultater
01.08.2020
01.08.2020
SJD - Stående Jagthunde Danmark
Slæb- og apporteringsprøve
Mødested: Klim Strand Camping Havvejen 167
9690  Fjerritslev
gd@aarsegnens.dk
54-20006
S J D Slæb & Apporteringsprøve
KLIM
SLÆB- OG APPORTERINGSPRØVE

Mødetid: kl 9.00
PL: Gunnar Dahl, mobil: 28306020
Terrænansvarlig: Flemming Jensen, Løgstør, mobil: 41184544


Katalog
Resultater
02.08.2020
02.08.2020
Dansk Münsterländer Klub
Mona Storgaard
Karl Jensens Vej 16
6731  Tjæreborg
jagtlysten@gmail.com
08-20057
S J D Apporteringsprøve
Mådevej 113, 6700
Maks. 12 hunde Münsterländer har fortrinsret.
Mødested og tid: kl. 11.00 på mødevej 113, 6700 Esbjerg ? Esbjerg Jagthundeklub.


Resultater
02.08.2020
02.08.2020
Specialklubben For Belgiske Hyrdehu
Charlotte Nørregaard

 
n.charlotte@live.dk
10-20058
Lydighed
St. Heddinge
Dommer: Marianne Jensen
PRØVEN ER KUN FOR EGEN RACE


Katalog
Resultater
02.08.2020
02.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A
5250  Odense Sv
spor@d-r-klub.dk
24-20005
Retrievere Vildtsporprøve
UHM Bidstrup Skovene
DRK arrangere UHM i Bidstrup Skovene
Regler for deltagelse se gældende reglement.

Prøveleder: Anette Ilsøe
mail: ani@dlg.dk


Resultater
02.08.2020
02.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20016
Retrievere Markprøve B
Nordjylland, KUN beg og Vinder
Denne B.prøve er for alle retrieverracerne
Det er KUN for begynder og vinderklasse
Dommere:
Begynder: Sanne Vig Jeppesen og Niels Jørn Olesen

Vinder: Luise Linnemann Rasmussen (O) Thomas Plamboeck, og Gert W. Knudsen (elev)


Resultater
02.08.2020
02.08.2020
Klubben For Gamle Danske Hønsehunde
Prøveleder: Troels Djælund
Mobil: 27 52 55 70
 
troelsdj@msn.com
34-20093
Schweissprøve
Gunderslevholm skovene
Schwiessprøve
3t/400 m - 20t/400 m - 20t/ 1000 m
Ingen rapportering
Dommere:Bo Christensen - Jens Olsen - Kim Staal.
Prøven afvikles efter DKK's Covid 19 regler. Deltagerne modtager en mail med start sted og tidspunkt.
GDH hunde har fortrinsret


Katalog
Resultater
02.08.2020
02.08.2020
Danmarks Jægerforbund
Mødested: Skovbo Jagtforening
Regnemarkværket 2
4632  Bjæverskov
athoschj@gmail.com
57-20008
Jægerforbundets Udvidet Apporteringsprøve
SKOVBO
Mødetid kl. 10.00
PL: Christian Jacobsen, 41 87 06 27
Max 20 hunde
Der kan bestilles morgenmad og frokost


Resultater
02.08.2020
02.08.2020
Danmarks Jægerforbund
Mødested: Skovbo Jagtforening
Regnemarkværket 2
4632  Bjæverskov
athoschj@gmail.com
08-20011
S J D Apporteringsprøve
SKOVBO
Mødetid kl. 10.00
PL: Christian Jacobsen, 41 87 06 27
Max 20 hunde
Der kan bestilles morgenmad og frokost.


Resultater
02.08.2020
02.08.2020
Specialklubben For Belgiske Hyrdehu
Pia van Acker
Sønderbyvej 6, Sønderby
4653  Karise
pia@vanacker.dk
17-20080
Rally Lydighed
SBH Træf, St. Heddinge
Dommer: Paul Lysholdt


Katalog
Resultater
02.08.2020
02.08.2020
Danmarks Jægerforbund
Mødested: Hornbækvej
mellem Kvistgård og Tikøb Der er opsat gule skilte
3080  Tikøb
drasbek@post10.tele.dk
08-20010
S J D Apporteringsprøve
TIKØB
Mødetid kl. 9.00
PL: Kurt Drasbek, 49 17 02 08/51 30 78 79
Max. 30 hunde


Resultater
02.08.2020
02.08.2020
Danmarks Jægerforbund
Mødested: Hornbækvej
mellem Kvistgård og Tikøb Der er opsat gule skilte
3080  Tikøb
drasbek@post10.tele.dk
57-20007
Jægerforbundets Udvidet Apporteringsprøve
TIKØB
Mødetid kl. 9.00
PL: Kurt Drasbek, 49 17 02 08/51 30 78 79
Alle racer er velkomne
Max 30 hunde


Resultater
04.08.2020
04.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20038
Retrievere Workingtest
Nordsjælland, Vinder Mocktrial
Denne WT Mocktrial er for vinderklasse (18 hunde)

Der kan blive tale om lodtrækning

Dommere: Danny Fraser, Morten Rossau, Susanne Andersen og Michael Schytt Christensen


Resultater
05.08.2020
05.08.2020
Danmarks Jægerforbund
Mødested: NFC Flugtskydningscenter
Hjardemålvej 215 Østerild
7700  Thisted
aasepeter@privat.dk
08-20037
S J D Apporteringsprøve
THISTED
Mødetid kl. 17.00
PL: Peter Ringgaard, tlf. 40 47 84 22


Katalog
Resultater
05.08.2020
05.08.2020
Dansk Münsterländer Klub
Michelle Byskov Nielsen
Tjærebyvej 88
4220  Korsør
brugsproven@gmail.com
40-20012
Ræveslæb
Jyderup
Adressen bliver sendt ud samme med kataloget.


Resultater
06.08.2020
06.08.2020
SJD - Stående Jagthunde Danmark
Slæb- og apporteringsprøve
Egebjerg Jagtforening Mødested: Nordre Ringvej 55
5771  Stenstrup
poulerik@kirkebymail.dk
54-20007
S J D Slæb & Apporteringsprøve
FYN
SLÆB- OG APPORTERINGSPRØVE
(max 25 hunde)
Mødetid: kl 15.00
PL/terræn: Poul Erik Rasmussen, mobil: 22232362
PL/logistik: Hugo Eriksen, mobil: 20304051
Der kan købes øl, vand, kaffe, grillmad
Ved mindre end 10 tilmeldte aflyses prøven


Resultater
07.08.2020
07.08.2020
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-20075
Retrievere Markprøve B
Begynder, Fyraften, Midtjyl
Region Midtjylland afholder begynderklasse for 30 hunde, som fyraftens, drive-in prøve

Prøveleder: Lars Krabbe

Dommere: Jesper Bromerholm og Birgitte Larsen


Resultater
07.08.2020
07.08.2020
Dansk Retriever Klub
Region Lolland Falster
Hvidkærvej 23A, 1.sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-20032
Retrievere Workingtest
Falster, Walkup, vinderkl.
WT Walkup, for vinderklasse, 30 hunde.
Da der er begrænset antal deltagere kan der forekomme lodtrækning.
Dommere: Jan Lorenzen (Elev: Lars Mouritzen) Iben Pytlick og Michael Schytt Christensen


Resultater
 

Udskriftsvenlig version i PDF