Dato | Arrangør/Tilmeld.adr | Refnr/Type/Sted | Dommere | Resultater |
12.04.2024 14.04.2024 |
Dansk Kennel Klub Dansk Kennel Klub DM IGP3 post@dkk.dk |
80-24028
Brugshundeprøve Belgierklubben kreds 5, nOrdjy |
|
Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
SJD - Stående Jagthunde Danmark SJDs prøve ved Gunderslevholm Gods - kontinentale Mødested: Gunderslevvej 13 ved kirkens P-plads 4160 Herlufmagle n.hardy.henriksen@mail.com |
50-24097
Markprøve Stående Jagthunde GUNDERSLEVHOLM (K) Kontinental |
KONTINENTALE - UNG OG ÅBEN KLASSE
Mødetid: Kl. 08.30 PL: Niels Hardy Henriksen tlf. 5133 2225 Max 1 hold |
Katalog Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
Dansk Retriever Klub Dansk Retriever Klub Hvidkærvej 23 A, 5250 Odense Sv arra@d-r-klub.dk |
25-24039
Retrievere Brugsprøve Mølholt, Nordjylland |
Dommer: Jesper Thomsen
|
Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
Schæferhundeklubben For Danmark Helen Kragh Vejlbyvej 51 7000 Fredericia formand@schaeferhund.dk |
80-24035
Brugshundeprøve Kreds 23, Slagelse |
|
Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
Schæferhundeklubben For Danmark Helen Kragh Vejlbyvej 51 7000 Fredericia formand@schaeferhund.dk |
80-24036
Brugshundeprøve Kreds 61, Lynge |
|
Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
Dansk Hovawart Klub Steen Larsen Johan Rantzaus Vej 17, Sø Søby 5610 Assens formand@dansk-hovawart-klub.dk |
87-24024
Mentalbeskrivelse DCH Vejle, Kærbøllinghusevej 6 |
|
Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
Jagtbrugshunde.Dk Bjarne Nyrnberg Vedtoftevej 33 5620 Glamsbjerg b.nyrnberg@mail.dk |
73-24010
Jagtbrugshunde Prøve Samsø |
Prøveleder: Holger Pedersen
|
Katalog Resultater |
13.04.2024 14.04.2024 |
Tysk Jagtterier Klub Lars Larsen Baggesens allé 45 6700 Esbjerg larsl0100@gmail.com |
05-24001
Avlsprøve |
Avlsprøve for tysk jagtterrier
For hunde 9 til 36 mdr. Mødested 13/4 Kl. 9.30. Aldi, Hussumerstrasse 79, 25821 Bredstedt, DE Mødested 14/4 Kl. 8.00. Sønderhedevej 20, Gånsager, 6780 Skærbæk |
Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
Dansk Retriever Klub Dansk Retriever Klub Hvidkærvej 23 A, 5250 Odense Sv arra@d-r-klub.dk |
25-24030
Retrievere Brugsprøve Sydjylland |
DRK Region Sydjylland
Afholder brugsprøve i forbindelse med B.prøven Dommer: |
Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
Hundene på bjerggaarden Hundene På Bjerggaarden Neel Ane Smed Stigbrovej 3, Himlingøje 4652 Hårlev neel@bjerg-gaarden.dk |
17-24022
Rally Lydighed DKK Ringsted Prøven tæller til ÅH |
Dobbeltprøve med alle klasser
Dommer "tidlig": Stine Smith Dommer "sen": Paul Lysholdt |
Katalog Resultater |
13.04.2024 14.04.2024 |
Hadsten Hundevenner Langskovvej 37 8370 Hadsten mail@hundehusetihadsten.dk |
17-24036
Rally Lydighed Hangar 17, Rønde Prøve 1 Prøven tæller til ÅH |
Indendørs på betongulv med gummibelægning
13/4 CES-Heike Ebner-Therkelsen 14/4 BØ- Tina Klausen |
Katalog Resultater |
13.04.2024 14.04.2024 |
Hadsten Hundevenner Langskovvej 37 8370 Hadsten mail@hundehusetihadsten.dk |
17-24035
Rally Lydighed Hanger 17, Rønde Prøve 2 Prøven tæller til ÅH |
Indendørs på betongulv med gummibelægning
13/4 CES - Winnie Bøge 14/4 BØ - Laila Hingelberg |
Katalog Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
Dansk Kennel Klub Kreds 4 Jo-Ann Nielsen Hvidøre 29 6580 Vamdrup webmaster@dkk-kreds4.dk |
101-24001
H L T Prøve Hundestedet Vejen |
Dommer Susanna Mørck Kristensen
|
Katalog Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
Dansk Retriever Klub Dansk Retriever Klub Hvidkærvej 23 A, 5250 Odense Sv arra@d-r-klub.dk |
96-24020
Nose Work Vojens Sydjylland |
Nosework 1 ved Vojens , Sydjylland
Dommere: Domini Ann Worsten og Lars Michael Hansen Max 40 hunde. Kontakt person Lene Bruhn 2619 2470 |
Katalog Resultater |
13.04.2024 14.04.2024 |
Viborg Hunde Forum Miriam Søndergaard Strandvejen 13, Hjarbæk 8831 Løgstrup miriamsondergaard@gmail.com |
15-24005
Agility IEC |
Lisa Frick, Østrig
Mark Fonteijn , Holland Jordi Boix Barò, Spanien Hugo Santos, Portugal |
Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
Dansk Nova Scotia Duck Tolling Retriever Klub Hanne Søndenbroe ju@tollerklubben.dk |
26-24001
Toller Prøver Størlinge, Sjælland |
Både Jagtprøve og WT i alle klasser ingen TBP
Dommer: Sverker Haraldsson Prøvelægger+admin.: Hanne Søndenbroe Sted Størlinge, Sjælland |
Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
Dansk Retriever Klub Dansk Retriever Klub Hvidkærvej 23 A, 5250 Odense Sv arra@d-r-klub.dk |
22-24006
Retrievere Workingtest Nordjylland |
DRK Region Nordjylland
afholder WT for alle klasser Prøven vil blive tidsforskudt, da klasserne bliver kørt færdige, før næste klasse Sted: Kommer senere Dommere: Peder Riemenschneider, Luise Rasmussen, Poul Erik Hansen og Sanne Vig Jeppesen |
Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
Dansk Retriever Klub Dansk Retriever Klub Hvidkærvej 23 A, 5250 Odense Sv arra@d-r-klub.dk |
25-24013
Retrievere Brugsprøve Fr.Sund |
DRK Region Nordsjælland
Brugsprøve ved Fr.Sund Dommer: Pia Holm Nielsen |
Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
Dansk Retriever Klub Dansk Retriever Klub Hvidkærvej 23 A, 5250 Odense Sv arra@d-r-klub.dk |
21-24004
Retrievere Markprøve B Sydjylland begynder og åben |
DRK Region Sydjylland
Afholder Markprøve B, begynder og åben klasse Dommer: Begynder og åben: John Juel Pedersen |
Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
Boxer-Klubben Heidi Thuesen avr@boxer-klubben.dk |
92-24003
Avlskåring BK Gr. Ålborg |
Eksteriørdommer: Lene Krull
Brugsdommer: Knud Rasmussen Hvis man ønsker tilmelding til brugstest, skal dette gøres via mail til avr@boxer-klubben.dk, senest ved tilmeldingsfristens udløb. |
Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
Langhårsklubben Hans Petter Lauritsen Bøllundvej 32 7330 Brande askaer.hp@mail.tele.dk |
34-24040
Schweissprøve Brande |
Der kan købes øl og vand
Dommer: Niels Grønbæk |
Katalog Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
Schæferhundeklubben For Danmark Helen Kragh Vejlbyvej 51 7000 Fredericia formand@schaeferhund.dk |
80-24038
Brugshundeprøve Kreds 32, Ringkøbing |
|
Resultater |
13.04.2024 13.04.2024 |
Dansk Ruhår Klub Lone Jørgensen 6700 Esbjerg mail@karmdal.dk |
34-24056
Schweissprøve Hostrupvej 44, 6710 Esbjerg V |
|
Katalog Resultater |
14.04.2024 14.04.2024 |
Dansk Kennel Klub - - |
14-24098
Eksteriørbedømmelse Svinninge |
|
Resultater |
14.04.2024 14.04.2024 |
Dansk Politihundeforening |
71-24004
Ph-Kåring |
|
Resultater |
14.04.2024 14.04.2024 |
Dansk/Svensk Gårdhundeklub - - |
14-24099
Eksteriørbedømmelse Sørby |
|
Resultater |
14.04.2024 14.04.2024 |
Dansk Kennel Klub - - |
14-24100
Eksteriørbedømmelse Svinninge |
|
Resultater |
14.04.2024 14.04.2024 |
Dværgschnauzerklubben Jan Pedersen Søndergade 94 5591 Gelsted jan@nbsm.dk |
02-24001
Kaninslæb Gludsted Plantage |
Dværgschnauzerklubben Kanin slæb prøve
|
Katalog Resultater |
14.04.2024 14.04.2024 |
Dværgschnauzerklubben Jan Pedersen Søndergade 94 5591 Gelsted jan@nbsm.dk |
34-24042
Schweissprøve Gludsted Plantage |
Dværgschnauzerklubben Schweiss spor prøve
|
Katalog Resultater |
14.04.2024 14.04.2024 |
Dansk Shetland Sheepdog Klub Christine Vammen Hasselvej 14, Kirkebyen 4540 Fårevejle christinevammen@hotmail.com |
02-24002
Kaninslæb Ellinge Indhegning, 4573 Højby |
Dommer er Kristian Graversen
|
Katalog Resultater |
14.04.2024 14.04.2024 |
Basset Klubben Heidi Hvass hbhvass@gmail.com |
34-24015
Schweissprøve Hjelm- og Munks Plantage |
Bassetklubbens årlige Very Special Schweiss afholdes i Hjelm Plantage, Munks Plantage og Hoverdal. Der vil være kåring af "Dagens Bedste VSSCH basset.
Mødested: Hytten i Hjelm Plantage Pl: Heidi Hvass hbhvass@gmail.com Dommer: Stifinder: |
Katalog Resultater |
14.04.2024 14.04.2024 |
Dansk Kennel Klub DKK Ringsted Ejlstrupvej 121 4100 Ringsted joal@dkk.dk |
17-24042
Rally Lydighed DKK Ringsted Prøven tæller til DM |
Conni, Maiken og Charlotte
Det er en dobbeltprøve, og der kan meldes til både tidlig og sen. DM udtagelse Udendørs på græs |
Katalog Resultater |
14.04.2024 14.04.2024 |
Dansk Retriever Klub Dansk Retriever Klub Hvidkærvej 23 A, 01. 0010 5250 Odense Sv spor@d-r-klub.dk |
34-24045
Schweissprøve Hønning Plantage |
sportyper:
400m/3timer 400m/20timer Prøveleder: Ina Koch mail: ina.koch@hotmail.com |
Resultater |
14.04.2024 14.04.2024 |
Danmarks Jægerforbund Mødested: Slangerup Jagtforening Hørup Skovvej 7 3550 Slangerup worm.michael@gmail.com |
108-24002
D J's Apporteringsprøve SLANGERUP |
Mødetid kl. 9.00
PL: Michael Høj Worm, tlf. 50 73 66 31 Ejer og fører skal være medlem af DJ |
Katalog Resultater |
14.04.2024 14.04.2024 |
Dansk Hovawart Klub Steen Larsen Johan Rantzaus Vej 17, Sø Søby 5610 Assens formand@dansk-hovawart-klub.dk |
87-24025
Mentalbeskrivelse DCH Vejle, Kærbøllinghusevej 6 |
|
Resultater |
14.04.2024 14.04.2024 |
Dansk Retriever Klub Dansk Retriever Klub Hvidkærvej 23 A, 01. 0010 5250 Odense Sv proever@d-r-klub.dk |
110-24006
Retrievere Mock Trial MT Novice+Open - Nordjylland |
Prøveleder: Peter Mariegaard
Dommer: Iben Pytlick, Trine Christensen, Thomas Plamboeck, Lars Birk Rasmussen Sted: Studebrovej 80, 9560 Hadsund |
Resultater |
14.04.2024 14.04.2024 |
Dansk Vizsla Klub Sandra Stålberg Åkjærvej 26 9340 Asaa sandra.staalberg@gmail.com |
34-24038
Schweissprøve Sæby |
Mere info tilgår senere om mødested m.v.
PL Sandra Stålberg, tlf. 50285025 Dommere: Jørgen Jensen og Dan Schüsler Vestergaard. Vizslaer har fortrinsret. |
Katalog Resultater |
14.04.2024 14.04.2024 |
Schæferhundeklubben For Danmark Helen Kragh Vejlbyvej 51 7000 Fredericia formand@schaeferhund.dk |
80-24037
Brugshundeprøve Kreds 82, Karlebo |
|
Resultater |
14.04.2024 14.04.2024 |
Dansk Kennel Klub Kreds 7 Hanne Nielsen Sæbyvej 63, Bangsbo Strand 9900 Frederikshavn Mitz@oncable.dk |
101-24010
H L T Prøve Aalborg Øst |
Bedømmer: Jens Kodal.
Prøven er for kursister der har deltaget på HLT-kursus i kreds 7. Prøven starter kl 9.30. |
Resultater |
15.04.2024 15.04.2024 |
Dansk Kennel Klub - - |
14-24096
Eksteriørbedømmelse Tylle |
|
Resultater |
16.04.2024 16.04.2024 |
Dansk Kennel Klub - - |
14-24097
Eksteriørbedømmelse Aalborg |
|
Resultater |
17.04.2024 17.04.2024 |
Dansk Retriever Klub Hvidkærvej 23 A, 01. 0010 5250 Odense Sv proever@d-r-klub.dk |
111-24011
D R K Prøver DRK-Beginner Sydsjælland |
Prøveleder: Susanne Bundgaard Bach
Dommer: Pil Olsen Sted: Skuderløse Enghave 2, 4690 Haslev Prøvestart: Fra kl. 16.00 |
Resultater |
19.04.2024 19.04.2024 |
Dansk Retriever Klub Dansk Retriever Klub Hvidkærvej 23 A, 5250 Odense Sv arra@d-r-klub.dk |
21-24005
Retrievere Markprøve B Centrum Markprøve B åben klas |
DRK Region Centrum
Afholder Markprøve B for Åben klasse Dommer: Marianne Ankjær Prøven afholdes som en fyraftens prøve, der kan blive tale om lodtrækning |
Resultater |
19.04.2024 19.04.2024 |
Rhodesian Ridgeback Klubben Jette Pedersen spor@ridgebackklub.dk |
34-24066
Schweissprøve Klosterhede Plantage |
Stifinderprøve
Dommer: Søren Krabbe Prøveleder: Jette Pedersen |
Resultater |
19.04.2024 19.04.2024 |
Korthaarklubben Aktivgruppe Syd- og Sønderjylland Mødested: P-plads på Savværksvej nær Bevtoft plantages sydvesthjørne 6541 Bevtoft roloffskovogland@gmail.com |
40-24007
Ræveslæb BEVTOFT PLANTAGE |
RÆVESLÆBSPRØVE
Mødetid: kl. 16.00 PL: Søren Roloff tlf. 40 26 39 42 |
Katalog Resultater |