Prøveresultater



Sortering
Udskriftsvenlig version i PDF
Dato Arrangør/Tilmeld.adr Refnr/Type/Sted Dommere Resultater
13.09.2018
13.09.2018
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1 sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
21-18031
Retrievere Markprøve B
Hadsund kun åben (fyraften)
Dommere: Sanne Vig Jeppesen og Poul Erik Hansen

Dette er en fyraftensprøve, kun for åben
klasse og der vil være begrænsning til 20 hunde.
Prøvestart vil være kl. 15.00


Resultater
13.09.2018
13.09.2018
Dansk Ruhår Klub
Lars Jørgensen

9850  Hirtshals
TykkeLars@outlook.dk
40-18019
Ræveslæb
Lilleheden Klitplantage
Lilleheden Klitplantage.
Lillehedenskovvej P-Plads.
Mødetidspunkt. kl. 15.00.
Max. 12 hunde.
Prøveleder :
Lars Jørgensen - mobil 23 93 00 25.


Resultater
13.09.2018
13.09.2018
Danmarks Jægerforbund
Mødested: Bunken
Råbjergvej 73
9982  Aalbæk
sl@landbolysts.dk
34-18069
Schweissprøve
Bunken
Schweissprøve: 2 hold - 400 meter.

mødetid kl. 0900
Der kan købes øl/vand/pølser til prøven.
PL: Michael Olsen tlf. 60130423


Resultater
14.09.2018
14.09.2018
Danmarks Jægerforbund
Mødested: Ballum Flugtskydningsbane
Rejsby 42, Ballum
6261  Bredebro
loenne@mail.tele.dk
50-18131
Markprøve Stående Jagthunde
BALLUM
ENGELSKE OG KONTINENTALE - UNG OG ÅBEN KLASSE

Mødetid kl. 8.30
PL: Tonny Lønne, 24 25 39 44
Max 36 hunde.
Der sælger grillpølser ved afslutning. Husk rygsæk til madpakke.


Resultater
15.09.2018
16.09.2018
Ribe Hundevenner
Hans Peter Dinesen
Farup Grønnevej 4, Nr. Farup
6760  Ribe
hpd@dlgmail.dk
15-18011
Agility
Sportsvej 8, 6761 Gredstedbro
CACIAG den 15/9


Resultater
15.09.2018
16.09.2018
DJU - Dansk Jagthunde Udvalg
Dju - Dansk Jagthunde Udvalg
Annette Laursen
Hærvejen 20
7183  Randbøl
springbjerglund@gmail.com
53-18002
Fuldbrugsprøve
Dejbjerg
Max. 12 hunde
Mødested oplyses senere
Prøveleder: Laila Bilberg, 20106917


Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1 sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-18014
Retrievere Workingtest
Øst/Midt/Nordjylland
John Juel Pedersen,


Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Dansk Kennel Klub Kreds 6
Helle Juul Pedersen
Fridasminde 9 Romalt
8960  Randers Sø
helle.juul@mail.dk
17-18028
Rally Lydighed
DKK Kreds 6
Prøven tæller til DM og ÅH
Afvikles på Rylevej 50, 8382 Hinnerup.
Prøven tæller til DM 2019 og Årets Hund 2018.
Dommer: Helle Gadeberg, Susanne Schubert Andersen samt Helle Juul Pedersen (fordeles på klasser, når der lukkes for tilmelding)


Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Dansk Nova Scotia Duck Tolling Retr
Inger Mulbjerg
Spurvevej 13
9550  Mariager
spor@tollerklubben.dk
39-18002
Toller Vildtsporprøve
Rønhøj Plantage
Prøven kan kun bruges af tollere.

Dommere: Brian Seitzberg, Søren Krabbe, Annette Kiørboe og Martin Skyberg-Hansen


Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Dansk Nova Scotia Duck Tolling Retr
Inger Mulbjerg
Spurvevej 13
9550  Mariager
spor@tollerklubben.dk
34-18006
Schweissprøve
Rønhøj Plantage
Der udbydes følgende typer:
400m/3t + 20t
1000m/20t + 40t
Dommere: Brian Seitzberg, Martin Skyberg-Hansen, Annette Kiørboe og Søren Krabbe


Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Klubben For Små Selskabshunde
- -

14-18072
Eksteriør Arrangement
Bæk



Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Boxer-Klubben
Claus Jensen
Enghøjen 14.
2650  Hvidovre
bhr@boxer-klubben.dk
80-18137
Brugshundeprøve
BK. Gr Randers.
Dommer:Ella Laursen.
Figurant:Brian Pedersen.


Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Karlebo's Ivrige Poter
Ulla Hobert
Bogfinkevej 11
3400  Hillerød
ulla@gladebernere.dk
10-18053
Lydighed
Lerbakkevej, 2980 Kokkedal
Hans Ove Pedersen
Marianne Jensen


Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Karlebo's Ivrige Poter
Ulla Hobert
Bogfinkevej 11
3400  Hillerød
ulla@gladebernere.dk
17-18086
Rally Lydighed
Lerbakkevej, 2980 Kokkedal
Annette Dalgaard


Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Dansk Ruhår Klub
Bente Bak

3700  Rønne
bornholm@ruhaar.dk
40-18018
Ræveslæb
Hvide hus, Fælledvej 98 3790



Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Retrievernes Jagthundeklub (rjk)
Janne Vendelbo
Farendløse Enghave 15, Farendløse
4100  Ringsted
49-18003
Rjk Markprøve
St. Svenstrup Gods



Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Schæferhundeklubben For Danmark
Schæferhundeklubben Kreds 49

 
ALT OPTAGET
87-18008
Mentalbeskrivelse
Kærbøllinghusevej, 7100 Vejle
Kontaktperson
Jesper Rondé
Kennel@amajero.dk


Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Welsh Corgi Klubben

 
87-18036
Mentalbeskrivelse
Rude Havvej 21B, 8300 Odder
Fortinsret til Welsh Corgi Cardigan og Welsh Corgi Pembroke

seneste tilmelding 26. august

Pris 475 kr for medlemmer af WCK - 650 kr. for ikke medlemmer

Tilmelding til flemming.thisted@skolekom.dk


Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Spaniel Klubben
Emma Laursen
Blåklokkevej 5
5250  Odense Sv
bhutilmelding@spanielklubben.dk
54-18017
D J U Slæb & Apporteringsprøve
Aulum



Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Spaniel Klubben
Emma Laursen
Blåklokkevej 5
5250  Odense Sv
bhutilmelding@spanielklubben.dk
63-18004
Spaniel Klubbens Land/Vand Prøve
Aulum



Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Spaniel Klubben
Emma Laursen
Blåklokkevej 5
5250  Odense Sv
bhutilmelding@spanielklubben.dk
68-18002
Spaniel Klubbens Apporteringsprøve
Aulum



Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Spaniel Klubben
Emma Laursen
Blåklokkevej 5
5250  Odense Sv
bhutilmelding@spanielklubben.dk
03-18005
Spaniel Klubbens Dressurprøve
Aulum



Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Spaniel Klubben
Emma Laursen
Blåklokkevej 5
5250  Odense Sv
bhutilmelding@spanielklubben.dk
09-18001
Spanielklubbens Slæb Og Apportering
Aulum



Resultater
15.09.2018
15.09.2018
Spaniel Klubben
Emma Laursen
Blåklokkevej 5
5250  Odense Sv
bhutilmelding@spanielklubben.dk
09-18002
Spanielklubbens Slæb Og Apportering
Aulum



Resultater
16.09.2018
16.09.2018
Broholmerselskabet

 
87-18055
Mentalbeskrivelse
Løserupvej 39, 4300 Holbæk
Kontaktperson/tilmeldingsansvarlig: Karina Dam Lukoschewitz. Min mail karina@broholmeren.dk Mit telefonnummer 26 22 37 71

Tilmeldingsfrist er d. 9. september 2018. Broholmere har fortrinsret.


Resultater
16.09.2018
16.09.2018
Dansk Gravhundeklub
DGK Syd- og Sønderjylland
Gurli Kramer

 
preben.kramer@stofanet.dk
94-18025
Dansk Gravhunde Klubs Vildtsporprøve
Syd- og Sønderjylland, Marbæk
Dommer: Jane Borrisholt
Antal hunde: 7
600m/3t,
600m/20t klov & dråbe,
1000m/40t klov & dråbe


Resultater
16.09.2018
16.09.2018
Dansk Kennel Klub
Egevej 23
4200  Slagelse
50-18136
Markprøve Stående Jagthunde
SLAGELSE
Kontinentale-Brugsklasse
PL: Karl Chr. Thomsen, 20349430


Resultater
16.09.2018
16.09.2018
Dværgschnauzerklubben
Pia Nissen
Nygårdsvej 25
4573  Højby
formand@dvkweb.dk
34-18072
Schweissprøve
Gludsted Plantage



Resultater
16.09.2018
16.09.2018
Dværgschnauzerklubben
Pia Nissen
Nygårdsvej 25
4573  Højby
formand@dvkweb.dk
02-18008
Kaninslæb
Gludsted Plantage



Resultater
16.09.2018
16.09.2018
Specialklubben For Belgiske Hyrdehu
lene geisler
broksøvej 74
4690  Haslev
postmaster@vandalen.dk
80-18160
Brugshundeprøve
broksøvej 74



Resultater
16.09.2018
16.09.2018
Dansk Retriever Klub
Hvidkærvej 23 A, 1 sal
5250  Odense Sv
arra@d-r-klub.dk
22-18015
Retrievere Workingtest
Øst/Midt/Nordjylland
Dette er kun for vinderklasse, og HOLD WT


Resultater
16.09.2018
16.09.2018
Dansk Kennel Klub
Bjørnevej 25
7800  Skive
50-18135
Markprøve Stående Jagthunde
SKIVE
Kontinental-Brugsklasse
PL: Anders Laigaard, 20923307


Resultater
18.09.2018
18.09.2018
Dansk Kennel Klub
Vesterhedevej 3
7200  Grindsted
50-18137
Markprøve Stående Jagthunde
GRINDSTED
Kontinentale-Brugsklasse
PL: Jens Abildgaard, 40284222


Resultater
18.09.2018
18.09.2018
Dansk Kennel Klub
Sundvej 12
8560  Kolind
50-18154
Markprøve Stående Jagthunde
RYOMGÅRD
Engelske-Brugsklasse
PL: Børge Sommer, 20786075


Resultater
19.09.2018
19.09.2018
Dansk Kennel Klub
Troelstrupvej 9
7490  Aulum
50-18156
Markprøve Stående Jagthunde
VILDBJERG
Engelske-Brugsklasse
PL: Jan Nielsen, 61669723


Resultater
19.09.2018
19.09.2018
Dansk Kennel Klub
Skakkes Holm, Grenå Jagtforening
8500  Grenaa
50-18138
Markprøve Stående Jagthunde
GRENÅ
Kontinentale-Brugsklasse
PL: Mogens Nielsen, 30593587


Resultater
 

Udskriftsvenlig version i PDF