Tilbage Udskriv siden
         

 
TIBETANSK SPANIEL
Antal tilmeldte hunde i officielle klasser: 129
Antal bedømte hunde i racen: 133
Dommer: Christofer Habig, Tyskland
 
Bedst i racen - BIR
SAGALAND'S SIMBA Katalognr.: 12030
Ejere: Sonja Dramstad N-1570 dilling NORGE
Opdrætter: gerd strand 1735 vartaig NORGE
 

Hanhund

Junior klasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 12000 Farsan På Bergrabben av Elgberget Gunvor Sørensen S 464 33 Mellerud Sverige
2 Excellent 11998 Kiarka Kubo-Li-San Anngrete Rasmussen 5210 Odense Nv DANMARK
3 Excellent 12002 Kri Kris Quo Vadis Susanne Adamsen 3390 Hundested DANMARK
4 Excellent 90076 Ibbo vom Tibetdrachen Christine Riedel DE - 42349 Wuppertal Tyskland
  Øvrige resultater  
    Katalognr.   Ejer
  Excellent 11999 Sippans Texas Dancing With Stars Inger Sundstedt SE-730 60 Ramnäs Sverige
  Very good 11996 Sommerlyst's Zu-Ba Norbu Ragnhild Primdal 7323 Give DANMARK
  Very good 11997 Tøselund Dga-Ba Zil-Can Kyi Solvej Vestergaard Jensen 6470 Sydals DANMARK
  Very good 12001 Nyima's Blue Humoresque Karin Jørgensen 4970 Rødby DANMARK
 
Mellemklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 12005 Misschiefin Bzanba Arog Leila & Merja Salminen FI-04400 Järvenpää Finland
2 Excellent 12006 Follow Tiny Panther Eva Engvall SE-24562 Hjärup Sverige
3 Excellent 12004 Sippans Baron Elmo Carina Rindemark SE-725 93 Västerås Sverige
4 Excellent 12003 Sagaland's Falcon Sonja Dramstad N-1570 Dilling NORGE
  Øvrige resultater  
    Katalognr.   Ejer
  Excellent 12007 Kri Kris Minos Rikke Ibsen 9400 Nørresundby DANMARK
  Excellent 12008 De'sade Hannibal Berit Rønning Pedersen 7260 Sønder-Omme DANMARK
 
Åbenklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 12019 Tibroke's Space Bandir Inger Sundstedt SE-730 60 Ramnäs Sverige
2 Excellent 12010 Misschiefin Anshu Anbu Tiina Hirvonen & Lahja Tattari FI 14200 Turenki Finland
3 Excellent 12018 Lyngrunets Fenrir Ros-Mari Wiers og Karsten Osberg N-5212 Søfteland NORGE
4 Excellent 12012 Charlie av Elgberget Liv Randi Isaksen N-1850 Mysen NORGE
  Øvrige resultater  
    Katalognr.   Ejer
  Excellent 12013 Bergrabben's Union-Star Torbjørn Ananiassen N-1850 Mysen NORGE
  Excellent 12015 Tuuling Sab Joey Solvej Vestergaard Jensen 6470 Sydals DANMARK
  Excellent 12016 Andor Jack Frost Sandra & Maria Ottens NL-7833GR Nieuw Amsterdam HOLLAND
  Excellent 12017 Body Rocks As We Fight Hanne Nielsen 9900 Frederikshavn DANMARK
  Excellent 12020 Avigdor Jarko Mr Lionel Prouve SC-CH66 2UZ Ellesmere Port ENGLAND
  Excellent 12023 Lyngtunets Galahad Mona og Geir Ådland N-5355 Knarrevik NORGE
  Excellent 12024 Naruan Allt-A-Bhainne At Tuyet Linda Johnstone Cardenden Fifi, KY5 One, Skotland SKOTLAND
  Excellent 12025 Follow Athos Eva & Leif Engvall SE-24562 Hjärup Sverige
  Excellent 12026 P'zazz Make My Day Heidi Ochsendorf, Katrin Lundberg Westin 9293 Kongerslev DANMARK
  Excellent 12027 Ziestan Tymon Charlotte Bang-Pallesen, Elisabeth Dall 4700 Næstved DANMARK
  Very good 12009 Avigdor Dostoevsky Anthony Moran, Lionel Prouve 7323 Give DANMARK
  Very good 12011 Sommerlyst's Wa Zimpo Laila Jespersen 7400 Herning DANMARK
  Very good 12028 Kri Kris Leo The Lion Lesek Król CZ-735 81 Bohumin TJEKKIET
  Very good 12029 Kri Kris Bifrost Heidi Vestergaard 8210 Århus V DANMARK
  12014 A-Tilda's Savoy-Chiko Stein Selnes N-7239 Hitra NORGE
  12021 Sommerlyst's Terso Ro-Khyi Annelise Eik, Inge Wiwe 6500 Vojens DANMARK
  12022 Bergrabben's Up To Date Bente Lund N 7340 Oppdal NORGE
 
Championklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 11995 Mango's Pentagon Cathrin Westin SE 18763 Täby Sverige
2 Excellent 11985 Body Rocks National Trust Kirsten & Jens Pedersen 8740 Brædstrup DANMARK
3 Excellent 11983 Sagaland's B-August XII sonja dramstad N-1570 dilling NORGE
4 Excellent 11982 Sagaland's Å-Chevy sonja dramstad N-1570 dillin NORGE
  Øvrige resultater  
    Katalognr.   Ejer
  Excellent 11981 Sagaland's Æ-Timon Sonja Dramstad N-1570 dilling NORGE
  Excellent 11984 Body Rocks Touch And Go Kirsten Pedersen, Jens Pedersen 8740 Brædstrup DANMARK
  Excellent 11986 Dedicated To Just Living My Life Sandra & Maria Ottens NL-7833GR Nieuw Amsterdam HOLLAND
  Excellent 11987 Bio-Bios Dandelion Hanne Nielsen 9900 Frederikshavn DANMARK
  Excellent 11988 Kiarka Danji Anngrete Rasmussen 5210 Odense Nv DANMARK
  Excellent 11989 Cim-Cill Basil Jeane Sørensen 8210 Århus V DANMARK
  Excellent 11990 Avigdor Jarrod Mr A. Moran IE-.. Tramore, Co. Waterford Irland
  Excellent 11991 P'zazz Gazoline Arne Eriksson SE-38291 Nybro Sverige
  Excellent 11992 P'zazz Time Out Arne Eriksson SE-38291 Nybro Sverige
  Excellent 11993 Kri Kris Black Balder Olaug K. og Ivar Strand NO- Stavanger NORGE
  Excellent 11994 Groll Bohemia Maestro Pavel Palupa CZ-683 52 Krenovice TJEKKIET
 
Veteranklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 12030 Sagaland's Simba Sonja Dramstad N-1570 dilling NORGE
2 Excellent 12032 Seduhin Whaiate Marama Solveig Nyby & Ragnhild Primdal 5450 Otterup DANMARK
  Øvrige resultater  
    Katalognr.   Ejer
  12031 Body Rocks Wet Wet Wet Richard Andersson SE-31496 Torup Sverige
 

Tæve

Juniorklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 12058 Sommerlyst's Zi-La Khyi-Mo Ragnhild Primdal 8940 Randers Sv DANMARK
2 Excellent 12054 Cim-Cill Chanel Jeane Sørensen 8210 Århus V DANMARK
3 Excellent 12059 Bergrabben's Xclusive Xahna Gunvor Sørensen SE 464 33 Mellerud Sverige
4 Excellent 12049 Sommerlyst's Za-Ra Sengemo Ragnhild Primdal 7323 Give DANMARK
  Øvrige resultater  
    Katalognr.   Ejer
  Excellent 12048 Kri Kris Pelumt Kristine Frey 5750 Ringe DANMARK
  Excellent 12051 In-T'ra-Ni-La Het Zwaard P.A.C. Weijmans-Mulder NL-5654 LC Eindhoven HOLLAND
  Excellent 12052 Ks Gullet Mitt av Elgberget Liv Randi Isaksen N-1850 Mysen NORGE
  Excellent 12053 Amyrica's Endore One Dreamrose Anne Lise Ø. Nystrand N-3970 Langesund NORGE
  Excellent 12061 Khyi-Mo's H-Kikima Mette Krog Andersen, Mathilde Grønbak Andersen 5370 Mesinge DANMARK
  Very good 12050 Sommerlyst's Zi-Mi Piu Ragnhild Primdal 7323 Give DANMARK
  Very good 12062 Grothovda's Ley-La Karin Jørgensen 4970 Rødby DANMARK
  Very good 12063 Ci-Chib's Felicia Heidi Vestergaard 8210 Århus V DANMARK
  Very good 12064 Avigdor Amber Solveig Nyby 5450 Otterup DANMARK
  Very good 12065 Khyi-Mo's H-Cunu Gitte Jørgensen, Jesper Jørgensen 5750 Ringe DANMARK
  Very good 12066 Kiarka Kitsi-Li-San Anngrete Rasmussen 5210 Odense Nv DANMARK
  Very good 12067 Flying Carpets's Hide And Seek Play Kari kuosmanen FI-00940 Helsinki Finland
  12055 Wildside's Heavently Lulu Torunn Eide N-4330 Ålgård NORGE
  12057 Ushi-Lin V.'t Snijders Hofke J. Kavelaars NL-4731TN Oudenbosch HOLLAND
  12060 Tuyet Edana Ria Linda Johnstone Cardenden, Lochgelly, Fife, KY5 ONE SKOTLAND
 
Mellemklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 12071 Lyngtunets Harmonia Irene & Kjell Berge N-5227 Nesttun NORGE
2 Excellent 12078 Of Zlazano Tamba Fly On Carpet kari Kuosmanen FI-00940 Helsinki Finland
3 Excellent 12075 Sagaland's G-Kløveress Janne Nymark- Hansen N-1580 Rygge NORGE
4 Excellent 12073 Sagaland's G-Highland Queen Gerd Strand N 1735 Varteig NORGE
  Øvrige resultater  
    Katalognr.   Ejer
  Excellent 12068 Cirkit Simba's Kiera Aallonranta Katri FI 28200 Pori Finland
  Excellent 12070 Avigdor Diva Anne Karine Ugelstad Kari Paaske N-3270 Larvik NORGE
  Excellent 12072 Falkiaros Beautiful Bixenta Linn Merethe Mjelde N 5652 Årland NORGE
  Excellent 12076 Kri Kris Medusa Kristine Frey 9800 Hjørring DANMARK
  Excellent 12077 Mahendra's Candle For Tibet Irina Pulatova EE 11912 Tallinn ESTLAND
  Excellent 12079 Sidenvägens I Have A Dream Katarina Aziz SE-18158 Lidingö Sverige
  12069 Tøselund Belowed Trixie Annelise Eik, Inge Wiwe 6500 Vojens DANMARK
  12074 Bergrabben's Vio-Letta Bente Lund N 7340 Oppdal NORGE
 
Åbenklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 12103 Kri Kris Gaia of Zilcan Anette Nordmark 9480 Løkken DANMARK
2 Excellent 12088 Sippans Sweet Honey Texas Angel Inger Sundstedt SE-730 60 Ramnäs Sverige
3 Excellent 12087 Bergrabben's Ulricke Ros-Mari Wiers og Karsten Osberg N-5212 Søfteland NORGE
4 Excellent 12100 Tuuling Ris Elene Tuula Parviainen FI-29250 Nakkila Finland
  Øvrige resultater  
    Katalognr.   Ejer
  Excellent 12080 Avigdor Julietta Anthony Moran 7323 Give DANMARK
  Excellent 12081 Golden Hill Remember Me Elisabeth Johannessen / Olaug K Str N-5212 Søfteland NORGE
  Excellent 12082 Mim-Mi Litle Tilla Elisabeth Johannessen /Ingebjørg Go N-5212 Søfteland NORGE
  Excellent 12083 Sommerlyst's Ven-Dhi Khyi-Mo Solveig Nyby 5450 Otterup DANMARK
  Excellent 12084 Reddalstibben's One Dreamgirl Anne Lise Ø Nystrand N-3970 Langesund NORGE
  Excellent 12085 P'zazz Ringside Gossip Asta Kristensen N-N4700 Vennesla NORGE
  Excellent 12086 Lungtunets Electra Irene og Kjell Berge N-5227 Nesttun NORGE
  Excellent 12089 Stemmen`s Delilah Ursula Bertelsen N-4308 Sandnes NORGE
  Excellent 12091 Sommerlyst's Wa Tsitsi Tina Aggersbjerg 8940 Randers Sv DANMARK
  Excellent 12093 Driva av Elgberget Hilde Karin Stokke N-7580 Selbu NORGE
  Excellent 12095 Sagaland's F-Kamelia Gerd Strand & Sonja Dramstad N 1735 Varteig NORGE
  Excellent 12099 Tuuling Chan Paris Tuula Parviainen FI-29250 Nakkila Finland
  Excellent 12101 Sagaland's Graceful Sofie Janne Nymark- Hansen N-1580 Rygge NORGE
  Excellent 12105 Bio-Bios Next Top Model Dr Helen Almey SC-SP5 1PP Salisbury ENGLAND
  Excellent 12107 Scarlett of Lollipop Irina Pulatova EE 11912 Tallinn ESTLAND
  Excellent 12109 Of Zlazano Lon-Lon Kari kuosmanen FI-00940 Helsinki Finland
  Very good 12090 Sommerlyst's Wa Chi-Li-Li Camilla Vahl Rasmussen 5471 Søndersø DANMARK
  Very good 12092 Easy Lindsay Hilde Karin Stokke N-7580 Selbu NORGE
  Very good 12094 Daydream-Believer Linn Merethe Mjelde N 5652 Årland NORGE
  Very good 12096 Askim's Se-Dy Co-Ra Susanne Bisgaard 9500 Hobro DANMARK
  Very good 12104 Body Rocks April Divine Berit Rønning Pedersen, Benny Vinding Sørensen 7260 Sønder-Omme DANMARK
  Very good 12106 Nyima's Blue Ainola Elisabeth Dall 4700 Næstved DANMARK
  Very good 12108 Philcar Phour Inta Morning Tony Moran 9800 Hjørring DANMARK
  12097 Bio-Bios Hazel Eyes Eva & Fritz Ekstrand S 31031 Eldsberga Sverige
  12098 Body Rocks Lambretta Eva & Frits Ekstrand S 310 31 Eldsberga Sverige
  12102 Follow Oriental Orchid Eva Engvall SE-24562 Hjärup Sverige
 
Championklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 12047 P'zazz Russian Lullaby Cathrin L-Westin SE 18763 Täby Sverige
2 Excellent 12037 Hundmando Ta-Da Arne Eriksson S-382 91 Nybro Sverige
3 Excellent 12045 Reddalstibben's Java Anita Lunden N-4886 Grimstad NORGE
4 Excellent 12039 Sagaland's Æ-Lime-Light Gerd & Kjell Strand& Sonja Dramstad N 1735 Varteig NORGE
  Øvrige resultater  
    Katalognr.   Ejer
  Excellent 12036 Lyngtunets Curacuo Irene og Kjell Berge N-5227 Nesttun NORGE
  Excellent 12038 Sagaland's C-Marques Gerd Strand N 1735 Varteig NORGE
  Excellent 12040 P'zazz Longorina Jane Haugaard Poulsen, Jost Elund 9600 Aars DANMARK
  Excellent 12042 Body Rocks Vision Divine Berit Rønning Pedersen, Benny Vinding Sørensen 7260 Sønder-Omme DANMARK
  Excellent 12043 Nyima's Blue Swedish Miracle Elisabeth Dall 4700 Næstved DANMARK
  Excellent 12044 Body Rocks Twilight Anngrete Rasmussen 5210 Odense Nv DANMARK
  12041 Bergrabben's Orchidee Gunvor Sørensen SE 46433 Mellemrud Sverige
  12046 Body Rocks Melanie C Berit Rønning Pedersen, Benny Vinding Sørensen 7260 Sønder-Omme DANMARK
 
Veteranklasse
Plac.   Katalognr.   Ejer
1 Excellent 12110 Kiarka Driba Anngrete Rasmussen 5210 Odense Nv DANMARK
  Øvrige resultater  
    Katalognr.   Ejer
  12111 Sagaland's Pe-Tri-Ne Anne-Karine & Per Otto Ugelstad N-3269 Larvik NORGE
  12112 Great Stardust's Adhara Anne-Karine & Per Otto Ugelstad N-3269 Larvik NORGE
 
© Copyright Dansk Kennel Klub. Det er ikke tilladt at kopiere data fra denne hjemmeside, til andre hjemmesider.